Uvnitř pěchotního srubu N-S 82 Březinka

Uvnitř pěchotního srubu N-S 82 Březinka
Originální vstupní pevnostní dveře do tvrze Březinka váží 640 kg.
Pracovna velitele.
Petr Charvát u fotografie velitele pevnosti Březinka Jaroslava Pivoňky, který se po Mnichovské smlouvě zapojil do protinacistického odboje a byl vězněn v Osvětimi, kde v roce 1942 zahynul.
Ložnice pro dvanáct vojáků. Osádku pevnosti tvořilo 32 mužů, a na kavalcích se tudíž ve směnách střídali.
Foto: Jan Gazdík
Jan Gazdík Jan Gazdík
23. 9. 2013 10:26

Náchod - Před vypuknutím druhé světové války vyrostl kousek od polské hranice pěchotní srub N-S 82 Březinka.

Od hranic byl skoro neviditelný - vojáci si tu totiž vyhráli s maskováním. Stěny byly pokryty kamuflážními barevnými omítkami, na stropech čněly háky pro zavěšení maskovacích sítí. Celý strop byl zakryt drny.

Nabízíme prohlídku místa, kterému se díky péči Klubu vojenské historie Náchod vrátila někdejší podoba.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Uzbekistán odmění občany za denní procházky, chce zlepšit jejich kondici

Uzbeky, kteří ujdou 10 000 kroků denně po celý rok, čeká odměna v podobě bezplatného používání státních tělocvičen a padesátiprocentní slevy na služby poskytované vládou. Slibuje to návrh prezidentského dekretu, o kterém informovala místní média. Nápad zaujal i agenturu Reuters.

Dokument si klade za cíl podporovat tělesnou zdatnost a zdravý životní styl, jenž pomáhá předcházet nemocem. Dekret počítá také se zavedením dne bez aut či budováním sportovišť pro cvičení pod širým nebem po celé této středoasijské zemi s 34 miliony obyvatel.

Vláda také doufá, že zlepšování kondice pomůže chránit populaci před nemocemi, jako je covid-19. Uzbekistán s 53 000 potvrzenými případy nákazy koronavirem a 444 úmrtími hlásí nižší čísla než mnoho jiných zemí. Země také dvakrát vyhlásila karanténní opatření, aby zabránila šíření nákazy.

Vyhláška načrtává program nazvaný "Překonejme pandemii sportem!" a zdůrazňuje propagaci chůze, běhu, jízdy na kole, malé kopané, badmintonu, volejbalu či městské formy basketbalu zvané streetball.

Další zprávy