V Brně začalo očkování, na A/H1N1 zemřel další Čech

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
20. 11. 2009 11:25
Jako první dostanou vakcínu lidé, kteří potřebují očkovat dvakrát: pacienti po transplantaci, dialýze či s poruchami imunity

Praha - Ve stejný den, kdy v Česku začalo očkování chronicky nemocných proti prasečí chřipce, se Česko dozvědělo o smrti dalšího pacienta nakaženého touto chorobou.

V karlovarské nemocnici zemřel 56letý muž, u kterého byl rozpoznán virus A/H1N1. Šlo o těžkého kardiaka, který zemřel na celkové selhání organismu (další podrobnosti o tom zde).

Právě kardiaci - spolu s astmatiky - jsou hned ve druhé skupině, která se má očkování podrobit. V té první jsou lidé po transplantaci, dialýze či s poruchami imunity. Dávku potřebují vpíchnout dvakrát.

"Tito lidé musí dostat vakcínu přednostně, protože se za tři týdny musí nechat znovu přeočkovat. Do té doby by už tady měla být druhá dávka látek," vysvětlila ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Viry prasečí chřipky H1N1 (červeně) pod mikroskopem.
Viry prasečí chřipky H1N1 (červeně) pod mikroskopem. | Foto: Reuters
Srovnání:
Evropa má z vakcíny strach, Češi a Slováci ji ukázněně chtějí

"Očkovat se začíná už dnes, nejprve to bude v nemocnicích v Brně. Hlavní náš sklad je totiž na Moravě. Odtamtud budeme látku distribuovat," řekl deníku Aktuálně.cz Jiří Korta, předseda představenstva společnosti Pharmos, která má rozvážku látek na starosti.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
Přehledně:
Kvůli nemocem zavírají další základní a střední školy

Dalším lékařům a nemocnicím bude firma dodávat látku v následujících dnech, nejpozději ovšem příští pátek.

Do dubna se naočkuje milion lidí

Podle hlavního hygienika Michaela Víta bude do dubna příštího roku v Česku naočkován celkem milion lidí. V první vlně je lidem k dispozici 95 tisíc vakcín, druhá várka látek by měla dorazit ještě do konce prosince.

"Vakcínu by mělo podle plánů dostat 713 tisíc chronicky nemocných lidí, 137 tisíc zdravotníků a 158 tisíc lidí důležitých pro chod státu. Pokud nějaké vakcíny z jakéhokoliv důvodu zbudou, zasedne znovu Bezpečnostní rada státu a rozhodne, co s nimi," shrnul Vít.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Soud v Hongkongu odsoudil prvního člověka na základě bezpečnostního zákona

Soud v Hongkongu shledal vinným z terorismu a separatismu prvního člověka souzeného na základě  bezpečnostního zákona, který ve své poloautonomní provincii prosadil Peking přes místní i mezinárodní kritiku. Výši trestu určí soud později, odsouzenému hrozí až doživotí, informovaly zahraniční agentury.

Čtyřiadvacetiletý Tong Ying Kit loni 1. července, den po zavedení bezpečnostního zákona, najel na motorce do hloučku policistů. V ruce přitom třímal transparent s nápisem "Svobodu pro Hongkong, revoluce naší doby". Podle soudu právě tento text vyzývá k odtržení Hongkongu od Číny, a mladík je proto podle soudu vinen z podněcování k separatismu. Tong odmítl obvinění z terorismu, nabádání k separatismu i nebezpečného řízení.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Draslovka koupí divizi americké společnosti Chemours za 11,3 miliardy Kč

Český chemický výrobce Draslovka Holding koupí divizi Mining Solutions americké společnosti The Chemours Company za více než 11,3 miliardy korun. Tato akvizice představuje první významnou investici společnosti Draslovka v USA, informoval v úterý mediální zástupce firmy Vít Kurfürst. V polovině července Draslovka oznámila nákup podniku na výrobu kyanidu sodného v Jihoafrické republice za 2,23 miliardy korun.

Podle firmy vznikne spojením aktivit Draslovky a Chemours v oblasti řešení pro těžební průmysl a chemických specialit a v kombinaci s nedávnou dohodu o převzetí aktivit jihoafrického Sasolu přední nadnárodní podnik schopný lépe sloužit zákazníkům po celém světě díky kombinaci technologických znalostí a inovací.

Draslovka Holding a.s. je soukromá holdingová společnost se sídlem v České republice, která se zabývá speciálními chemickými látkami a vlastními výrobními technologiemi. Vlastní ji čtyři české rodiny.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Korea a KLDR znovu obnovily přerušené "horké linky"

Soul a Pchjongjang obnovily "horké linky", přerušené před rokem. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na komuniké z kanceláře jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Obnovení komunikačních kanálů od dnešního rána ohlásila také Severní Korea.

Severní Korea loni v červnu veškeré oficiální vojenské a politické komunikační kanály přerušila, což vysvětlila jako reakci na činnost jihokorejských aktivistů, kteří na sever posílali letáky kritizující severokorejského vůdce Kim Čong-una za porušování lidských práv a za jaderný zbrojní program.

Pchjongjang tehdy oznámil, že se svým jižním sousedem přeruší komunikační spojení, a následně zničil styčný úřad obou korejských států v pohraničním městě Kesong na území KLDR. Ten byl ustanoven před třemi lety a byl považován za první krok ke zřízení velvyslanectví a k těsnější spolupráci obou korejských států.

Zdroj: ČTK
Další zprávy