Česko zažilo první supertropický den roku. V neděli bude hůř, varuje výstraha

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 6. 2022 19:08
Meteorologové v sobotu zaznamenali první takzvaný supertropický den v tomto roce, kdy na pěti stanicích teploty překonaly 35 stupňů Celsia. Nejvíc naměřili v Ústí nad Labem, 35,7 stupně. V neděli bude v části republiky ještě větší vedro, v několika regionech Ústeckého kraje, středních Čech a v Praze budou teploty stoupat ke 38 stupňům. Na celém území platí o víkendu výstraha před požáry.
Lidé u bazénu ve španělském Madridu (16. 6. 2022)
Lidé u bazénu ve španělském Madridu (16. 6. 2022) | Foto: Reuters

Teplotní rekordy v sobotu podle meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) padly na 13 zhruba ze 160 stanic v zemi, které měří nejméně 30 let. Nejtepleji bylo na stanici Vaňov v Ústí nad Labem, kde naměřili 35,7 stupně. Nové maximum zaznamenaly také dvě stanice s víc než stoletou historií - na Milešovce bylo 31,7 stupně a v Teplicích naměřili 35,3 stupně Celsia.

Meteorologové vydali na neděli pro střední a severozápadní Čechy výstrahu na velmi vysoké teploty s extrémním stupněm nebezpečí. Teploty mohou vystoupat až na 38 stupňů. Tropické teploty budou panovat téměř na celém území Čech a na jihu Moravy, ve zbytku republiky bude o něco chladněji.  "Zejména v západní polovině Čech budou teploty překračovat 34 stupňů, v části Středočeského a Ústeckého kraje i 37 stupňů Celsia," uvedl ČHMÚ.

Nynější velmi horké a suché dny ukončí v pondělí studená fronta, s níž zřejmě do části Česka dorazí i silné bouřky.

Výstraha platí do nedělního večera

Výstraha s extrémním stupněm nebezpečí se týká Prahy, regionů Beroun, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Černošice, Český Brod, Kladno, Kralupy nad Vltavou, Lysá nad Labem, Mělník, Neratovice, Rakovník, Říčany a Slaný ve Středočeském kraji.

Ústeckého kraje se týká výstraha pro oblasti Bílina, Litoměřice, Louny, Lovosice, Most, Roudnice nad Labem, Teplice, Ústí nad Labem a Žatec v Ústeckém kraji. Platí od nedělního poledne do 22:00.

Velmi vysoké teploty znamenají značnou zátěž pro organismus. Meteorologové doporučují lidem zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami, omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách. Na železnici hrozí nebezpečí vybočení a lomů kolejnic po roztažení horkem.

Varování platí i před požáry

Vzhledem k suchému a velmi teplému počasí platí o víkendu také výstraha na vznik a šíření požárů. V neděli bude kvůli extrémnímu vedru riziko vyšší zejména v severozápadní polovině Čech, kde bude platit výstraha s vysokým stupněm nebezpečí.

Kvůli nebezpečí požárů by lidé neměli v lesích ani jinde v přírodě rozdělávat oheň, vypalovat trávu, kouřit či odhazovat cigaretové nedopalky na zem, používat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně.

Grafické znázornění varování před nedělními extrémními vedry v Praze, Středočeském kraji a Ústeckém kraji.
Grafické znázornění varování před nedělními extrémními vedry v Praze, Středočeském kraji a Ústeckém kraji. | Foto: Český hydrometeorologický ústav

Zemědělci by měli zkontrolovat stav techniky a při pohybu zemědělských strojů v oblastech se suchou vegetací a u polí s obilím či ležící slámou dbát zvýšené pozornosti. "Při probíhajících žních se zemědělcům doporučuje dohodnout se s profesionálními nebo dobrovolnými hasiči o aktivních hlídkách u pole se základní hasičskou technikou," dodali meteorologové.

