Už Lux mluvil o třetí síle mimo pravici a levici, říká Bělobrádek k možné spolupráci se Starosty

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
16. 12. 2016 12:20
Širší vedení KDU-ČSL rozhodne v pátek odpoledne o tom, zda půjde strana do parlamentních voleb v roce 2017 samostatně, nebo začne vyjednávat se Starosty a nezávislými. "Je tady prostor pro třetí subjekt, středopravicový s proevropskou, prozápadní orientací, který by měl ve svém vínku sociálně tržní hospodářství," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek k zasedání nejvyššího orgánu strany mezi sjezdy. Na verdikt s napětím čekají Starostové a nezávislí, kteří už na možnou spolupráci kývli.
Šéf lidovců Pavel Bělobrádek je pro jednání se Starosty a nezávislými o možné spolupráci ve volbách 2017
Šéf lidovců Pavel Bělobrádek je pro jednání se Starosty a nezávislými o možné spolupráci ve volbách 2017 | Foto: Jakub Plíhal

Skutečně v pátek odpoledne rozhodnete o tom, jestli KDU-ČSL začne vyjednávat se Starosty a nezávislými, a případně i s některými dalšími stranami?

Je to tak. Objevují se v médiích různé spekulace ohledně možné spolupráce, ke které se vyjadřují různí lidé, přestože zatím se není k čemu moc vyjadřovat. Nic rozhodnuto nebylo. Proto chceme, aby nejvyšší orgán mezi sjezdy řekl, jestli vůbec vidí smysl v tom, abychom zahájili jednání,  nebo se spíš soustředili na samostatnou kandidaturu.

Jaký čekáte výsledek?

Uvidíme, jak se situace vyvine. Určitě zazní argumenty pro i proti. Nakonec ale přijmeme usnesení, že buď budeme kandidovat samostatně, nebo pověříme typově mě a prvního místopředsedu, aby jednali s dalšími stranami. Možná to bude obecné usnesení, možná přímo zmíníme Starosty a nezávislé. Nicméně, pokud vedení strany rozhodne, že chceme jít do voleb samostatně, tak je celý příběh ukončený.

To se může stát?

Něco takového nelze vyloučit, protože možné spojení má i svá rizika, například je na jednání dosti málo času. 

Já jsem od některých vašich členů slyšel, že spíš se dá očekávat oficiální souhlas k vyjednávání se Starosty a nezávislými. Vy jste pro?

Jednat má vždycky smysl, nejednat by bylo chybou. Zda se ale nakonec se Starosty a nezávislými, případně dalšími dohodneme, to je velmi nejisté. 

Koalice se Starosty a nezávislými nevznikne

Pokud byste se dohodli, zaznívají názory, že by vznikla "třetí síla", jakýsi protipól ČSSD a hnutí ANO. Myslíte si, že by taková "síla" měla šanci ve větším zaujmout voliče?

Myslím, že ano. Už náš dřívější předseda Josef Lux mluvil o třetí síle, která měla být alternativou k tehdejší pravici a levici jako křesťansko-demokratický třetí proud, který je v Evropě běžný.

To bylo ale dříve. Co dnes?

Myslím, že pravice je v poslední době v dosti velkém útlumu. Částečně ji vysálo hnutí ANO, které už zasahuje i do levicového elektorátu. Ale je tady prostor pro třetí subjekt, středopravicový s proevropskou, prozápadní orientací, který by měl ve svém vínku sociálně tržní hospodářství. Můžeme se inspirovat fungujícím modelem v Německu. Tento subjekt by mohl mít kromě lidoveckého základu větší otevřenost danou přítomností Starostů a nezávislých, dává to určitý smysl.

Ale dali by voliči něčemu takovému větší důvěru?

Samozřejmě, ne vždycky platí jedna plus jedna. Kdybychom se ale dohodli, může to oslovit velkou skupinu voličů, kteří už mají plné zuby bipolarity, kterou jsme tady měli za pánů Topolánka, Paroubka, Klause a Zemana, a teď částečně předsedů Sobotky a Babiše. I výsledky v krajských a senátních volbách něčemu nasvědčují, přestože je nemůžeme přeceňovat. Ukazuje se, že je poptávka po konsensuální politice, která je rozumná, neagresivní, nabízející především řešení a kompromis, by mohla oslovit daleko víc volič, a mohla by náš možný projekt se Starosty a nezávislými přehoupnout přes deset procent. Ale může to být i cesta pro samostatnou cestu KDU-ČSL.

Objevují se informace, že součástí tohoto vašeho možného bloku by mohla být i Strana soukromníků a SNK - Evropští demokraté. Podporujete možnou předvolební spolupráci i s nimi?

My jsme se Stranou soukromníků v krajských volbách v minulosti v některých místech kandidovali, stejně jako s SNK - Evropští demokraté. Takže bychom mohli případně jednat i s nimi.    

Pokud byste kývli na jednání a později se dohodli na spolupráci, jakou by měla podobu? 

Můžu zodpovědně říci, že nepočítáme s variantou koalice ani se sloučením, to je vyloučeno. 

A jako co byste kandidovali?

Jsou možnosti, že by Starostové a nezávislí kandidovali na naší kandidátce, jako to měli s TOP 09, což ale oni zřejmě chtít nebudou. Mohla by také vzniknout nějaká volební strana, nebo třeba volební blok. Toto je ještě otevřené. Teď je nejdůležitější celostátní konference, která řekne: "Pojďme jednat, anebo pojďme sami, naše ambice jsou vysoké, máme dobrou výchozí pozici, zachovejme si charakter naší strany".

 

Právě se děje

před 53 minutami

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve čtvrtek od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

Další zprávy