V Česku chybí dětští psychiatři, varuje ombudsman

Eliška Čermáková
28. 8. 2013 14:42
Nedostatek ambulantní péče pro děti nepříznivě ovlivňuje jejich budoucí vývoj
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ISIFA/Thinkstock

Brno - Dětská psychiatrická péče není u nás podle ombudsmana Pavla Varvařovského dostatečná.

V zařízeních péče o ohrožené děti chybí dostatek dětských psychiatrů. To vede k hospitaci dětí, která je ve většině případů zbytečná.

Dokládají to zprávy z dvouletého pozorování psychiatrických zařízení po celé České republice, kdy pracovníci z kanceláře veřejného ochránce práv v letech 2011 a 2012 monitorovali situaci v několika kojeneckých ústavech, dětských domovech a psychiatrických nemocnicích.

"V současné chvíli působí v České republice asi 70 pedopsychiatrů. Na pokrytí psychiatrické ambulantní péče pro děti by jich však mělo být o 30 více," uvedl Varvařovský.

V některých regionech dětští psychiatři v ambulantní péči chybí, jinde se na objednání čeká měsíce. "Děti tak zůstávají v léčebnách delší dobu než je nutné, protože požadovanou péči jim doma nikdo neposkytne," řekla Marie Lukasová z kanceláře ombudsmana.

Poplatky budou zrušeny

Podle Lukasové problémy dětí vznikají v sociálním prostředí, ve kterém vyrůstají. To je většinou velmi nestabilní.

Rodiče dětí s psychickými problémy žijí často na hranici chudoby a nemůžou si dovolit za hospitalizaci dítěte zaplatit nemocniční poplatek 100 korun za den.

"Poplatky budou k lednu příštího roku zrušeny, diskutuje se však o jejich obnovení. O jejich trvalé zrušení budeme i nadále usilovat," řekla Lukasová.

U nás zatím fungují tři speciální dětské psychiatrické léčebny, a to v Lounech, ve Velké Bíteši a v Opařanech. Podobnou péči poskytují psychiatrická oddělení dalších deseti nemocnic.

Vzhledem k tomu, že síť dětských psychiatrických nemocnic je velmi řídká, zvlášť zranitelné děti jsou hospitalizovány daleko od domova a odborníkům to znemožňuje spolupracovat s rodiči dítěte.

V mnoha případech navíc nejsou vhodné sociální služby pro dítě dostupné.

Tak vypadá léčebna pro dospělé, podívejte:

To je případ třináctiletého chlapce, který trpí autistickou poruchou. Matka se o něj stará o víkendech, přesto však musí být umístěn do léčebny, protože doma se mu nenabízí služba, která by zajistila jeho potřeby.

Kojenci zůstávají v ústavech déle, než je nutné

Dalším problémem je příliš dlouhá doba pobytu kojenců v ústavech. "Podle norem pro tyto zařízení je jako krajní mez uváděno šest měsíců, 72 % dětí však tuto dobu překoná," dodal Varvařovský.

Umístěním kojence do ústavu se podle něj situace neřeší. V České republice chybí terénní podpůrné služby, které by rodině pomohly.

Všechna doporučení ombudsmana pro krajské úřady a ministerstva jsou shrnuta ve zprávě, která bude následně projednána. Podle Varvařovského je termín vzhledem k současné politické situaci nejistý.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů, uvedl iRozhlas.cz. Zásah podle serveru souvisí s kauzou nemocničních zakázek.

před 37 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

před 45 minutami

Útok Afghánce na severu Rakouska má druhou oběť, zemřel zaměstnanec ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním podlehl pracovník místní ubytovny pro žadatele o azyl. V pátek to podle agentury APA oznámila policie. Za incidentem podle vyšetřovatelů stojí neúspěšný afghánský žadatel o azyl, který nejprve pobodal svého opatrovatele a poté při útěku zabil místního zemědělce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy