V africkém dějišti MS sněží, vyšla výstraha před mrazem

Dagmar Honsová, Meteopress
16. 6. 2010 10:25
Meteorologové v JAR varují před nízkými teplotami, na vrcholcích Dračích hor sněží
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Jihoafrická republika/Praha - Dějiště fotbalového mistrovství světa leží na jižní polokouli, a tak se nenechte mást. V JAR se nyní setkáváme s opačným ročním obdobím než u nás. Hovoříme tam v období duben až září o "zimě" (je nicméně třeba si uvědomit, že nelze rozlišovat čtyři roční období tak jako u nás).

Jakkoliv to znělo a vypadalo překvapivě, JAR právě zasáhla vlna ochlazení. A v africkém dějišti nejsledovanější sportovní události se objevil sníh.

Agentura AFP pak oznámila, že chladné počasí, které zasáhlo jihoafrickou provincii Východní Kapsko, zabilo během čtyřiadvaceti hodin téměř 500 tučňáků brýlových.

Může za to vysoká výška

Převážná část JAR leží v subtropickém klimatickém pásmu (pouze sever zasahuje do tropického).

Pokud bychom ale srovnávaly teploty vzduchu v JAR se zeměmi ve stejných klimatických podmínkách př. Austrálie, kvůli vysoké nadmořské výšce, kdy 40 % území JAR leží výše než 1200 m nad mořem, jsou teploty nižší.

Proto v současné době platí pro celé území JAR výstražná informace před nízkými teplotami, i když jsou samozřejmě v jiném měřítku, než jsme zvyklí při mrazech u nás.

Velký rozdíl mezi východem a západem

V JAR jsou velké teplotní rozdíly mezi západním a východním pobřežím, které jsou způsobeny mořskými proudy (Mozambique-Agulhas a Benguela).

Západní oblast má v "zimním" období průměrnou teplotu jen 7 °C, východní 20 °C.

Hlavní dešťové období zde trvá asi od listopadu do dubna. Vydatných srážek v květnu na východě území ubývá. Spíše se setkáte s občasnými přeháňkami.

Zatímco v přímořských městech jsme už tedy při některých zápasech zaznamenali výskyt deště nebo přeháněk, v nejvyšších polohách Dračích hor, které sahají do nadmořské výšky až 3000 m, se vyskytly srážky sněhové (sněhová pokrývka není nic výjimečného).

Sněžení až do čtvrtka

Sněhem byly zatím postiženy provincie Východní Kapsko, KwaZulu-Natal a také Lesotho, kde nejnižší ranní teploty klesají k -5 °C a odpolední maxima se zastavují do +5 °C. Zdejší meteorologové varují před sněhovými přeháňkami až do 17. června.

Fotbalové stadiony, kde se mistrovství odehrává, se ovšem nachází převážně na severovýchodě země. Zde hráči naopak musejí počítat s vysokou vlhkostí vzduchu a intenzivními sluneční paprsky.

A také s velkými denními teplotními rozdíly, které jsou větší ve vnitrozemí než u pobřeží. Například v Port Elizabeth (nadmořská výška 61 metrů nad mořem) byly v posledních dnech rozdíly mezi maximální a minimální denní teplotou okolo 10 °C, v Johannesburgu okolo 13 °C.

Ve dnech, kdy přes den teplota vystoupá až k tropickým hodnotám, pak ochlazení bývá výraznější.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy