Za úterý přibylo k 18:00 přes 6800 případů, rekordní je znovu i počet obětí

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 10. 2020 19:13
V pondělí přibylo v Česku dalších 89 úmrtí lidí nakažených koronavirem, což je nejvyšší počet zemřelých za den od začátku epidemie. V úterý bylo zatím k 18:00 zaznamenáno dalších 33 mrtvých na celkem 1600. Případů nemoci covid-19 bylo za úterý k večeru potvrzeno přes 6800, což je nejvyšší nárůst za den k 18:00 za celou dobu epidemie v Česku. Nejvýraznější nárůst je stále na Zlínsku.
Fotografie z anesteziologicko-resuscitačního oddělení v táborské nemocnici
Fotografie z anesteziologicko-resuscitačního oddělení v táborské nemocnici | Foto: Jakub Plíhal

Dále zrychluje také nárůst počtu lidí, kteří skončili po nákaze koronavirem v nemocnicích. Podle posledních údajů ministerstva za pondělí přibylo 343 hospitalizovaných na celkových 4064, zatímco v předchozích dnech nárůst nepřesáhl tři stovky za den. Ve vážném stavu je 634 hospitalizovaných.

Podíl potvrzených případů covidu-19 na počtu provedených testů v pondělí podle aktuálních údajů ministerstva klesl. V neděli činil asi 29,4 procenta a v pondělí 26,3 procenta. Od 1. března, kdy se objevily v zemi první případy nákazy, bylo zaznamenáno dohromady 188 773 případů covidu-19. Zhruba 76 000 lidí se od začátku epidemie v Česku z nemoci vyléčilo. Covidem-19 nyní trpí téměř 112 000 lidí.

U naprosté většiny nemocných má covid-19 lehký průběh, v pondělí bylo v nemocnicích 3,87 procenta z aktuálně nemocných. Nárůst počtu hospitalizovaných i zemřelých ale v poslední době zrychluje. Jen od začátku minulého týdne se počet hospitalizovaných téměř zdvojnásobil a množství zemřelých stouplo o více než polovinu.

Nejvýrazněji přibývá nakažených v posledních dnech na Zlínsku. Za posledních sedm dní se tam objevilo zhruba 936 nových případů covidu-19 v přepočtu na 100 000 obyvatel. Druhý nejvýraznější nárůst byl zaznamenán v okrese Plzeň-sever, a to přes 845. Asi 800 nově nakažených za uplynulý týden na 100 000 obyvatel se objevilo také v okrese Plzeň-jih.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) dnes ve sněmovně naznačil, že mohou být zavedena další, přísnější opatření k omezení šíření koronaviru. Konkrétnější však nebyl. Řekl, že i za současných omezení je kontaktů mezi lidmi stále příliš mnoho. Restrikce se podle Prymuly vždy nedodržují. Největší nápor na zdravotnický systém očekává ministr mezi 3. a 11. listopadem.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy