V Brně se uskuteční pochod na podporu čínských křesťanů. Pořadatel chystá i dopis primátorovi

Jan Hejl Jan Hejl
2. 3. 2018 14:47
Ministerstvo vnitra zamítlo žádosti o azyl sedmdesáti čínským křesťanů, kteří do Česka přišli kvůli perzekucím z důvodu víry.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: shutterstock

Brno - V Brně se chystá pochod na podporu sedmdesáti čínských křesťanů, kterým ministerstvo vnitra minulý týden v mimořádně citlivém případu zamítlo žádosti o azyl. Věřící na rozhodnutí českých úřadů čekali dva roky a Čínu opustili kvůli perzekucím, jímž podle svých slov v zemi původu čelili.

Akce se bude konat v pondělí od 17 hodin, začne položením věnce a svíček u pomníku obětem komunismu, lidé se pak průvodem vydají přes Moravské náměstí na náměstí Svobody a před brněnskou radnici.

"Když jsem se dozvěděl, že čínští křesťané nedostali azyl, moje první reakce byla, že by si zasloužili podpořit. Pochodem chceme ukázat, že nám jejich osud není lhostejný," vysvětlil Aktuálně.cz organizátor akce Vojtěch Vymazal, který rovněž chystá dopis primátorovi Brna Petru Vokřálovi a hejtmanovi Jihomoravského kraje Bohumilu Šimkovi.

"Chtěl bych, aby využili své politické moci a odpovědnosti, kterou mají, a Číňanů se zastali," apeluje Vymazal. Očekává, že se pochodu bude účastnit několik desítek lidí.

Vnitro věřícím vyčítá práci

Křesťané jsou v Číně dlouhodobě pronásledovaní. V Česku jich o mezinárodní ochranu požádalo téměř osmdesát, úřady azyl přidělily jen osmi z nich. Vnitro jako jeden z důvodů pro negativní rozhodnutí uvedlo i fakt, že Číňané začali pracovat, což prý nasvědčuje tomu, že se jedná o ekonomické migranty. Zaměstnání žadatelům o azyl přitom zákon po šesti měsících umožňuje.

Část odůvodnění má deník Aktuálně.cz k dispozici. "Dle správního orgánu u motivů příjezdu do ČR nasvědčuje spíše ekonomickým zájmům žadatelky a jejích souvěrců než útěku před údajnou náboženskou perzekucí," vysvětlilo ministerstvo v dokumentu, proč jedna z čínských křesťanek azyl nedostala.

Advokáti Číňanů i právníci to označují za absurdní a účelové. "Místo toho, aby byl stát rád, že Číňané neberou dávky a pracují, tak je za to trestá," upozornil ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek. Čím déle žadatelé o azyl žijí v zařízení pro migranty, tím pomaleji se začleňují mezi Čechy, dodal.

Čínští křesťané do Česka přišli v několika vlnách od podzimu 2015 do první poloviny loňského roku. Na rozhodnutí tuzemských úřadů čekali nezvykle dlouho. Jejich případ je mimořádně citlivý vzhledem k ekonomické i politické spolupráci Číny a Česka. Jakékoliv náznaky ze zahraničí, že se v říši středu porušují lidská práva, nese komunistický režim v Pekingu velmi nelibě.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Nehoda u Slavkova zastavila provoz na tahu z Brna na Slovensko

Nehoda nákladního a osobního auta zastavila dnes ráno u Slavkova u Brna provoz na hlavním tahu I/50 z Brna na Slovensko. Směrem z Brna se auta nedostanou, od Uherského Hradiště jezdí objížďkou přes Křenovice, řekl mluvčí policie David Chaloupka. Na místě je několik zraněných a zasahuje tam vrtulník. Policie zatím nepotvrdila žádné oběti.

Nehoda se stala před 7:00. "Silnice je na výjezdu ven ze Slavkova ve směru na Brno uzavřená. Nehoda se stala hned za odbočkou na Křenovice," popsal mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák. Podle něj museli hasiči vyprostit z osobního auta tři lidi.

Další zprávy