Už deset let chybí koncepce psychiatrie, tvrdí NKÚ

Domácí ČTK Domácí, ČTK
7. 1. 2013 11:41
Základní dokument pro rozvoj psychiatrické péče mělo ministerstvo vypracovat v roce 2002
Nejvyšší kontrolní úřad.
Nejvyšší kontrolní úřad. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo zdravotnictví podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) už deset let nemá koncepci psychiatrické péče. U některých léčeben navíc úřad našel nedostatky v účetnictví, inventarizaci majetku a časté byly i chyby při uzavírání některých smluv.

Informovala o tom mluvčí NKÚ Olga Málková.

Ministerstvo podle mluvčí Viktorie Plívové chystá reformu, hodlá na ni využít šesti miliard korun z evropských fondů.

Ministerstvo podle úřadu nepředložilo koncepci rozvoje psychiatrických léčeben, přestože již v roce 2002 vláda hlavní cíle schválila. Péči ve velkých léčebnách by měla zčásti nahradit psychiatrická léčba v nemocnicích, krizových centrech a domácím prostředí.

"Omezování kapacity léčeben na maximálně 500 lůžek mělo přinést kvalitnější terapii a lepší přístup k pacientovi," doplnil viceprezident NKÚ Miloslav Kala.

"Ministerstvo si je plně vědomo dluhu, který vůči psychiatrické péči v posledních 20 letech má. Připravilo systémové řešení, které by mohlo být již od příštího roku realizováno za využití zhruba šesti miliard korun z Evropského sociálního fondu," řekla Plívová.

"Buď se sníží počty lůžek v léčebnách, nebo naopak se zruší celá oddělení, respektive pavilony, nebo možná i celé psychiatrické léčebny," přiblížil varianty první náměstek ministra Marek Ženíšek. Strategie by podle něj měla být vybrána v průběhu letošního roku.

Systém se zastavil na úrovni 19. století

Psychiatra vyhledá v ČR každý rok kolem 600.000 lidí, někdy v životě mělo příznaky duševní poruchy 27 procent obyvatel.

V zemi je 20 léčeben s téměř 9000 lůžky. Chráněné bydlení nabízí méně než 200 lůžek, popsal stav české psychiatrie předseda psychiatrické společnosti profesor Jiří Raboch.

Podle ředitele Psychiatrické léčebny Bohnice Martina Hollého se systém zastavil na úrovni 19. století, kdy vznikl. Chráněné bydlení je v ČR jedinou alternativou, která může snížit počty lůžek následné péče. Ostatní servisy, jako krizová centra či mobilní týmy, v ČR téměř nejsou.

Celková kapacita všech ústavů podle vládního materiálu z roku 2002 má klesnout pod 6000 lůžek následné péče. "Jen osm kontrolovaných léčeben má přes 6000 lůžek, resort zdravotnictví přitom spravuje patnáct obdobných zařízení," upozornil Kala. Pět z kontrolovaných léčeben má přes 500 lůžek, a tři z nich pečují o víc než tisícovku lidí.

"Cílem reformy je odstranění právě těch nedostatků, na které poukazuje kontrolní závěr NKU. Ministerstvo chce jít cestou rozvoje komunitní péče, transformace psychiatrických léčeben a humánního způsobu léčby v přirozeném prostředí pacientů," doplnila Plívová.

Nedostatky v hospodaření

Kontroloři našli podle zprávy nedostatky v hospodaření. Léčebny uzavíraly nájemní smlouvy na dobu neurčitou, ač to zákon neumožňuje. V některých smlouvách chyběla možnost výpovědi při neplnění povinností.

NKÚ zjistil chyby také při kontrole veřejných zakázek. Psychiatrická léčebna Havlíčkův Brod postupovala nestandardně, když s jedním dodavatelem stavebních prací uzavřela dvě smlouvy o dílo za 4,8 milionu korun, které pak dodatky rozšířila. Konečná cena tak stoupla na 12,1 milionu korun.

Úřad se zabýval hospodařením osmi psychiatrických léčeben v letech 2010 a 2011. Prověřil, jak nakládaly s majetkem za 2,6 miliardy korun a s finančními prostředky ve výši 130,4 milionu korun.

NKÚ zkontroloval také ministerstvo, které je zřizovatelem těchto ústavů.

 

Právě se děje

Další zprávy