Ctím své povinnosti, říká žalobkyně, která spustila stíhání Konvičky. Upozornili ji přátelé

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
26. 11. 2015 16:00
Severočeskou státní zástupkyni Věru Novákovou, která podala trestní oznámení na lídra Bloku proti islámu Martina Konvičku, upozornili na jeho xenofobní výroky přátelé. "Pokud vidím podezření z trestného činu, reaguji na to," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz a zdůrazňuje, že v České republice je náboženské vyznání chráněné Listinou základních práv a svobod.
Martin Konvička.
Martin Konvička. | Foto: DVTV

Proč jste to trestní oznámení podala?

Je to moje úřední povinnost. Na ta vyjádření pana Konvičky mě upozornili přátelé a lidé kolem mě. Chodili za mnou a ptali se mě, jestli tohle není trestné. Odpovídala jsem, že podle mě by to trestné být mohlo.

Ty komentáře a aktivitu na Facebooku jste tedy nezaznamenala sama?

Ne. Chodili za mnou v nějakém období lidé, kteří se mě ptali, proč není pan Konvička stíhaný. Ptala jsem se, zda to tedy opravdu řekl nebo napsal. Tvrdili, že ano, a v tomto důsledku jsem je požádala o důkazní materiál, kterým to měli doložit, a pak jsem sama sledovala, co mně přišlo trestné.

Kolik těch lidí asi bylo?

Asi pět. Ti to měli uložené a archivované. K dohledání na Facebooku to bylo velice těžké.

Které výroky vás nejvíce šokovaly?

Už si nepamatuji, co všechno jsem uváděla. Ale byly to většinou ty známé výroky, které se týkají koncentračních táborů, posilování provazem – zdvih novokonvertity a samozřejmě výroky o masokostní moučce. Bylo toho víc, ale tyto tři si pamatuji.

Budu kandidovat v krajských volbách, tvrdí Martin Konvička ze spolku Blok proti islámu. Jeho výroky na sociálních sítích jsou prý občas úlety, koncentrační tábory a plyn by použil ve válce s IS.
39:25
Budu kandidovat v krajských volbách, tvrdí Martin Konvička ze spolku Blok proti islámu. Jeho výroky na sociálních sítích jsou prý občas úlety, koncentrační tábory a plyn by použil ve válce s IS. | Video: Martin Veselovský

Vy se už na tom dále nepodílíte, je to tak?

Podotýkám, že nevím, zda je za to stíhaný, já se v tom dále neangažuji. Když mě ti přátelé takto oslovili, řekla jsem, že to udělám. Oni to chtěli podat jako soukromé osoby a já jim řekla, že jsem vázaná úřední povinností, a podala jsem to. Potřebovala jsem jen důkazní materiál, který mi dodali. Založila jsem na to spis a vše proběhlo normálně tak, jak mělo. Každopádně jsem se k tomu dostala díky soukromému životu.

Budete nyní podávat další podobná oznámení?

Já své úřední povinnosti ctím a ctít budu. Pokud uvidím podezření z trestného činu podobného ražení, budu na to reagovat.

Máte pocit, že pan Konvička je víc nebezpečný než ostatní lidé, kteří se vyjadřují na Facebooku? Je tam množství skupin, které hlásají podobné názory.

K tomu se nedokážu vyjádřit. Nejsem pro to kompetentní. A nechci, aby do mého úkonu byly zataženy nějaké moje postoje.

Do jaké míry jsou jeho výroky nebezpečné?

Já pracuji v souladu s trestním zákoníkem. V něm je vyjádřená nebezpečnost pořadím trestných činů a sazbou. Více mi nepřísluší se k tomu vyjadřovat. Vše jsem postoupila dle pravděpodobné místní příslušnosti a dál se na tom nebudu podílet. Ani nevím, za co přesně je stíhaný.

Neobáváte se, že bude v budoucnu nadužívané podávání trestních oznámení za vyjadřování na sociálních sítích?

Tohle není první případ podněcování k nenávisti. Byl tady třeba pan Chaloupka (Otto Chaloupka, exposlanec za Věci veřejné, odsouzený k podmínce za urážky Romů na Facebooku, pozn. red.). Tohle navíc není moje první věc v rámci sociálních sítí. Při facebookové komunikaci probíhá různá trestná činnost, na kterou jsem podávala oznámení. Trestný čin pomluvy třeba, stalking, neoprávněné zveřejnění osobních údajů.

Myslíte, že diskutéři na sociálních sítích, hlavně třeba zastánci Bloku proti islámu, budou ve svých vyjádřeních ještě agresivnější, když jste na jejich předsedu podala trestní oznámení?

Ten vliv nemohu předjímat a podotýkám, že to nemohu brát v potaz, když konám. Následky mohou být různé a netuším, jak to bude působit na lidi. A nemohu se v tom nechávat ovlivnit.

Už jste někdy oznámení kvůli podněcování nenávisti podávala?

Myslím, že ne. Bylo to podané z důvodů navádění k nesnášenlivosti vůči náboženskému vyznání. Ale já nedělám žádné závěry. Postoupila jsem poznatek, moje podezření se týkalo komentářů, které mířily proti osobám s muslimským vyznáním. A v České republice je náboženské vyznání chráněné Listinou základních práv a svobod.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 2 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy