Zrušení pětiprocentní hranice výsledek eurovoleb nezmění

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
25. 6. 2014 10:55
O změně vstupní hranice do parlamentu by podle ústavních právníků neměly rozhodovat soudy, ale politici. Sami se přiklánějí ke snížení hranice na tři procenta a její uplatnění pro všechny typy voleb.
Foto: Thinkstock

Praha – Návrh Nejvyššího správního soudu na zrušení pětiprocentní hranice nutné pro vstup do Evropského parlamentu by neměl změnit výsledky květnového hlasování, domnívají se ústavní experti, které oslovil online deník Aktuálně.cz.

Podle nich mohou být sociální demokraté a lidovci, kteří by v případě schválení návrhu Ústavním soudem ztratili po jednom z poslaneckých mandátů získaných v letošních volbách, v klidu.

Ústavní soud, jemuž svůj návrh Nejvyšší správní soud poslal,  by musel rozhodnout doslova během pár dní, aby nevznikl další problém.

"Ústavní soud nemá na rozdíl od Nejvyššího správního soudu žádnou lhůtu, takže může dojít k tomu, a asi bych to viděl i za pravděpodobné, že rozhodne až po 1. červenci, kdy začne jednání Evropského parlamentu a kdy se poslanci ujmou mandátů. A pak bych zpětnou úpravu výsledků viděl jako zásah do již nabytého práva,“ předpovídá bývalý děkan pražské právnické fakulty Aleš Gerloch.

Změna výsledků voleb by tak znamenala nepřípustnou retroaktivitu a zásah do demokratičnosti voleb.

"Volby proběhly podle předem určeného pravidla, proti kterému předtím nikdo neprotestoval," míní profesor ústavního práva Václav Pavlíček.

Zelení mohli protestovat dříve

V této souvislosti navíc Aleš Gerloch připomíná, že zelení mají zastoupení v Senátu. "Mohli proto iniciovat přezkoumání ústavnosti už dávno před volbami, nebo se o získání potřebných sedmnácti podpisů alespoň pokusit," poukazuje současný vedoucí katedry ústavního práva pražské právnické fakulty. "Neviděl bych to tak, že by se teď měla zkoumat ústavnost," je přesvědčený.

"Kdybych jako volič věděl, že žádná klauzule není, tak moje rozhodování mohlo být značně odlišné od toho, když zde klauzule je a já tomu přizpůsobuji volbu," doplňuje ho Kysela. "Zde proti sobě lze stavět nějaké hodnoty, jako je právě hodnota legitimního očekávání a jistoty, a na druhé straně otázka jakési spravedlnosti pro ty dvě strany, které ‚trpěly‘ a stěžovaly si. A tam bych dal zřetelně navrch legitimnímu očekávání a jistotě," dodává.

Klauzuli by měli změnit politici

O změně pravidel, na základě kterých by se rozpočítávaly mandáty v Evropském parlamentu, potažmo Poslanecké sněmovně, by podle ústavních právníků neměly rozhodovat soudy, ale spíše politici. Proti zrušení nebo spíše změně takzvané uzavírací klauzule by však nebyli.

"Připouštím, že argument porušení rovnosti volebního práva zde existuje. Jakmile nastavíte nějaký umělý strop, tak to znamená, že hlasy těch, kteří hranici nepřeskočili, propadají, zatímco hlasy voličů těch, kteří přeskočili, nepropadají a tím se dostávají do nerovnoměrného postavení," řekl Aktuálně.cz člen Legislativní rady vlády Jan Kysela. 

Experti se přiklání k hranici tří procent

V tom mu přitakávají i Aleš Gerloch a Václav Pavlíček. Pokud by se o změně hranice uvažovalo, měla by se měnit hranice pro všechny volby zároveň.

"Nedomnívám se, že je to ideální s hranicí i bez ní. Ale když o tom Ústavní soud kdysi jednal, tak tvrdil, že hranice není neměnná a že je třeba ji posuzovat z určitého vývojového hlediska. A pokud by k tomu mělo dojít, tak nikde není řečeno, že to má být právě pět procent," připomíná profesor Pavlíček s tím, že jako ideální by viděl tříprocentní hranici.

K této hodnotě se přiklání i Gerloch. Upozorňuje však na to, že s úplným zrušením by hrozilo roztříštění sil v parlamentu (jedno jestli v Evropském, či národním). Což uznává i Pavlíček s tím, že úplné rozvolnění pravidel by posílilo malé strany, které by se pak mohly jednoduše stát pomyslným jazýčkem na vahách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Státy Evropské unie se shodly na úpravě sazeb DPH

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Seznam Zprávy: Česko musí dle Evropské komise dořešit tři body z auditu k Babišovu střetu zájmů

Česko musí podle Evropské komise dořešit ještě tři problematické body související s auditem ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Uvedl to v úterý server Seznam Zprávy, podle kterého to komise napsala v dopise zaslaném na konci listopadu do Česka. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které s EK o auditu za Česko jedná, serveru pouze potvrdilo přijetí dopisu. Jeho obsah nekomentovalo. Letos v dubnu EK, která je jedním z vrcholných orgánů Evropské unie, zveřejnila závěrečnou auditní zprávu. Podle ní je premiér Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá holding Agrofert i po vložení koncernu do svěřenských fondů a zároveň se podílí na rozhodování o rozdělování dotací EU. Babiš to popírá.

EK v souvislosti s auditem požádala české úřady o řadu preventivních a nápravných opatření, která mají zajistit dodržování zákona o střetu zájmů. V srpnu komise Česko varovala před tím, že pokud se opatření nezlepší, může zastavit evropské dotace. Z listopadového dopisu podle Seznam Zpráv vyplývá, že zůstávají nedokončené ještě tři body. Jedním je zlepšení řídících a kontrolních systémů pro rozhodování o unijních dotacích, druhým prověření splnění kritérií u několika dotací na inovace pro Agrofert a třetím prověření podpory pro firmu Lovochemie z koncernu Agrofert na inovaci technologie výroby sirných hnojiv.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biatlonová exhibice se kvůli koronaviru ani letos nepojede

Populární biatlonová exhibice se ani letos v tradičním termínu mezi Vánoci a Novým rokem na stadionu fotbalistů Schalke v Gelsenkirchenu neuskuteční. Kvůli koronavirovým opatřením ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko organizátoři akci s termínem 28. prosince přeložili na příští rok.

Exhibiční závod smíšených dvojic Biathlon World Team Challenge se kvůli šíření covidu-19 v Gelsenkirchenu nejel už loni. Byl přeložen do venkovní biatlonové arény v Ruhpoldingu, což je možnost, o které pořadatelé uvažují i letos. České jedničky Markéta Davidová a Michal Krčmář v soutěži obsadili šesté místo.

Další zprávy