V Babišově firmě: Pro hnutí ANO 2011 je tu každý druhý

Jakub Novák
11. 9. 2013 11:00
Aktuálně.cz přináší reportáž z Lovochemie. Co si o Babišovi myslí jeho zaměstnanci?
Lovochemie v pátek odpoledne.
Lovochemie v pátek odpoledne. | Foto: Vojtěch Marek

Lovosice - První československý byznysmen z elitního miliardářského klubu míří do voleb a v čele svého hnutí ANO 2011 slibuje práci a lepší budoucnost. Andrej Babiš, majitel holdingu Agrofert, je současně jedním z největších tuzemských zaměstnavatelů.

Nakolik prohlášením Babiše věří ti, kteří pracují v jím vlastněném podniku jako jeho podřízení? Vypravili jsme se do lovosické Lovochemie, kterou vzal Agrofert pod svá křídla na konci roku 2009. Podnik stojí v současné předvolební kampani trochu stranou a funguje zejména jako překladiště reklamních materiálů a místo konání diskusí.

Sami zaměstnanci se s Babišovými politickými aktivitami setkávají zejména virtuálně, prostřednictvím e-mailů či firemní sítě.

"Můžeme si tu vyzvednout letáky a další předměty, aby se nemuselo jezdit do Prahy a zpátky zbytečně," říká k tomu Marcela Dvořáčková z ústeckého týmu hnutí ANO, na kterou jsme narazili před branami Lovochemie. Se svým kolegou se zde připravovala na agitaci do Žatce, kde v pátek začaly pivní slavnosti.

Ačkoliv továrnu Lovochemie Dvořáčková jinak příliš nezná, organizují se tu podle ní různá setkání související s právě probíhající předvolební kampaní.

Foto: Vojtěch Marek

Komplexní pokrytí, od diskusí po e-maily a letáky

"Byla tu poslední diskuse s důchodci. Bylo to v Lovochemii, ale šlo o úplně nenásilnou věc, spíše to bylo o tom, že ANO existuje, rozdávaly se nějaké dárkové předměty, ale žádná velká agitace," dodala.

Že by se místní zaměstnanci setkávali v prostorách továrny s plakáty a letáky, které právě plnily její auto, však vyloučila. Její slova ostatně později potvrdil také osmnáctiletý Dan, který je ve zdejší fabrice na praxi.

S hnutím ANO se tak podle všeho místní setkávají zejména zprostředkovaně - díky Babišově tiskovině 5+2 dny, přímo pak potom prostřednictvím občasných setkání.

"Na ANO jsem žádné letáky neviděl, jenom na časopis 5+2 dny, který Babiš vlastní. Ale vím, že tu v sobotu bude zaměstnanecký den a ANO tady bude mít stánek," řekl.

ANO až do schránek

Jeho starší kolegové jsou podle svých slov dlouhodobě masírováni prostřednictvím svých e-mailových schránek nebo firemní sítě.

"V rámci firmy se s kampaní setkáváme ve formě tiskovin nebo informací na intranetu. V podstatě všem přišel stejný dopis a v mailech nebo na stránkách se ANO objevuje už od té doby, co to začalo, bez ohledu na volební kampaň. K tomu chodí vyjádření, o co mu jde a podobně," popisuje jeden z nich.

Foto: Vojtěch Marek

Kromě toho se čas od času v Lovochemii pořádají setkání se zaměstnanci, kde jsou podle slov jednoho z nich "povoleny otázky".

"Občas se tu objevuje. O zaměstnance se zajímá, pořádají se taková sezení se zaměstnanci, ale to fungovalo ještě před startem předvolební kampaně," doplňuje svého kolegu asi čtyřicetiletá Ivana.

Hrdina, či padouch? Obojí

A jaký je tedy Babišův obraz před jeho zaměstnanci? Je kladným hrdinou, který investuje do továrny a dává tak lidem práci, nebo drsným byznysmenem, jenž se o své lidi ani tak nezajímá? Podle těch, které jsme s touto otázkou oslovili, by se čtenář vlastně nespletl ani s jednou z odpovědí.

