Útok na Topolánka si nikdo neobjednal, shledala policie

Markéta Chaloupská
2. 11. 2009 15:30
Vyšetřování útoku sice formálně běží dál, ale de facto je už skončeno
Mirek Topolánek čerstvě po zásahu kamenem do hlavy. Snímek z hustopečského koupaliště.
Mirek Topolánek čerstvě po zásahu kamenem do hlavy. Snímek z hustopečského koupaliště. | Foto: ODS

Praha - Čtyři muži, kteří v srpnu v Hustopečích zaútočili na předsedu občanských demokratů Mirka Topolánka a způsobili mu tak drobná zranění, si vymysleli, že si útok někdo objednal.

Alespoň k tomu došli břeclavští kriminalisté, kteří mají případ od začátku na starosti.

"Máme důkazy, které vyvracejí důvěryhodnost této verze. Nikoho dalšího stíhat nebudeme," řekl Aktuálně.cz policejní zdroj seznámený s vyšetřováním.

Muži hned po útoku přišli s verzí, že vejce po předsedovi ODS házeli na objednávku. Pro koho ale pracovali, odmítli veřejně sdělit.

Během několikaměsíčního pátrání přišli kriminalisté na to, že si útočníci vymýšlejí. Podle policie je usvědčila celá řada důkazů. Například "nesedí" to, kdy si měl údajný zadavatel útoku s pachateli volat. Navíc si výpovědi útočníků v mnoha dalších věcech protiřečily.

"Oni nám žádné důkazy o objednání útoku nepředložili. Naopak - nám se podařilo opatřit důkazy, které svědčí proti jejich verzi," řekl již citovaný kriminalista.

"Považuji za nesmysl, že by si moji klienti vymýšleli. Nechápu, jaké by o tom mohli mít v ruce důkazy. Je jen na policii, jestli bude věřit ODS nebo nezávislým svědkům," řekla k tomu Aktuálně.cz jejich advokátka Klára Slámová.

Vyšetřování je skončeno

Podle dozorující státní zástupkyně Anežky Forstové bylo vyšetřování ukončeno, do konce listopadu nicméně formálně poběží. Čeká se totiž ještě na to, až se obvinění seznámí se spisem.

"Mohu potvrdit, že vyšetřování do konce listopadu zřejmě ukončíme," potvrdil kriminalista Aleš Kocourek.

Z dosavadního prověřování dosud vyplynulo, že čtyři muži házeli po expremiérovi 10 syrovými vejci a kamínky velikosti "angreštu". Tímto způsobem byli zasažení kromě Topolánka ještě další čtyři lidé, ti ale nebyli zraněni.

Kvůli útoku si všichni čtyři muži nedávno vyslechli obvinění z výtržnictví.

Policii dobře známe...

Nebylo to poprvé, co se o něm policie zajímala. Podle břeclavských kriminalistů byli všichni čtyři už soudně trestáni.

Jak již deník Aktuálně.cz psal, za násilný trestný čin byl souzen například Martin Hofman.

Léto s Topolem: Série setkání Mirka Topolánka s občany; během jednoho z nich se incident odehrál.
Léto s Topolem: Série setkání Mirka Topolánka s občany; během jednoho z nich se incident odehrál. | Foto: Ludvík Hradilek

V roce 2000 Obvodní soud pro Prahu 4 uznal Hofmana vinným z trestného činu ublížení na zdraví a uložil mu za to desetiměsíční trest odnětí svobody s dvouletou podmínkou. Z té ale nakonec vyvázl, v roce 2003 dostal takzvané osvědčení. To znamená, že dnes již jeho čin není v rejstříku trestů.

Mladistvý Hofman totiž na jaře 1995 společně s dalším mladíkem v pražské Komořanské ulici napadl osmnáctiletého muže, kterého považovali za anarchistu. Podle obžaloby do něj mimo jiné kopali "kanadami".

To ostatně potvrzuje to, že Hofman byl podle hnutí Antifa aktivním příznivcem krajní pravice. Kromě toho lidé z Antify tvrdí, že aktivním neonacistou byl na počátku 90. let i další z útočníků, Martin Kuferský.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy