Útok ze msty, nebo terorismus? Zjistěte si, co vás nejvíc ohrožuje, radí vnitro podnikům i školám

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
25. 7. 2018 5:30
Ministerstvo vnitra reaguje na zhoršenou bezpečnostní situaci v Evropě i tím, že radí firmám a institucím, jak se chránit před útoky. Odborníci z úřadu se inspirovali v Izraeli, který má s terorismem dlouholeté zkušenosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo vnitra radí firmám a institucím, jak chránit životy lidí při případných útocích. Češi se inspirovali u izraelských expertů, kteří mají s ochranou svých obyvatel velké zkušenosti. Dokument, který minulý týden úřad vydal, má sloužit drobným podnikatelům i velkým společnostem, které chtějí co nejlépe zareagovat na kritické situace.

Ochrana měkkých cílů

Ministerstvo vnitra vydalo řadu dokumentů, které popisují, jak chránit lidi na zranitelných místech. Ta poslední radí institucím i firmám, jak analyzovat nebezpečí a objekt či prostranství zabezpečit.

Dokument: Vyhodnocení ohroženosti měkkého cíle

Loni v červenci se po London Bridge rozjela dodávka a srazila několik lidí, poté z ní vyběhli útočníci a noži bodali do lidí kolem. Zemřelo 11 lidí a dalších 48 jich teroristé zranili. Obětí mohlo být mnohem více, kdyby majitel jedné z restaurací ve svém podniku 130 lidí neukryl. Cílem nového dokumentu ministerstva vnitra je, aby se v krizové situaci podobně duchaplně zachovali i lidé v Česku.

"Metodika slouží zejména vedoucím pracovníkům a provozovatelům, kteří rozhodují o rozvoji bezpečnostního systému. Dokument tak může sloužit jako návod pro provádění analýzy samotným zástupcům měkkých cílů nebo může sloužit jako pomůcka pro externí dodavatele zabezpečení," zdůvodňuje existenci dokumentu Klára Pěknicová z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Podle MV existuje pro takzvané měkké cíle, tedy místa, kde se často shlukují lidé, šest druhů hrozeb od násilníků až po teroristy. Každému, kdo chce svůj podnik či místo zabezpečit, příručka radí udělat napřed důkladnou rozvahu, která napoví, kde mohou být v zabezpečení hlavní slabiny.

V dokumentu je několik příkladů. Jeden z nich popisuje, jak by měla analýza vypadat v případě základní školy. Vnitro ve čtyřech případech určilo, kdo by mohl děti nejvíce ohrozit. Nebezpečí podle dokumentu mohou představovat psychicky narušení, lidé útočící ze msty i teroristé. Není však vyloučen ani útok z nenávisti.

"Zdrojem hrozeb mohou být vazby školy či jejího personálu a žáků na politické symboly nebo určitou etnickou nebo náboženskou skupinu," uvádí dokument. To se může týkat například židovských objektů.

Že jsou podobné obavy namístě, ukazuje i nedávný incident. Loni se na sociálních sítích objevily verbální útoky proti dětem ze základní školy v Teplicích, které měly snědší pleť. Tehdy jim lidé na internetu kvůli etnickému původu hrozili například vhozením granátu do třídy.

Město tehdy zareagovalo posílením hlídek před školou, které měly možné útočníky odradit. Právě přítomnost ochranky či policistů dokáže v podobných situacích od útoku odradit víc než instalace bezpečnostní kamery.

Pro vyhodnocení míry nebezpečí by si pak každý zájemce měl udělat graf. Ten například ukáže, že je pravděpodobnější napadení chladnou zbraní v budově než třeba útok raketou. Graf má také u každého typu nebezpečí přehledně ukázat, jak moc by byl útok zničující. "Díky výpočtu míry ohroženosti a jejím zkoumáním lze zjistit, kdy a kam je nutné zaměřit pozornost," vysvětluje dokument.

Například reálná střední škola uvedená v novém dokumentu vyhodnotila jako nejpravděpodobnější rizika násilné útoky i žhářství. Útok výbušninou už tak pravděpodobný nebyl. Z modelu také vyšlo, že největší nebezpečí útoku hrozí uvnitř budovy.

V Česku se například dosud nestal teroristický útok spáchaný muslimskými radikály jako v Německu či Británii. S násilníky i útoky psychicky nemocných lidí ale Češi zkušenosti mají. Například v roce 2016 ubodala psychicky nemocná žena člověka v obchodním centru na pražském Andělu. Podle vnitra je dobré v případě nebezpečí utéct, pokud to nejde, tak se schovat a poslední možností je bojovat.

Nejedná se o první podobný dokument vydaný vnitrem. Například v reakci na loňské útoky na festivalech v Německu vydalo ministerstvo seznam rad, jak zabezpečit podobné kulturní akce. "Poslední dokument je psán tak, aby jej mohli využít i naprostí laici, kteří se doposud bezpečností z pohledu ochrany měkkých cílů v prostoru, který spravují, nezabývali, ale uvědomují si jeho zranitelnost," míní Pěknicová.

Kromě vytvoření dokumentu vnitro investovalo i do školení expertů, kteří mají lidem radit, jak objekty lépe zabezpečit. "Specialisty jsme vyškolili ve všech krajích a zároveň je k dispozici telefonní číslo pro měkké cíle," řekla Pěknicová.

 

Právě se děje

Další zprávy