


Bývalý ministr spravedlnosti za ODS Pavel Blažek se cítí v souvislosti s kauzou loňského darování bitcoinů ministerstvu spravedlnosti naprosto nevinný. Serveru Novinky.cz potvrdil, že je jedním z trojice lidí, jejichž obvinění oznámil v pondělí na webu Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci vrchní žalobce Radim Dragoun. S obviněním Blažek nesouhlasí.

Trestní stíhání obviněných je vedeno na svobodě. Bližší informace k obviněným VSZ neposkytlo. Servery Seznam Zprávy, Deník N a iROZHLAS s odvoláním na své zdroje uvedly, že jde o exministra spravedlnosti Pavla Blažka (dříve ODS), jeho někdejšího náměstka Radomíra Daňhela a brněnského advokáta Kárima Titze.
V případu je již obviněn také Tomáš Jiřikovský, a to kvůli praní špinavých peněz a kvůli provozování darknetového tržiště Nucleus Market. Od loňského srpna je ve vazbě.
„Stíhaný skutek bezprostředně souvisí s darováním bitcoinů ministerstvu spravedlnosti. Trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby spočívá ve výkonu pravomoci úřední osoby způsobem odporujícím jinému právnímu předpisu v úmyslu opatřit jinému neoprávněný prospěch,“ uvedl Dragoun.
Blažek (dříve ODS) kvůli bitcoinové kauze rezignoval, tvrdil však, že se přijetím daru ničeho nezákonného nedopustil. Podle auditu, který zadala Blažkova nástupkyně Eva Decroix (ODS), ministerstvo neprovedlo povinnou předběžnou kontrolu původu kryptoměny podle zákona o finanční kontrole a v rozporu s interními předpisy si nevyžádalo a nezpracovalo komplexní právní stanovisko ke smlouvě.
Z auditu také vyplynulo, že za kroky při přijetí miliardového bitcoinového daru nesl přímou odpovědnost ekonomický náměstek ministerstva Daňhel, Blažek měl nicméně o transakci klíčové informace. Brněnský advokát Titz dárce sporných bitcoinů Jiřikovského zastupuje; v březnu na něj podala Česká advokátní komora kárnou žalobu.
Podle kontrolní rady komory důsledně nezkontroloval původ bitcoinů, které jeho odsouzený klient daroval státu, a nevyhodnotil tento miliardový dar jako podezřelý obchod podle zákona proti praní špinavých peněz.
Předseda ODS Martin Kupka novinářům řekl, že má informaci o Blažkově stíhání jen z médií. Připomněl, že někdejší ministr spravedlnosti politickou odpovědnost vyvodil. ODS podle Kupky respektuje princip „padni komu padni“ a je na soudech, aby rozhodly o vině, nebo nevině. „Důvěřujeme českému právnímu systému,“ dodal šéf ODS.
I současný ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO) uvedl, že neví, koho se trestní stíhání týká. Novinářům řekl, že další sdělení obvinění ho vzhledem k výsledkům interního auditu ministerstva nepřekvapuje. Chyba podle něj nicméně byla nejen u jednotlivců, ale i u úřadu. V řádu týdnů chce proto nově nastavit systém řízení rizik, aby se podobná situace nemohla opakovat.
Z informací VSZ vyplývá, že všichni tři obvinění pravomoce zneužili dílem dokonaným a částečně ve stadiu pokusu. Dva z obviněných jsou stíháni u tohoto trestného činu jako pachatelé a jeden ve formě účastenství na tomto trestném činu.
Stíháni jsou i za dva trestné činy legalizace výnosů z trestné činnosti. Jeden trestný čin má podle olomouckého vrchního žalobce souvislost s převedením věci, která je výnosem z trestné činnosti jiné osoby, na jiného. „Druhý trestný čin legalizace výnosů z trestné činnosti pak spočívá v usilování o to, aby bylo podstatně ztíženo zjištění původu věci, která je výnosem z trestné činnosti,“ doplnil Dragoun. Všichni tři obvinění jsou stíháni na svobodě, hrozí jim pět až 12 let vězení.
Kauza je spjata s loňským přijetím miliardového daru ministerstvem spravedlnosti od Jiřikovského, který byl už dříve odsouzený za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování. Darování kryptoměny vyvolalo otázky ohledně původu majetku, transparentnosti i etiky přijetí takového daru státem.
VSZ případ Jiřikovského i samotné darování bitcoinů vede pod jednou kauzou. Od konce dubna se zabývá také trestním oznámením, které podal nynější ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO) kvůli výsledkům interního auditu k bitcoinové kauze.
Tři obvinění se podle detektivů z Národní centrály proti organizovanému zločinu dopustili trestných činů legalizace výnosů z trestné činnosti a zneužití pravomoci úřední osoby.
„S obviněním nesouhlasím, protože to jsou všechno úmyslné trestné činy. A já jsem jiný úmysl než aby případně, pokud vůbec, by z toho mohl být nějaký prospěch pro stát, což bylo absolutně nejisté, tak aby ho měl resort spravedlnosti,“ řekl Blažek serveru Novinky.cz. Cítí se naprosto nevinen.
Obvinění obdržel Blažek v pondělí kolem poledne a sehnal si obhájce, který podal formální stížnost proti usnesení o zahájení trestního stíhání. „Sdělení obvinění je v zásadě o tom, že darovací smlouvě nepředcházely nějaké formální procesy. A paradoxně, zatím to mám jenom předběžně, to obvinění stojí na tom, že stát získal bitcoiny a za to jsem já obviněn. Nic jiného jsem tam zatím nevyčetl,“ sdělil exministr.
V dokumentech podle Blažka není nic o tom, že by se jakkoliv obohatil. „Je tam nějaká legalizace výnosů z trestné činnosti, ale ta nespočívá v tom, že bych já z toho cokoliv měl. To není o tom, že bych já obdržel nějaké bitcoiny nebo cokoliv. Protože neobdržel,“ dodal Blažek.



