Opatření proti kyberhrozbám: V bezpečnostní radě bude mít nově své zástupce i NÚKIB

ČTK ČTK
13. 1. 2020 18:44
Členem ústředního krizového štábu, který funguje jako jeden z orgánů Bezpečnostní rady státu a zabývá se řešením krizových situací, bude do budoucna i ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Na návrh ministrů obrany a vnitra o tom v pondělí rozhodla vláda. Díky opatření by mělo být Česko lépe připraveno na tzv. hybridní hrozby.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) bude nově zastoupen ve všech šesti stálých pracovních výborech Bezpečnostní rady státu (BRS).

Krizový štáb po vyhlášení nouzového stavu, stavu ohrožení státu, válečného stavu či při hrozbě krizové situace připravuje návrhy řešení těchto situací. Jeho členy jsou také zástupci devíti ministerstev, šéfové Správy státních hmotných rezerv, Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, ředitel sekretariátu BRS, policejní prezident, ředitel hasičů, náčelník generálního štábu armády a vedoucí kanceláře prezidenta.

Ve štábu mělo dosud kyberobranu na starost ministerstvo obrany. "Avšak NÚKIB, jakožto gestor kybernetické bezpečnosti, ve štábu absentuje, což by mohlo mít vliv na schopnost ČR reagovat efektivně na hrozbu vzniku či vznik krizové situace v ČR," konstatoval návrh.

Dokument změnu zdůvodnil tím, že význam kybernetické a informační bezpečnosti narůstá. "Stejně jako nároky na schopnosti státu na hrozby tohoto typu reagovat, což dokazuje i EU a NATO kladením důrazu na incidenty v kyberprostoru v rámci cvičení orgánů krizového řízení," stálo v návrhu.

NÚKIB v současnosti provizorně vede statutární náměstek Jaroslav Šmíd. Kabinet totiž v prosinci odvolal ředitele úřadu Dušana Navrátila, podle premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho nízké odbornosti a nedostatečným manažerským a komunikačním schopnostem. Minulý týden předseda vlády vyhlásil výběrové řízení na nového ředitele, který by se měl ujmout úřadu v dubnu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy