V čase úspor vzniká zbytečná poliklinika za 50 miliónů

Petr Holub
6. 3. 2011 17:15
Ve Frýdku-Místku už jednu mají. Druhá, nová, stojí několik metrů od ní. VZP souhlasila
Budeme šetřit, řekl ministr. Realita je jiná.
Budeme šetřit, řekl ministr. Realita je jiná. | Foto: Ludvík Hradilek

Frýdek-Místek - Zdravotní pojišťovny sice upozornily, že v časech úspor odmítnou vznik všech nových zařízení, ve Frýdku-Místku však v polovině roku umožní provoz zbrusu nové polikliniky Sagena.

Přijde je to na 50 miliónů ročně. Zaplatí je jednak za provoz magnetické rezonance a minimálně stejnou částku pohltí také dvacet nových ordinací.

Padesátitisícový Frýdek-Místek dostane díky tomu už druhou polikliniku a třetí velké zdravotnické zařízení, které je jenom několik metrů od staré polikliniky.

Dosud se spokojil se službami nemocnice ve frýdecké části města, s poliklinikou v Místku a několika desítkami soukromých ambulancí po městě. 

Nové „Centrum zdraví" v ulici 8. pěšího pluku nabídne Místečanům úplně stejné služby jako stará poliklinika se stejnou adresou.

Řeči se vedou, voda plyne

To vše se stane zejména díky rozhodnutí největší ze zdravotních pojišťoven - VZP, i když je to zcela v rozporu s tím, co její ředitel Jiří Horák veřejně proklamuje. 

Ředitel VZP Pavel Horák. Jeho lidé neodpovídají, proč platí zbytečnou polikliniku.
Ředitel VZP Pavel Horák. Jeho lidé neodpovídají, proč platí zbytečnou polikliniku. | Foto: Ludvík Hradilek

„Ambulantní síť v ČR je dostatečná," uvedl třeba loni v prosinci. "V dnešní době je vyloučeno, abychom uzavírali nové smlouvy s novými subjekty," oznámil tehdy novou strategii.

Ve slovech se shoduje s ministrem zdravotnictví. „Žádali jsme pojišťovny, aby nepodporovaly rozšiřování ambulantní sítě v terénu, protože ta je podle našich statistik srovnatelná s Evropou," uvedl totiž ministr Leoš Heger.

Stejné služby dvakrát

Soukromá společnost Sagena patří podnikateli Aleši Kubíčkovi a dosud provozovala ve Frýdku-Místku dvě menší kliniky. V jedné z nich nabízela rehabilitace, ve druhé měla interní ordinace včetně neurologie, revmatologie, diabetologie a kardiologie.

Ordinace se od léta přesunou do zmíněné ulice 8. pěšího pluku a doplní je další, především chirurgické obory, například cévní chirurgie a ortopedie. Budou zaměstnáni i specialisté na ORL, psychiatrii, kožní a oční choroby. S výjimkou endokrinologie však stejní specialisté ordinují ve staré poliklinice.

„Naším záměrem je zajistit co nejrozsáhlejší lékařskou péči na jednom místě," shrnul Kubíček investici ve výši 130 milionů. Chybět bude pouze dětský a ženský lékař, které chce Sagena získat na smlouvu.

Zástupci magistrátu stavbu nové polikliniky komentují jen velmi opatrně.

"Jestli se tím zlepší dostupnost zdravotní péče, na to odpoví čas. Nový subjekt ale do jisté míry zvýší konkurenci v poskytování zdravotních služeb," předpokládá náměstek primátora pro zdravotnictví Libor Koval.

Město podle něho u VZP o provoz nové polikliniky nežádalo.

Rezonance jako záruka

To, že bude stejnými službami konkurovat zavedené poliklinice, může Centru zdraví zkomplikovat rozjezd. Sagena ale získala do začátku důležitou výhodu. Může provozovat osmou magnetickou rezonanci v Moravskoslezském kraji a z jeho zisků financovat ostatní ordinace.

Magnetická rezonance, zlatý důl na zdravotnické peníze bude ve Frýdku-Místku.
Magnetická rezonance, zlatý důl na zdravotnické peníze bude ve Frýdku-Místku. | Foto: Josef Tuček

Magnetická rezonance stojí 20-30 milionů korun, nelogický systém úhrad od pojišťoven však umožňuje, aby při dvousměnném provozu zajistila čistý roční zisk 40 milionů.

