Rebel Pilný: Za tohle vedení dostaneme čočku. Tam být nechci

Mikuláš Klang Mikuláš Klang , Jakub Kalenský
1. 3. 2015 6:01
Ivan Pilný neuspěl v boji o post místopředsedy ANO. Nejužší vedení ovládli věrní Andreje Babiše. "Takže to dopadlo tak, jak se dalo očekávat," poznamenal trpce.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ještě před zahájením sněmu Ivan Pilný řekl, že hnutí ANO stojí na křižovatce.

"Pokud po sněmu zvítězí lidé, kteří jen intrikaří, rychle skončíme jako bývalé velké politické strany," prohlásil.

Byť z neúspěchu nedělal žádnou tragédii, zklamání z něj bylo v sobotu v podvečer cítit. Andreji Babišovi totiž budou další dva roky krýt záda lidé ze "staré party", zatímco z nových tváří v hnutí se do nejužšího vedení nedostal nikdo.

Jaký zatím máte z průběhu sněmu pocit?

V jednom rozhovoru jsem na otázku, co si od sněmu slibuji, v pololegraci odpovídal, že se konečně dozvím, kam jsem vstoupil.

A už to víte?

Vidíme, jak se to složilo. Je otázka, nakolik může předsednictvo ovlivňovat takové věci, jako je legislativa a podobné záležitosti. Zřejmě už i tady se to odehrává v oblasti sjednávání nějaké podpory, což jsem já nedělal. A taky jsem řekl, proč to nebudu dělat. Ve svém projevu jsem řekl svůj názor a čekal jsem, jak budou kolegové reagovat.

Co na nové vedení říkáte?

No... Ve slušných kruzích se říká "No comment".

Jaký signál vyšlou výsledky navenek?

Myslím, že za to dostaneme slušnou "čočku". A moc se nedivím. Ale to se nedá nic dělat - máme demokracii, volí se... Uvidíme.

Neznamená to jen to, že se ANO stalo tradiční stranou?

Samozřejmě, že to dělá nějaký obraz navenek. Ale za to já nemůžu. Já se budu snažit dělat pouze svojí práci a myslím, že předsednictvo mně v tom nemůže nijak překážet. Podporu neočekávám.

A nenastala situace, před kterou jste varoval?

Nevím. Určitě teď v nejužším vedení jsou lidé, u kterých převládají ambice. Dostali, co chtěli, tak doufejme, že se s tím nějak vypořádají.

Vy sám jste varoval před tím, aby se do vedení nedostali lidé, kteří intrikaří. V nejužším vedení je přitom Radmila Kleslová

Řekněme, že v tom složení, jaké bylo zvoleno, jsem docela rád, že ve vedení nejsem. Co bych v něm dělal… Ale přece kvůli tomu, co se stalo, nehodím ručník do ringu.

A to, že se do vedení nedostala žádná z nových tváří? Znamená to, že ANO je uzavřené pro lidi z venku?

Myslím, že ne. Určitě budeme dál přijímat nové členy i je vylučovat. Paní Kleslová je šikovná ženská, která si to prostě zařídila.

Takže to bylo čistě o politických dohodách v zákulisí?

Určitě, jinak by to takto dopadnout nemohlo.

Nebylo zvláštní, že se během prezentace kandidátů nevedla žádná debata?

Andrej Babiš se v médiích prezentuje dost a nemělo cenu se ho na něco ptát. Co se týče kandidáta na prvního místopředsedu, tak všichni vyklidili pozice. Jaroslav Faltýnek je dobrým předsedou klubu, nevidím vůči němu alternativu. Co se týče názorů, tak pokud sledujete jeho mediální výstupy z poslední doby, tak ptát se ho na selský rozum nemá moc smysl.

Když říkáte, že jste rád, že v tomto vedení nejste, jak by vypadalo to, v němž byste být chtěl?

Mrzelo mě, že se z důvodů, které úplně neznám, vzdali Martin Stropnický nebo Richard Brabec. Protože s těmi ne, že si spolupráci dovedu představit, ale s těmi spolupracuji. Mají podobnou krevní skupinu, ti by mi vyhovovali. A možná i někteří další. Snad se do předsednictva dostane někdo trošku rozumnější.

 

Právě se děje

před 6 minutami

V depu v Praze vykolejila při posunu lokomotiva, část příměstských vlaků stojí

V železničním depu v Praze Vršovicích v úterý ráno vykolejila při posunu lokomotiva. Nehoda zastavila provoz příměstských vlaků mezi hlavním nádražím a Braníkem. Obnovení provozu České dráhy předpokládají v poledne, vyplývá z jejich webu. Co bylo příčinou vykolejení stroje, se vyšetřuje. "Následně bude nakolejení speciální technikou a oprava kolejiště," uvedly dráhy.

před 35 minutami

Putin Saúdské Arábii nabídl systém protiraketové obrany S-400

Rusko je po útoku na saúdskoarabská ropná zařízení připraveno Rijádu pomoci a prodat mu systém protiraketové obrany S-400. Řekl to ruský prezident Vladimir Putin po pondělních rozhovorech o Sýrii s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním v Ankaře. Informovala o tom agentura Reuters. 

Další zprávy