Za úterý přibylo k 18:00 přes 6800 případů, rekordní je znovu i počet obětí

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 10. 2020 19:13
V pondělí přibylo v Česku dalších 89 úmrtí lidí nakažených koronavirem, což je nejvyšší počet zemřelých za den od začátku epidemie. V úterý bylo zatím k 18:00 zaznamenáno dalších 33 mrtvých na celkem 1600. Případů nemoci covid-19 bylo za úterý k večeru potvrzeno přes 6800, což je nejvyšší nárůst za den k 18:00 za celou dobu epidemie v Česku. Nejvýraznější nárůst je stále na Zlínsku.
Fotografie z anesteziologicko-resuscitačního oddělení v táborské nemocnici
Fotografie z anesteziologicko-resuscitačního oddělení v táborské nemocnici | Foto: Jakub Plíhal

Dále zrychluje také nárůst počtu lidí, kteří skončili po nákaze koronavirem v nemocnicích. Podle posledních údajů ministerstva za pondělí přibylo 343 hospitalizovaných na celkových 4064, zatímco v předchozích dnech nárůst nepřesáhl tři stovky za den. Ve vážném stavu je 634 hospitalizovaných.

Podíl potvrzených případů covidu-19 na počtu provedených testů v pondělí podle aktuálních údajů ministerstva klesl. V neděli činil asi 29,4 procenta a v pondělí 26,3 procenta. Od 1. března, kdy se objevily v zemi první případy nákazy, bylo zaznamenáno dohromady 188 773 případů covidu-19. Zhruba 76 000 lidí se od začátku epidemie v Česku z nemoci vyléčilo. Covidem-19 nyní trpí téměř 112 000 lidí.

U naprosté většiny nemocných má covid-19 lehký průběh, v pondělí bylo v nemocnicích 3,87 procenta z aktuálně nemocných. Nárůst počtu hospitalizovaných i zemřelých ale v poslední době zrychluje. Jen od začátku minulého týdne se počet hospitalizovaných téměř zdvojnásobil a množství zemřelých stouplo o více než polovinu.

Nejvýrazněji přibývá nakažených v posledních dnech na Zlínsku. Za posledních sedm dní se tam objevilo zhruba 936 nových případů covidu-19 v přepočtu na 100 000 obyvatel. Druhý nejvýraznější nárůst byl zaznamenán v okrese Plzeň-sever, a to přes 845. Asi 800 nově nakažených za uplynulý týden na 100 000 obyvatel se objevilo také v okrese Plzeň-jih.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) dnes ve sněmovně naznačil, že mohou být zavedena další, přísnější opatření k omezení šíření koronaviru. Konkrétnější však nebyl. Řekl, že i za současných omezení je kontaktů mezi lidmi stále příliš mnoho. Restrikce se podle Prymuly vždy nedodržují. Největší nápor na zdravotnický systém očekává ministr mezi 3. a 11. listopadem.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Na východoindické pobřeží udeřil cyklón Nivar, jedna žena zemřela po zřícení stěny podmáčeného domu

Na východoindické pobřeží ve čtvrtek časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil cyklón Nivar, kvůli kterému tamní úřady musely evakuovat desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura AFP. Střed bouře po mírném oslabení dosáhl pevniny ve 3:00 místního času (středa 23:00 SEČ) v oblasti zhruba 230 kilometrů jižně od Čennaí, ve státě Tamilnádu na jihovýchodě země. Cyklón doprovázel vítr o síle až 130 kilometrů za hodinu.

Prudký vichr ve státech Tamilnádu a Ándhrapradéš vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení a vydatné srážky způsobily záplavy. Ve státě Tamilnádu si bouře vyžádala jeden život, když se na ženu zřítila stěna podmáčeného domu.

Nivar podle předpovědí Indického meteorologického úřadu (IMD) v následujících hodinách oslabí a zamíří na sever. Agentura však na twitteru varovala, že nebezpečí "ještě nepominulo, protože část cyklónu je stále nad mořem - i když je už střed nad pevninou".

Zdroj: ČTK
Další zprávy