Trochu navzdory původním očekáváním nebyli jeho podřízení v názoru na svého šéfa jednotní a podobně je to i s jejich ochotou hnutí ANO 2011 volit - proto pokud bychom Lovochemii považovali za výkladní skříň a modelový případ typické Babišovy firmy, mohli bychom z reakcí jeho lovosických zaměstnanců vyvodit, že pro nadcházející volby může počítat s podporou a hlasy minimálně poloviny z nich.

"Můžu o něm mluvit jedině kladně, protože to tu drží nad vodou, investuje do tohoto podniku. Má zkušenost s ním je veskrze pozitivní - a doufám, že to dá konečně dohromady ve vládě. Budu ho volit, o nikom jiném jsem ani neuvažoval," říká s nadšením sedmadvacetiletý Honza.

Foto: Vojtěch Marek

"Nikdo jiný se volit nedá"

"Volby řešíme - rozesílali nám i dopisy a jak jsem mluvil s dalšími lidmi, tak říkají, že ho všichni budou volit. Dnes už se nikdo jiný volit nedá," konstatuje.

"Ten člověk ví, co chce. Z debat v televizi je vidět, že si nebere servítky, takže v televizi to nevypadá až tak dobře, ale v té branži to dobře dělá. Babiše půjdu volit. Parlamentní strany zklamaly, všechny. Je to takový boj o nic, o moc a o nic," doplňuje ho jeho kamarád a jmenovec.

"Nevím, jestli půjdu volit, politika se mi nelíbí. Ale vzhledem k tomu, že je to náš pan majitel, tak pokud půjdu volit, tak určitě jeho," prozradila nám zase své preference jiná, již o poznání méně nadšená, zaměstnankyně Lovochemie.

Jiní její kolegové ale už tak jasno nemají a s hodnocením svého nadřízeného jsou výrazně opatrnější.

"Nevnímám ho ani jako kladnou, ani jako zápornou postavu. Myslím ale, že to je člověk, který nevyváží kapitál z republiky," zněla jedna z vlažnějších odpovědí.

60 na 40

Čtyřicetiletý Petr potom přiznává, že Babišovo angažmá v politice je předmětem různých diskusí mezi jeho zaměstnanci - ať už vyznívajících kriticky, nebo souhlasně; počty jeho příznivců v takových případech však jen o něco převyšují tábor jeho odpůrců.

"Podle mě je to tak šedesát pro a čtyřicet proti - tak nadpoloviční většina je pro," říká.

"Osobně s ním žádnou zkušenost nemám. Za druhé - pro mě je to zaměstnavatel, nic jiného. Jeho vliv je ve všeobecném povědomí dost velký. Když se řekne jeho jméno, tak se má každý na pozoru, že se něco může dít, rychle měnit a tak dále. Nejde o strach, spíše o respekt, protože pan Babiš přece jenom umí, co si budeme povídat," dodává.

Foto: Vojtěch Marek

Haló, tady Babiš

Andrej Babiš svůj mediální obraz dlouhodobě formuje tak, aby na lidi nepůsobil jako politik, ale spíše byznysmen, manažer a zaměstnavatel. Lze proto čekat, že také v řízení své strany (respektive hnutí) nebude zřejmě prosazovat klasický politický styl, ale spíše manažerské vedení.

A jak takové vedení vypadá v Lovochemii? "Komunikuje přes prostředníka, přes našeho generálního. Ten vždycky říká, že Babiš to od rána do večera řídí celé přes SMSky. Také říkal, že když někam nejezdí příliš často, tak to znamená, že ta fabrika funguje dobře," říká Honza.

Pokud tedy nedojde k nějakému problému jako v případě letošních povodní, není Andrej Babiš v podniku příliš často vidět. "Když sem Babiš přijel něco řešit, tak to bylo dobrým směrem, ale má toho hodně, a proto sem toho moc řídit nejezdí," popisuje další z jeho podřízených.

"Kdyby se letělo na Mars, tak je prvním, kdo by tam letěl. Myslím, že už si toho bere až moc," myslí si jeden z lovosických.

 

Právě se děje

Další zprávy