Pojišťovny povolovaly provoz nových rezonancí pouze nemocnicím, maximálně je směly provozovat soukromé společnosti v nemocničních budovách. Nejdražší rentgeny se totiž přednostně využívají při úrazech a akutních případech, kdy každý převoz komplikuje léčbu zraněného pacienta.

Nová rezonance tedy příliš nezlepší situaci pacientů oddělení ARO ve frýdecké nemocnici zřizované krajem. Dosud jezdili na rentgenové vyšetření do 20 kilometrů vzdálené ostravské fakultní nemocnice, napříště je čeká tříkilometrová cesta do místecké polikliniky.

Rentgenový ráj

Řešení posvěcené Všeobecnou zdravotní pojišťovnou proto zpochybňuje mluvčí nemocnice Jolana Filipová. „O instalaci nukleární magnetické rezonance naše nemocnice usilovala neúspěšně už v minulém období," připomíná a dodává, že s nákupem moderního přístroje nemocnice nadále počítá.

Nemocnice ale bude muset počkat určitě několik let. Instalací osmého přístroje Moravskoslezský kraj vysoce převyšuje průměrnou dostupnost rezonancí v republice.

Dva stejné přístroje už provozují nemocnice v Ostravě a Třinci, po jednom mají Opava, Nový Jičín a Karviná.

Jihočeský kraj s polovičním počtem obyvatel má jen dvě rezonance v českobudějovické a písecké nemocnici, Ústecko se dvěma třetinami obyvatel proti Moravskoslezsku se musí spokojit se dvěma rezonancemi v krajském městě a s jednou v Teplicích.

VZP neví proč

Frýdek-Místek zároveň nepotřebuje nové specialisty. Jeden z autorů zdravotnické reformy devadesátých let Jan Jaroš upozornil, že Česko má příliš hustou a tedy málo efektivní síť ambulantních specialistů. „Konzumace ambulantní péče je nejvyšší v Evropě měřeno počtem kontaktů," upozorňuje Jaroš.

Před pěti lety zhodnotil českou ambulantní síť podle německých norem. Zjistil, že tehdy překračovala nabídka 43 českých a moravských okresů včetně Frýdku-Místku německé normy nejméně o čtvrtinu.

Frýdeckomístečtí lékaři zajišťují služby pro region se sto tisícem obyvatel.  V takovém případě německé normy připouštějí čtyři ortopedické ordinace, stejný počet ordinací ORL a neurologů, tři oční a tři kožní lékaře, nebo dva urology.

Už dnes má Frýdek-Místek sedm ambulantních praxí ORL, šest ortopedů, šest očních lékařů a čtyři urology. Německým normám odpovídá počet neurologických a kožních ordinací.

O tom, že se provoz nové polikliniky včetně magnetické rezonance zaplatí z veřejných peněz, rozhodla pražská centrála VZP, ostatní pojišťovny se pouze přidaly.

Na oficiální dotaz Aktuálně.cz, proč povolili polikliniku s rezonancí právě ve Frýdku-Místku, zástupci VZP přes několik upomínek za celý týden neodpověděli.

Zkušenosti Agelu

Klíč k rozhodnutí o nové poliklinice nabízí srovnání s ostatními regiony.

V Moravskoslezsku nabízí služby nejvíc soukromých zdravotnických společností. Přehled dotací pojišťoven přitom ukazuje, že soukromníci dokážou zajistit rychlejší růst příjmů ze zdravotního pojištění než například krajské nemocnice.

Z osmi magnetických rezonancí v kraji má například po jedné soukromá Karvinská hornická nemocnice a nemocnice Třinec-Podlesí, která je součástí zdravotnické sítě Agel ocelářského magnáta Tomáše Chrenka.

Ani společnost Sagena nemá k Agelu daleko.

Podle obchodního rejstříku spolupracuje její majitel Kubíček se zdravotnickou sítí, kterou budují pražský lékař Tomáš Tesař s třineckým kolegou Romanem Dudysem. Dudys patřil do roku 2008 k majitelům Agelu, dnes s Tesařem řídí například brněnskou Polikliniku Viniční a největší tuzemskou kliniku plastické chirurgie Medicom VIP v pražské Spálené ulici.

2

 

Právě se děje

Další zprávy