Íránu vyjednávání mírové dohody trvá příliš dlouho, nyní za to bude muset zaplatit, napsal ve středu americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social. V rozhovoru se stanicí Fox News ve středu šéf Bílého domu prohlásil, že proto zvažuje nové vojenské údery na íránské elektrárny a mosty.



Zavedení elektronické evidence tržeb byl dobrý krok, regulace cen pohonných hmot naopak smysl nedává. I tak by se dalo shrnout hodnocení některých vládních kroků, které vystavil v pořadu Spotlight bývalý guvernér České národní banky a šéf dozorčí rady Generali České pojišťovny Miroslav Singer.



Zavedení elektronické evidence tržeb byl dobrý krok, regulace cen pohonných hmot naopak smysl nedává. I tak by se dalo shrnout hodnocení některých vládních kroků, které vystavil v pořadu Spotlight bývalý guvernér České národní banky a šéf dozorčí rady Generali České pojišťovny Miroslav Singer.



Útok ukrajinského dronu v Sevastopolu na okupovaném Krymu zničil panoráma zachycující obranu města za Krymské války v polovině 19. století. Ve středu to řekl Ruskem dosazený gubernátor města Michail Razvožajev. Původní obří panoramatické plátno Obrana Sevastopolu malíře Franze Roubauda ale bylo zřejmě zničeno při německém bombardování v červnu 1942 a v budově byla kopie namalovaná v 50. letech.



„Jistoty, které platily pro akciové a dluhopisové trhy 150 let, dnes přestávají fungovat, důvěryhodnost dluhopisů masivně zadlužených států klesá a tradiční investování už není bezpečné. Množství zlata není nevyčerpatelné, nedá se na něm tedy v dlouhodobém horizontu prodělat a patří dnes do každého portfolia – bez ohledu na věk nebo výši vkladu," říká Filip Horáček, obchodní ředitel IBIS InGold.