Vedra sužují část Evropy, ve Francii zemřeli dva senioři

Vlnou vedra jsou postiženy dvě třetiny Francie, Španělsko zápasí s požáry a Itálie plánuje na severu země výjimečný stav.

Francii sužují vedra už několik dní. Současná vlna přišla v průběhu roku doposud nejdříve za posledních 75 let, uvedla meteorologická služba Météo France. Třináct departementů (zhruba desetina) zejména na jihozápadě je na mapách označeno červenou barvou, protože tam hrozí teplotní maxima. Oranžovou barvu, která znamená o stupeň mírnější varování, mají desítka dalších departementů v oblasti Paříže, u německé hranice, v blízkosti Lyonu a v Bretani.

V letovisku Biarritz ležícím u Biskajského zálivu v sobotu odpoledne naměřili 42,9 stupně Celsia, což je doposud nejvyšší hodnota na tomto místě. Doposud nejvyšší naměřené teplota v Biarritzu, 40,6 stupně Celsia, pocházela ze srpna 2003. Měsíční rekordy byly překonány například v Bordeaux, Rennes, Cognacu nebo v Nantes. V některých francouzských městech byl zdarma vstup do muzeí, která mají klimatizaci, aby se lidé mohli ochladit. V Paříži zůstaly zavřené některé městské plovárny kvůli stávce, píše agentura AFP.

V pátek padl červnový teplotní rekord na 11 místech včetně Carcassonnu, kde naměřili 40,4 stupně Celsia. V sobotu se na některých místech očekává 42stupňové vedro. V červeně vyznačených departementech úřady zrušily kulturní i sportovní akce. V departementu Haute-Saône dostalo na hřišti u školy úpal deset dětí. 

Stanice France Info uvedla, že v pátek zemřeli dva senioři na pláži v Pornichetu na pobřeží Biskajského zálivu. Osmdesátiletý muž si v odpoledním vedru lehl na přímé slunce a zřejmě dostal infarkt. Později pak ve vodě zkolaboval o dva roky starší muž.

Francouzská ministryně zdravotnictví Brigitte Bourguignonová řekla, že vedra uhodila dříve než obvykle a jsou delší, než se počítalo. Historická vlna vedra, která Francii zasáhla v roce 2003, si vyžádala 15 tisíc životů. Za ohrožené jsou považováni bezdomovci, jimž nyní Červený kříž distribuuje vodu. Počasí musí svůj rozvrh přizpůsobovat zemědělci, kteří se snaží pracovat ráno a pak před setměním. Ve sklenících se teploty šplhají na 55 stupňů.

Požáry ve Španělsku, mimořádný stav v Itálii

S vedrem zápasí také Španělsko, kde bylo ze zábavního parku Puy du Fou v centru země kvůli požáru evakuováno 3000 lidí. Hořelo také u hranice s Portugalskem, kde požár zničil 6000 hektarů,a evakuovat bylo třeba 200 lidí. S požáry hasiči zápasí i v Katalánsku. V Léridě shořel les na 1000 hektarech, v sousední Aragonii požáry vypálily plochu 1200 hektarů.

V jižním Španělsku kvůli vedru dokonce zemřely stovky mláďat ptáků poté, co příliš brzy opustily svá hnízda. Píše o tom britský The Guardian. Ekologové vysvětlují, že se ptáci pokoušejí uniknout extrémním teplotám. Horké teploty jejich hnízda natolik zahřívají, že, pokud by tam zůstali, téměř by se uvařili. 

Severoitalská Lombardie chystá kvůli velkému suchu vyhlášení mimořádného stavu. Oblast kolem řeky Pád zažívá největší sucho za posledních 70 let.

V Německu v sobotu odpoledne podle místního meteorologického ústavu bylo nejtepleji ve městě Waghäusel ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko, kde rtuť teploměru ukázala 36,4 stupně Celsia.

 

Právě se děje

Další zprávy