Vymyslete něco, aby se děti tolik nebály, prosil lékař. Návrhářka oblékla doktorům veselé zástěrky

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
26. 7. 2017 19:58
Módní návrhářka Marie Zelená dokázala dostat do nemocnic "veselé zástěrky". Ty mají namalované pohádkové motivy a jsou určené pro personál ošetřující nemocné děti. I když musela překonávat řadu překážek a občas uvažovala nad tím, že s celým projektem skončí, ve středu se stala Dětská nemocnice v Brně první nemocnicí v Česku, která má její zástěrky na všech odděleních.
Módní návrhářka Marie Zelená v Dětské nemocnici v Brně, ve které "oblékla" lékaře a sestřičky do veselých zástěrek s pohádkovými motivy. | Video: Radek Bartoníček

Brno -  Na začátku celého projektu byla před dvěma lety jen nezávazná diskuze s přednostou radiační onkologie Masarykova onkologického ústavu v Brně profesorem Pavlem Šlampou. Ten se módní návrhářce Marii Zelené svěřil o dětských pacientech, které léčí.

"Paní Zelená, vymyslete něco pro lékaře, aby se děti tolik nebály," poprosil návrhářku lékař. Ta začala přemýšlet nad tím, jak by mohla jeho přání splnit.

"Hned při jeho slovech mi ale hlavou proběhla myšlenka na střih zástěrek, které by si dali doktoři na svůj bílý plášť k dětem, a pak ho mohli sundat. A napadla mě hned i technika, kterou to udělám," vzpomíná Zelená, která ale postupně zjišťovala, že k finálnímu výrobku povede dlouhá cesta.

"První zástěrku jsem tvořila složitě, sehnala jsem si mnoho barev, vystříhávala jednotlivé díly, štepovala na látku a pak vše lemovala barevnými saténovými šňůrkami. Bylo to krásné i plastické, ale zástěrka zabrala dvanáct hodin práce," vysvětluje s upozorněním, že se považuje za zručnou krejčovou, která pracuje rychle.

Nemáme peníze, slyší často z nemocnic

Postupně našla způsob, jak tvořit zástěrky jednodušším způsobem. I přesto často slyšela, že na něco takového nemocnice nemají peníze, a navíc je nutné zajistit, aby veškerý použitý materiál včetně barev vyhovoval přísným zdravotním testům.

Módní návrhářka z Prahy se ale nechtěla vzdát, zajistila mnoho testů a zkoušek materiálů i barev, složitě hledala speciální prací prostředky pro zdravotnictví a nakonec se jí podařilo vymyslet vše tak, aby zástěrky vyhovovaly všem zdravotním podmínkám, bylo je možné prát a látku vyráběla česká firma.

"Bohužel se ale dál táhl problém s penězi. Byly chvíle, kdy jsem měla pocit, že už nemám sílu ani finance dál v projektu pokračovat, ale nechtěla jsem se vzdát. Byla jsem přesvědčená, že projekt má smysl. Nebýt ale mnoha štědrých dárců, hlavně z řad přátel nebo lidí, kteří se mi často ozvali sami přes internet a nabídli mi finanční pomoc, tak by se zástěrky k dětem do nemocnic vůbec nedostaly," vysvětluje návrhářka, která nakonec přiznává, že jedním ze sponzorů je ona sama.

Poslední červencovou středu ale nechtěla o problémech příliš mluvit. Do Dětské nemocnice v Brně přivezla zatím vůbec největší zásilku veselých zástěrek, a to téměř sto padesát kusů s potisky sedmnácti motivů pohádkových postaviček, které sama nakreslila. Čtyřicet zástěrek zaplatila nemocnice přes svůj nadační fond, zbytek větší i drobní sponzoři, kterým Zelená na místě poděkovala.

Zástěrky jsou to nejcennější, co dělám

Náměstkyně nemocnice Erna Mičudová byla ráda, že jejich lékaři a sestry budou takové oblečení mít. "Mám zkušenost, že když před dítětem nestojíte v bílém lékařském plášti, ale děti vidí nějaký obrázek, tak s vámi hned více komunikuje. Uvolní se, usměje se, máte šanci si s ním více povídat a získat jeho důvěru," popisovala výhody Mičudová.

Zástěrky Marie Zelená doplnila ladícími omalovánkami, které vytvořila spolu se svou dcerou Martinou. "Děti v nemocnici budou dostávat omalovánky jako dárek po vyšetření, navíc budou mít stejné obrázky jako lékaři a sestřičky na zástěrkách," vysvětlila Zelená, když vybalovala společně se svým vnukem Tomáškem 1 400 kusů omalovánek. "On je tváří mého projektu, hodně mi také pomáhá s motivy, přidala se i jeho sestřička Eliška," dodala.

Nyní jsou zástěrky kromě Brna také například ve Zlíně, Uherském Hradišti, Kyjově, Břeclavi, Boskovicích či Bratislavě, velký zájem má i pražská Fakultní nemocnice v Motole. Kromě zástěrek nabízí módní návrhářka také obrázkové halenky a šaty. Nemocnice i případní podporovatelé si vše můžou prohlédnout na jejím webu

"Mojí hlavní prací je navrhování a šití večerních šatů a také projekt Návraty k hodnotám a autorské módní přehlídky. Ale veselé zástěrky jsou nejhodnotnější. Člověka nejvíc bolí dětský pláč. A když můžu alespoň trošku napomoci tomu, abych tento pláč zmírnila, nebo aby se dítě pousmálo, tak cítím, že veselé zástěrky jsou to nejcennější, co jsem vymyslela a co můžu v životě dělat," říká Zelená.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy