V Brně začalo očkování, na A/H1N1 zemřel další Čech

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
20. 11. 2009 11:25
Jako první dostanou vakcínu lidé, kteří potřebují očkovat dvakrát: pacienti po transplantaci, dialýze či s poruchami imunity

Praha - Ve stejný den, kdy v Česku začalo očkování chronicky nemocných proti prasečí chřipce, se Česko dozvědělo o smrti dalšího pacienta nakaženého touto chorobou.

V karlovarské nemocnici zemřel 56letý muž, u kterého byl rozpoznán virus A/H1N1. Šlo o těžkého kardiaka, který zemřel na celkové selhání organismu (další podrobnosti o tom zde).

Právě kardiaci - spolu s astmatiky - jsou hned ve druhé skupině, která se má očkování podrobit. V té první jsou lidé po transplantaci, dialýze či s poruchami imunity. Dávku potřebují vpíchnout dvakrát.

"Tito lidé musí dostat vakcínu přednostně, protože se za tři týdny musí nechat znovu přeočkovat. Do té doby by už tady měla být druhá dávka látek," vysvětlila ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Viry prasečí chřipky H1N1 (červeně) pod mikroskopem.
Viry prasečí chřipky H1N1 (červeně) pod mikroskopem. | Foto: Reuters
Srovnání:
Evropa má z vakcíny strach, Češi a Slováci ji ukázněně chtějí

"Očkovat se začíná už dnes, nejprve to bude v nemocnicích v Brně. Hlavní náš sklad je totiž na Moravě. Odtamtud budeme látku distribuovat," řekl deníku Aktuálně.cz Jiří Korta, předseda představenstva společnosti Pharmos, která má rozvážku látek na starosti.

Děvčátko se chrání před nákazou rouškou. Snímek je ze školy v Bukurešti. Rumunské úřady v úterý 10. listopadu oznámily, že v evidenci mají již přes tisíc nakažených.
Děvčátko se chrání před nákazou rouškou. Snímek je ze školy v Bukurešti. Rumunské úřady v úterý 10. listopadu oznámily, že v evidenci mají již přes tisíc nakažených. | Foto: Reuters
Přehledně:
Kvůli nemocem zavírají další základní a střední školy

Dalším lékařům a nemocnicím bude firma dodávat látku v následujících dnech, nejpozději ovšem příští pátek.

Do dubna se naočkuje milion lidí

Podle hlavního hygienika Michaela Víta bude do dubna příštího roku v Česku naočkován celkem milion lidí. V první vlně je lidem k dispozici 95 tisíc vakcín, druhá várka látek by měla dorazit ještě do konce prosince.

"Vakcínu by mělo podle plánů dostat 713 tisíc chronicky nemocných lidí, 137 tisíc zdravotníků a 158 tisíc lidí důležitých pro chod státu. Pokud nějaké vakcíny z jakéhokoliv důvodu zbudou, zasedne znovu Bezpečnostní rada státu a rozhodne, co s nimi," shrnul Vít.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Zákaz nošení masek v Hongkongu zase platí, povolil to soud

Hongkongský nejvyšší soud v pátek pozastavil platnost svého pondělního rozhodnutí, podle něhož je zákaz zakrývání tváře při demonstracích neústavní. Na základě nového výroku soudu může hongkongská policie vymáhat dodržování zákazu nošení masek po dobu dalšího týdne, ve kterém se budou konat ostře sledované místní volby. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Odvolejte Dostála ze všech funkcí, žádá ODS přerovská opozice kvůli sexuálnímu nátlaku

Přerovská opozice vyzvala místní ODS, aby zbavila Marka Dostála odsouzeného za sexuální nátlak všech funkcí, do kterých byl zvolen. Dostál tento týden oznámil, že ukončil kvůli své kauze členství v ODS, i nadále si však rozhodl ponechat mandát zastupitele. Výzvu opozičních zastupitelů nechtěl šéf místní ODS a zároveň krajský předseda strany Michal Zácha komentovat. Opozice složená z pirátů a sdružení Společně pro Přerov chce případ otevřít na prosincovém zastupitelstvu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy