Jako malá jela s rodiči načerno. K 18. narozeninám dostala dluh 24 tisíc korun

Markéta Šrajbrová Domácí Markéta Šrajbrová, Domácí
26. 4. 2019 19:00
V Česku žije 3476 dětí v exekuci. Další desetitisíce dospělých se zadlužily v dětském věku. Mezi ně patří i Aneta S., stačila k tomu jedna nezaplacená pokuta za jízdu načerno. Problém dětských dlužníků, na který upozornil i rozsáhlý projekt Chudé Česko deníku Aktuálně.cz, by měla řešit chystaná novela občanského zákoníku.
Kristýna dlužila 24 tisíc za nezaplacenou pokutu od dopravního podniku.
Kristýna dlužila 24 tisíc za nezaplacenou pokutu od dopravního podniku. | Foto: Jakub Plíhal

Když Aneta S. odjela na studijní pobyt a na účet jí přišlo stipendium, velmi rychle o něj zase přišla. Dohnalo ji to, že v šesti letech jela načerno. Pokutu za ni rodiče nezaplatili, a tak si částku, navýšenou o náklady za vymáhání, vybral exekutor o mnoho let později. A dívka v cizí zemi zůstala bez peněz.

Anetin příběh je jeden z mnoha. Zveřejnil ho Člověk v tísni, který v dubnu spustil kampaň Zadlužené děti. Podle údajů Exekutorské komory v Česku žije 3476 dětí v exekuci, přičemž 2200 z nich nebylo ještě ani 15 let.

Zadlužit se v dětském věku totiž není v Česku nijak složité. Stačí, aby rodiče za dítě neuhradili pokutu od dopravního podniku nebo poplatky za komunální odpad. Dluh v tichosti roste a mladý člověk pak může dostat k 18. narozeninám exekuční příkaz.

Přesně to se stalo i Kristýně Bandové, jejíž příběh v září 2018 popsal server Aktuálně.cz v rozsáhlém projektu Chudé Česko. Když vyrazila k bankomatu vybrat si peníze vydělané na brigádě, zjistila, že účet je prázdný. "Šla jsem se proto zeptat do banky, jestli se nestala nějaká chyba. Tam mi řekli, že si peníze vzal exekutor," popsala dívka, která teprve tehdy zjistila, že dluží 24 tisíc korun za to, že v jedenácti letech jela načerno. S právní pomocí se jí postupně podařilo dluh splatit.

Příběh Kristýny popsal projekt Chudé Česko: 

Kristýna Bandová: Máma mě zadlužila, když mi bylo 11. Bylo jí to jedno | Video: Adéla Skoupá, Tomáš Cetkovský, Blahoslav Baťa

Aby Člověk v tísni upozornil na absurdní příběhy, jako je například ten Kristýnin, instaloval po Praze dětské hračky oblepené páskou s nápisem exekučně zabaveno. "Když chodili okolo Češi, kroutili hlavou, že je to Kocourkov. Ještě zajímavější byla reakce cizinců, kterým to nebylo možné ani vysvětlit. Absolutně nechápali, že něco takového existuje," popisuje mluvčí neziskovky Martin Kovalčík. Hračky se teď přesouvají do Ústí nad Labem.

Poslanci chystají novelu

Parlament se nyní bude zabývat novelou, která by stanovila, že dluhy dětí do 15 let automaticky přecházejí na rodiče nebo jiné zákonné zástupce. Ta by ale neplatila zpětně a stávajícím dětským dlužníkům by tedy nepomohla. Ve hře je proto ještě návrh, aby lidé, kteří se zadlužili v dětství, měli oproti ostatním dlužníkům výhodu. "Prosazujeme nejjednodušší podmínky oddlužení pro dětské dlužníky," říká Kovalčík.

Vstřícný krok vůči dlužníkům z řad dětí chystá například vedení Prahy.  Vypracuje seznam dlužníků do 15 let, jejichž závazky se týkají magistrátu či městských organizací. Tyto exekuce zastaví a dlužníkům odpustí tzv. příslušenství, samotný dluh však nikoliv. V Praze je nyní evidováno 186 dětských exekucí, není ale jasné, které děti dluží městu a jeho firmám a organizacím. 

Projekt Chudé Česko je odbornou porotou nominován na Novinářskou cenu a uchází se i o hlasy veřejnosti. Budeme rádi, když nás podpoříte. Hlasovat je možné do 28. dubna zde.

Foto: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 16 minutami

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

před 1 hodinou

Ronaldo je na covid stále pozitivní, proti Messimu nenastoupí

Pětinásobný nejlepší fotbalista světa Cristiano Ronaldo chybí kvůli nákaze koronavirem v nominaci Juventusu na večerní zápas Ligy mistrů proti Barceloně. Na jeho očekávané souboje s hvězdou Katalánců Lionelem Messim tak tentokrát nedojde.

Pětatřicetiletý Ronaldo byl pozitivně testován na koronavirus před dvěma týdny v portugalské reprezentaci. Od té doby je v karanténě a nemá příznaky covidu-19, k návratu na trávník ale potřebuje negativní výsledek testu. Ten podle úterní informace televizní stanice Sky Sport Italia nepřinesly ani nejnovější odběry.

Hráč na sociálních sítích uvedl, že se cítí zdravotně zcela v pořádku, a přidal ostrou kritiku věrohodnosti PCR testů. Kvůli nákaze Ronaldo vynechal zatím tři zápasy Juventusu a turínský tým bez něj vyhrál pouze jednou.

před 1 hodinou

Strany v Libereckém kraji dnes podepsaly koaliční smlouvu.

Zástupci vítězných Starostů pro Liberecký kraj, Pirátů a ODS dnes v Oblastní galerii v Liberci podepsali koaliční smlouvu pro Liberecký kraj. Klíčovým úkolem pro nejbližší období je zvládnutí koronavirové krize, řekl po podpisu smlouvy novinářům lídr Starostů a současný hejtman Martin Půta. Koalice má 32 hlasů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Ustavující zasedání, které zvolí nové vedení kraje, se uskuteční v úterý 3. listopadu.

"Dohodli jsme se na spolupráci, která bude navazovat na práci v minulých osmi letech a zároveň má ambice věnovat se výzvám, které před Libereckým krajem stojí. Shodli jsme se na tom, že koncem března příštího roku projednáme úpravu programového prohlášení. To už bychom měli znát dopady pandemie koronaviru do rozpočtu kraje," doplnil hejtman.

Starostové v Libereckém kraji vyhráli volby potřetí v řadě.

Další zprávy