Opatření proti kyberhrozbám: V bezpečnostní radě bude mít nově své zástupce i NÚKIB

ČTK ČTK
13. 1. 2020 18:44
Členem ústředního krizového štábu, který funguje jako jeden z orgánů Bezpečnostní rady státu a zabývá se řešením krizových situací, bude do budoucna i ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Na návrh ministrů obrany a vnitra o tom v pondělí rozhodla vláda. Díky opatření by mělo být Česko lépe připraveno na tzv. hybridní hrozby.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) bude nově zastoupen ve všech šesti stálých pracovních výborech Bezpečnostní rady státu (BRS).

Krizový štáb po vyhlášení nouzového stavu, stavu ohrožení státu, válečného stavu či při hrozbě krizové situace připravuje návrhy řešení těchto situací. Jeho členy jsou také zástupci devíti ministerstev, šéfové Správy státních hmotných rezerv, Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, ředitel sekretariátu BRS, policejní prezident, ředitel hasičů, náčelník generálního štábu armády a vedoucí kanceláře prezidenta.

Ve štábu mělo dosud kyberobranu na starost ministerstvo obrany. "Avšak NÚKIB, jakožto gestor kybernetické bezpečnosti, ve štábu absentuje, což by mohlo mít vliv na schopnost ČR reagovat efektivně na hrozbu vzniku či vznik krizové situace v ČR," konstatoval návrh.

Dokument změnu zdůvodnil tím, že význam kybernetické a informační bezpečnosti narůstá. "Stejně jako nároky na schopnosti státu na hrozby tohoto typu reagovat, což dokazuje i EU a NATO kladením důrazu na incidenty v kyberprostoru v rámci cvičení orgánů krizového řízení," stálo v návrhu.

NÚKIB v současnosti provizorně vede statutární náměstek Jaroslav Šmíd. Kabinet totiž v prosinci odvolal ředitele úřadu Dušana Navrátila, podle premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho nízké odbornosti a nedostatečným manažerským a komunikačním schopnostem. Minulý týden předseda vlády vyhlásil výběrové řízení na nového ředitele, který by se měl ujmout úřadu v dubnu.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Biker Cink si v Novém Městě zopakoval čtvrté místo z úvodu SP

Biker Ondřej Cink dojel v závodě Světového poháru v cross country v Novém Městě na Moravě čtvrtý, stejně jako před týdnem v úvodu seriálu v německém Albstadtu. S velkým náskokem dnes zvítězil Brit Thomas Pidcock.

Cink se na domácí trati držel od začátku v popředí, a přestože se mu vzdalovaly medailové pozice a jel dlouho osamocený, dokázal udržet cenné čtvrté místo. Na Pidcocka měl ztrátu přesně dvou minut.

před 1 hodinou

Vrtulník zasahoval u nehody na dálnici D11. Úsek už je průjezdný

Nákladní vůz najel odpoledne na 51. kilometru dálnice D11 ve směru na Prahu do vozidla silničářů. Při nehodě utrpěl jeden silničář zranění, na místě zasahoval vrtulník. Dálnice byla v místě nehody asi 30 minut uzavřena, řekla mluvčí hasičů Dagmar Zemanová. Provoz byl obnoven před 17:00.

Auto silničáře při nehodě podle Zemanové srazilo. Nehoda se stala krátce po 16:00. Pětatřicetiletý muž utrpěl středně těžká zranění nohou a hlavy, letecky byl po ošetření převezen do královéhradecké nemocnice, řekla mluvčí záchranářů Petra Homolová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy