Už deset lidí nepoznalo muchomůrku. Otrav z hub je moc

ČTK ČTK, Red Dom
28. 9. 2013 11:11
Závažných otrav z hub je letos neobvykle mnoho.
Ládikovy Jeseníky.
Ládikovy Jeseníky. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Závažných otrav z hub je podle vedoucího lékaře toxikologického informačního střediska Sergeye Zakharova letos neobvykle mnoho. Také dotazů na odborníky ve středisku, které má celostátní působnost, je letos do září už víc, než bývá běžně za celý rok.

Léčbu antidotem, tedy protijedem, po požití smrtelně jedovaté muchomůrky zelené, potřebovalo loni pět pacientů, rok předtím dva. "V letošním roce jsme vydávali antidotum již pro deset pacientů," řekl Zakharov ČTK. Tuto muchomůrku lidé nejčastěji snědí v domnění, že jde o zelené holubinky nebo žampiony.

Statistika
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Statistika

Hospitalizace po požití hub a počty zemřelých
(rok - počet hospitalizací - počet zemřelých)
2007 - 227 - 0
2008 - 131 - 1
2009 - 178 - 1
2010 - 248 - 3
2011 - 111 - 0
2012 - 167 - 0

Zdroj: Ústav zdravotnických informací a statistiky

Ročně kontaktuje středisko kvůli potížím z hub 200 až 250 pacientů, letos přesáhl počet konzultací 260 a do konce roku ještě přibudou. Otravy z hub totiž nemají sezónu, lidé se otráví i z hub, které si uchovali sušené nebo zmražené. Nejčastější jsou dotazy kvůli houbám od května do listopadu.

Celkem stovky otrávených ročně

Celkové počty lidí léčených s otravou z hub v nemocnici se podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky pohybují v posledních letech v řádech stovek. Nejvíc jich bylo v roce 2010, kdy také nejvíc otrávených zemřelo - hospitalizováno bylo 248, zemřeli tři. Letošní čísla ještě nejsou, loni a předloni nezemřel na otravu houbami nikdo.

Nejčastěji si lidé pletou jedlou muchomůrku růžovou, zvanou masák nebo růžovka, s muchomůrkou panterovou. Zhruba za 30 minut až 1,5 hodiny je rozbolí hlava, začnou slzet, zvracejí, bolí je břicho a mají průjem. Pak nastoupí její tlumivý účinek. Tuto houbu, podobně jako muchomůrku červenou či lysohlávky, požijí lidé někdy právě s úmyslem změny vnímání.

Potíže i z jedlých hub

Potíže ale mohou být i z jedlých hub - buď jsou nedostatečně tepelně upravené, nebo dlouho a nevhodně skladované a zkažené.Při potížích po požití hub nemají lidé váhat s vyhledáním lékařské pomoci. Čekat, že samo vše přejde, se nemusí vyplatit. "Vždy je nutné vzít s sebou vzorek materiálu, ze kterého lze určit, jaké houby byly zkonzumovány - tedy nasbírané houby, zbytky pokrmu, nebo zvratky, průjmovou stolici či vzorek moči," řekl lékař.

Jako první pomoc při otravě houbami radí Zakharov požít co nejvíce tablet živočišného uhlí, které pohltí část jedovatých látek.

 

Právě se děje

Další zprávy