V Česku bylo jako na jihu Evropy, padly desítky rekordů

Dagmar Honsová, Meteopress
24. 12. 2012 17:21
Historické tabulky se mnohde přepisovaly až o pět stupňů Celsia

Praha - Po nedělním přechodu teplé fronty proudí do Česka teplý vzduch od jihozápadu. A zejména do Čech s sebou - oproti předešlým dnům - přinesl výrazné oteplení.

Ve středních, západních a jižních Čechách padlo celkem 33 teplotních rekordů, přičemž dosavadní hodnoty byly překračovány o jeden až pět stupňů Celsia.

Vůbec nejtepleji bylo ve středních Čechách - 13,5 stupně Celsia, což překonalo rekord z roku 2011, kdy bylo naměřeno 8,2 stupně. V Příbrami pro změnu padl rekord z roku 1915.

Už v pravé poledne se teplota vzduchu pohybovala i nad 12 °C. Například v Českých Budějovicích meteorologové naměřili 12,7 °C, v Praze-Libuši bylo 11,6 °C, v Karlových Varech 7,5 °C.

Chladněji je na Moravě a ve Slezsku - v Ostravě 3,1 °C, v Holešově 1,7 °C a v Brně 0,2 °C.

Ani v západní a severozápadní Evropě nepřipomínaly teploty Vánoce.

Německo s Rakouskem prožily nejteplejší Vánoce za poslední desítky let, rtuť v teploměru tam překročila 18 stupňů Celsia. Londýn hlásil 13 °C, Paříž 14 °C, Berlín 7 °C.

Na jihu starého kontinentu jsou teploty podobné jako u nás - v Madridu je 13 °C, v Římě 14 °C a v Aténách 13 °C.

Ve Skandinávii se teplota vzduchu většinou pohybuje pod bodem mrazu. V Helsinkách tak padla rtuť teploměru na -9 °C, v Oslo na -3 °C a ve Stockholmu na -2 °C. Nejchladněji bylo na severovýchodě Evropy, když v Moskvě naměřili minus 17 °C. A noční teplota tam klesla dokonce na -32 stupňů.

V New Yorku jsou +3 °C, v Dallasu +15 °C, na Havaji 25 °C, v Pekingu -9 °C, v Tokiu +9 °C a v Sydney 21 °C.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila jako druhá do finále závodu kanoistek na SP slalomářů v Praze. Gabriela a Martina Satkovy vypadly

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Clippers po přesunu série do své haly jasně porazili Utah a snížili na 1:2

Basketbalisté Los Angeles Clippers po přesunu série 2. kola play off NBA s Utahem do své haly vybojovali první vítězství. Ve Staples Centre vyhráli nad nejlepším týmem základní části přesvědčivě 132:106 a snížil stav na 1:2 na zápasy. Třicetibodovými výkony k tomu přispěli Kawhi Leonard (34) a Paul George (31). Čtvrtý duel je znovu v Los Angeles na programu v noci na úterý.

Play off NBA - 2. kolo:

Západní konference - 3. zápas:

LA Clippers - Utah 132:106, stav série 1:2.

Zdroj: ČTK
Další zprávy