V Brně začalo očkování, na A/H1N1 zemřel další Čech

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
20. 11. 2009 11:25
Jako první dostanou vakcínu lidé, kteří potřebují očkovat dvakrát: pacienti po transplantaci, dialýze či s poruchami imunity

Praha - Ve stejný den, kdy v Česku začalo očkování chronicky nemocných proti prasečí chřipce, se Česko dozvědělo o smrti dalšího pacienta nakaženého touto chorobou.

V karlovarské nemocnici zemřel 56letý muž, u kterého byl rozpoznán virus A/H1N1. Šlo o těžkého kardiaka, který zemřel na celkové selhání organismu (další podrobnosti o tom zde).

Právě kardiaci - spolu s astmatiky - jsou hned ve druhé skupině, která se má očkování podrobit. V té první jsou lidé po transplantaci, dialýze či s poruchami imunity. Dávku potřebují vpíchnout dvakrát.

"Tito lidé musí dostat vakcínu přednostně, protože se za tři týdny musí nechat znovu přeočkovat. Do té doby by už tady měla být druhá dávka látek," vysvětlila ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Viry prasečí chřipky H1N1 (červeně) pod mikroskopem.
Viry prasečí chřipky H1N1 (červeně) pod mikroskopem. | Foto: Reuters
Srovnání:
Evropa má z vakcíny strach, Češi a Slováci ji ukázněně chtějí

"Očkovat se začíná už dnes, nejprve to bude v nemocnicích v Brně. Hlavní náš sklad je totiž na Moravě. Odtamtud budeme látku distribuovat," řekl deníku Aktuálně.cz Jiří Korta, předseda představenstva společnosti Pharmos, která má rozvážku látek na starosti.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
Přehledně:
Kvůli nemocem zavírají další základní a střední školy

Dalším lékařům a nemocnicím bude firma dodávat látku v následujících dnech, nejpozději ovšem příští pátek.

Do dubna se naočkuje milion lidí

Podle hlavního hygienika Michaela Víta bude do dubna příštího roku v Česku naočkován celkem milion lidí. V první vlně je lidem k dispozici 95 tisíc vakcín, druhá várka látek by měla dorazit ještě do konce prosince.

"Vakcínu by mělo podle plánů dostat 713 tisíc chronicky nemocných lidí, 137 tisíc zdravotníků a 158 tisíc lidí důležitých pro chod státu. Pokud nějaké vakcíny z jakéhokoliv důvodu zbudou, zasedne znovu Bezpečnostní rada státu a rozhodne, co s nimi," shrnul Vít.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Jedny z nejprodávanějších amerických novin USA Today poprvé podpořily do voleb jednoho z kandidátů

Redakční rada jednoho z nejprodávanějších amerických deníků USA Today dnes podpořila do prezidentských voleb demokrata Joea Bidena. Je to přitom poprvé, co se list postavil za jednoho z kandidátů od svého založení v roce 1982. Podobný krok již letos učinilo několik dalších periodik.

"Není to něco, co bychom dělali zlehka či s nadšením," uvedl šéf redakční rady USA Today Bill Stenberg. "V roce 2016 nedokázali konzervativní členové jít o krok dál a podpořit Hillary Clintonovou," pokračoval s tím, že před čtyřmi roky list jen nabádal svoje čtenáře, aby nevolili Trumpa, nicméně podporu nevyslovil nikomu.

"Nyní, když je to otázka Joea Bidena proti Donaldu Trumpovi, byla v radě plná shoda nejen na tom postavit se znovu proti Donaldu Trumpovi, ale udělat krok navíc a podpořit Joea Bidena, který je méně polarizující a kontroverzní postavou než Clintonová," dodal Stenberg.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko, které se podílelo na uzavření obou příměří tento měsíc. Naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Platnost řidičských průkazů se kvůli frontám prodlouží

Platnost řidičských průkazů se prodlouží, nyní propadlé doklady tak nebude nutné měnit. Opatření zatím platí po dobu nouzového stavu, ministerstvo dopravy však navrhuje jeho pokračování až do konce března, oznámil dnes úřad. Pracoviště registru vozidel a řidičů byla v minulých dnech v některých městech kvůli zkrácené pracovní době přehlcená a vytvářely se dlouhé fronty.

Opatření, na kterém se resort dopravy dohodl s ministerstvem vnitra, platí pro řidičské průkazy a průkazy profesní způsobilosti řidiče. "Za předpokladu, že uplynula doba platnosti dokladů v době trvání nouzového stavu, se hledí na tyto doklady jako na platné, respektive držitelé těchto dokladů nebudou za výkon činnosti realizovaný s dokladem, jenž v době nouzového stavu pozbyl plynutím času své platnosti, v přestupkovém řízení postihováni," stojí v metodickém stanovisku ministerstva dopravy, které dnes dostaly jednotlivé úřady.

Další zprávy