Už to nedělejte! Novela má omezit popotahování hříšníků za drobné přestupky

Jakub Heller Jakub Heller
24. 10. 2018 17:01
Poslanci chtějí vrátit policistům a strážníkům nástroj domluvy k řešení drobných přestupků. Dnes mohou ty dopravní potrestast jen pokutou nebo předáním k dořešení správnímu úřadu, což zatěžuje administrativou policisty, strážníky, úředníky i ty, kdo se drobného porušení zákona dopustili. Policisté změnu i méně papírování vítají a dodávají, že domluva je podle nich často účinnější než správní trest.
Dopravní policisté. Ilustrační snímek.
Dopravní policisté. Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Poslanci v úterý ve zkráceném řízení schválili novelu, která má jednak rozvázat policistům ruce, aby se mohli věnovat důležité práci, a jednak ve výsledku snížit počet pokut a pobíhání občanů po úřadech, když se dopustí drobného přestupku. Teď o ní bude rozhodovat Senát. 

Vše začalo, když dřívější novela přestupkového zákona sebrala policistům nástroj, na který byli léta zvyklí. Šlo o možnost hříšníkovi na místě pouze vynadat, respektive dohodnout se s ním na řešení přestupku domluvou. Domluvu v textu novely nahradilo takzvané napomenutí, ale to už museli policisté vypisovat speciálními bločky a celou záležitost evidovat. 

Další zmatky do celé situace vneslo ministerstvo dopravy, které svým výkladem a poté i změnou silničního zákona zakázalo policistům napomenutí používat jako trest při porušení dopravních předpisů. Výsledkem tak bylo, že kdo například špatně zaparkoval, na řešení "po dobrém" mohl rovnou zapomenout.

Jedinou možností, jak takovou záležitost vyřešit, totiž zůstal správní trest, tedy pokuta nebo postoupení přestupku k řešení správnímu úřadu. Státní policie je na přesné statistiky skoupá, ale pražští strážníci redakci Aktuálně.cz poskytli údaje, na kterých je vidět, jaký měla novela ve skutečnosti vliv. 

Meziročně řešili úředníci v Praze o 150 tisíc přestupků více

"Za první pololetí roku 2017 strážníci v Praze zjistili celkem 526 377 přestupků, z nichž 143 228 řešili domluvou, v 92 994 případech uložili pokutu a 290 155 přestupků oznamovali správnímu orgánu. Naproti tomu za první pololetí roku 2018 pražští strážníci odhalili celkem 539 494 přestupků, v 5 298 případech uložili napomenutí, v 92 421 uložili pokutu a 441 775 přestupků oznámili správnímu orgánu," říká mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová. 

Ač tedy strážníci v obou obdobích řešili takřka stejné množství přestupků a udělili stejně pokut, počet přestupků, které předali k dořešení správním orgánům se zvýšil o více než polovinu, konkrétně o 151 620. Strážníci tvrdí, že nemají dost údajů, aby důvod navýšení jednoznačně odůvodnili, ale data naznačují, že velká část přestupků, ke kterým dříve stačila domluva, už dnes doputuje až k úředníkům. 

Novela z roku 2016 tak zatěžuje nejen policisty, strážníky, úředníky, ale ve výsledku také občany, které kvůli drobnému provinění čeká častěji obíhání úřadů. Policistů je navíc v Česku dlouhodobě nedostatek a stěžují si, že zatímco vypisují potřebné papíry, utíká jim důležitější práce. Ze zákona totiž nesmí žádné zjištěné přestupky přehlížet, jakkoliv jsou marginální. 

"Vzhledem k absenci domluvy je skutečně nutné řešit každý zjištěný přestupek. Je to v první řadě zátěž pro policisty administrativou a současně nutí policisty řešit bagatelní přestupky místo toho, aby se mohli věnovat závažnějším porušením zákona," říká Lenka Sikorová z Policejního prezídia ČR.

Někdo by mohl namítnout, že přísnější tresty nemohou být na škodu, přece jen donutí hříšníky lépe než zdvižený ukazováček přestupky znovu neopakovat. Jenže není jasné, za kolik bagatelních přestupků nakonec úřady pokutu skutečně udělí. A ani sami policisté s takovým názorem nesouhlasí.

"Ze zkušenosti víme, že v některých případech může mít institut domluvy větší efekt vůči přestupci než samotné uložení správního trestu," dodává Sikorová. 

Je třeba zdůraznit, že problém se týká pouze přestupků. Jednání, které přestupkem není, protože nesplňuje dostatečnou míru společenské škodlivosti, mohou strážníci i policisté stále řešit takzvaným upozorněním bez dalších formálních kroků.

Pokud novelu, která má ve zkratce přestupkový zákon vrátit do původního znění, schválí i Senát, měli by policisté a strážníci domluvu začít znovu používat od 1. ledna 2019.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu dolarů muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson (J&J) 6,8 milionu dolarů (přes 154 milionů Kč), a ne osm miliard dolarů. O dnešním rozhodnutí odvolacího soudu ve Filadelfii informovala agentura Reuters. Důvod snížení náhrady škody soud ve zveřejněných dokumentech neuvádí.

O odškodnění ve výši osm miliard dolarů soud rozhodl loni 8. října. Agentura Reuters tehdy napsala, že výsledná suma bude po odvolání výrazně nižší a první soudní rozhodnutí je varovným signálem pro firmu.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Slovinští házenkáři na ME porazili i Island a mají čtvrtou výhru

Překvapivě úspěšné tažení slovinských házenkářů evropským šampionátem nepřerušil ani Island, který jim na úvod druhé čtvrtfinálové skupiny podlehl 27:30. Osmý tým předloňského mistrovství Evropy vyhrál i čtvrtý zápas na turnaji a míří za postupem do semifinále. V něm byli Slovinci na Euru zatím jen jednou, když v roce 2004 na domácí půdě vybojovali stříbrné medaile.

Stoprocentní bilanci si drží také jeden z favoritů Norsko. Vicemistři světa porazili Maďarsko 36:29 a vedou tabulky před Slovinskem. Norové vedli po 18 minutách už 15:5. Sedmi góly se podílela na jasné výhře jejich hvězda Sander Sagosen.

Kromě Slovinců překvapují dál také portugalští házenkáři, kteří hrají na mistrovství Evropy po 14 letech. Spolupořadatele turnaje Švédy deklasovali 35:25 a obhájci stříbrných medailí jsou na pokraji vyřazení. Portugalci jsou v tabulce třetí.

Slovinské reprezentanty vede od úspěchu k úspěchu švédský trenér Ljubomir Vranjes, který mužstvo převzal teprve před měsícem. Šestačtyřicetiletý rodák z Göteborgu jako hráč získal tři evropské tituly a jedno světové zlato. V minulosti už trénoval srbskou a maďarskou reprezentaci. Nyní vede souběžně se slovinským výběrem švédský IFK Kristianstad. V základní skupině se svými svěřenci vyzrál i na národní tým své rodné země.

Mistrovství Evropy házenkářů:

Čtvrtfinálová skupina II (Malmö):

Slovinsko - Island 30:27 (15:14), Norsko - Maďarsko 36:29 (20:12), Portugalsko - Švédsko 35:25 (15:12).

Tabulka:

1. Norsko 2 2 0 0 70:57 4
2. Slovinsko 2 2 0 0 51:46 4
3. Portugalsko 2 1 0 1 63:59 2
4. Maďarsko 2 1 0 1 53:54 2
5. Island 2 0 0 2 45:54 0
6. Švédsko 2 0 0 2 44:56 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy