Rebel Pilný: Za tohle vedení dostaneme čočku. Tam být nechci

Mikuláš Klang Mikuláš Klang, Jakub Kalenský
1. 3. 2015 6:01
Ivan Pilný neuspěl v boji o post místopředsedy ANO. Nejužší vedení ovládli věrní Andreje Babiše. "Takže to dopadlo tak, jak se dalo očekávat," poznamenal trpce.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ještě před zahájením sněmu Ivan Pilný řekl, že hnutí ANO stojí na křižovatce.

"Pokud po sněmu zvítězí lidé, kteří jen intrikaří, rychle skončíme jako bývalé velké politické strany," prohlásil.

Byť z neúspěchu nedělal žádnou tragédii, zklamání z něj bylo v sobotu v podvečer cítit. Andreji Babišovi totiž budou další dva roky krýt záda lidé ze "staré party", zatímco z nových tváří v hnutí se do nejužšího vedení nedostal nikdo.

Jaký zatím máte z průběhu sněmu pocit?

V jednom rozhovoru jsem na otázku, co si od sněmu slibuji, v pololegraci odpovídal, že se konečně dozvím, kam jsem vstoupil.

A už to víte?

Vidíme, jak se to složilo. Je otázka, nakolik může předsednictvo ovlivňovat takové věci, jako je legislativa a podobné záležitosti. Zřejmě už i tady se to odehrává v oblasti sjednávání nějaké podpory, což jsem já nedělal. A taky jsem řekl, proč to nebudu dělat. Ve svém projevu jsem řekl svůj názor a čekal jsem, jak budou kolegové reagovat.

Co na nové vedení říkáte?

No... Ve slušných kruzích se říká "No comment".

Jaký signál vyšlou výsledky navenek?

Myslím, že za to dostaneme slušnou "čočku". A moc se nedivím. Ale to se nedá nic dělat - máme demokracii, volí se... Uvidíme.

Neznamená to jen to, že se ANO stalo tradiční stranou?

Samozřejmě, že to dělá nějaký obraz navenek. Ale za to já nemůžu. Já se budu snažit dělat pouze svojí práci a myslím, že předsednictvo mně v tom nemůže nijak překážet. Podporu neočekávám.

A nenastala situace, před kterou jste varoval?

Nevím. Určitě teď v nejužším vedení jsou lidé, u kterých převládají ambice. Dostali, co chtěli, tak doufejme, že se s tím nějak vypořádají.

Vy sám jste varoval před tím, aby se do vedení nedostali lidé, kteří intrikaří. V nejužším vedení je přitom Radmila Kleslová

Řekněme, že v tom složení, jaké bylo zvoleno, jsem docela rád, že ve vedení nejsem. Co bych v něm dělal… Ale přece kvůli tomu, co se stalo, nehodím ručník do ringu.

A to, že se do vedení nedostala žádná z nových tváří? Znamená to, že ANO je uzavřené pro lidi z venku?

Myslím, že ne. Určitě budeme dál přijímat nové členy i je vylučovat. Paní Kleslová je šikovná ženská, která si to prostě zařídila.

Takže to bylo čistě o politických dohodách v zákulisí?

Určitě, jinak by to takto dopadnout nemohlo.

Nebylo zvláštní, že se během prezentace kandidátů nevedla žádná debata?

Andrej Babiš se v médiích prezentuje dost a nemělo cenu se ho na něco ptát. Co se týče kandidáta na prvního místopředsedu, tak všichni vyklidili pozice. Jaroslav Faltýnek je dobrým předsedou klubu, nevidím vůči němu alternativu. Co se týče názorů, tak pokud sledujete jeho mediální výstupy z poslední doby, tak ptát se ho na selský rozum nemá moc smysl.

Když říkáte, že jste rád, že v tomto vedení nejste, jak by vypadalo to, v němž byste být chtěl?

Mrzelo mě, že se z důvodů, které úplně neznám, vzdali Martin Stropnický nebo Richard Brabec. Protože s těmi ne, že si spolupráci dovedu představit, ale s těmi spolupracuji. Mají podobnou krevní skupinu, ti by mi vyhovovali. A možná i někteří další. Snad se do předsednictva dostane někdo trošku rozumnější.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 23 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 52 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy