Útok na Sobotkův e-mail přišel z jeho vlastních řad, domnívá se počítačový expert

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
12. 1. 2016 18:00
Stále živá kauza zveřejněných e-mailů premiéra Bohuslava Sobotky má mnoho nejasností. Na otázky, proč hackeři zaútočili a co svým počínáním sledují, odpovídal v rozhovoru pro Aktuálně.cz počítačový expert a takzvaný etický hacker Lukáš Nový. Podle něj je velmi pravděpodobné, že za útokem může stát premiérův zhrzený kolega.
Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: Jakub Plíhal

Aktuálně.cz: Nemáte pocit, že se hackeři, kteří napadli e-mail Bohuslava Sobotky, vyčerpali? Že už nemají nic podstatného k zveřejnění?

Lukáš Nový: Podle mě už nic zajímavého nemají.

Kdyby měli něco opravdu třaskavého, myslíte si, že by to pořád utajovali?

Pustili by všechno. Ke zveřejnění je podle mě přinutilo to, že z nějakého důvodu přišli o možnost odposlechů premiérova počítače. Navíc v těch mailech nic třaskavého není, ti hackeři jen vyhrožují a snaží se dokázat, že něco mají.

Kdo za tím může stát?

Tipuji, že ten útok je veden především zevnitř. Viděl bych to na nějakého zhrzeného kolegu nebo bezpečnostního experta, který má přístup k architektuře serverů. Myslím si, že někdo takový provádí nebo prováděl odposlech a nyní postupně některé části posílá White Mediím.

Komu tohle poškozování premiéra prospívá?

Obrovskému množství skupin. Ublížilo to Sobotkově pověsti, z čehož může kdokoliv těžit. Od ultrapravicových skupin až po blízké Sobotkovy kolegy.

Lidé, co za útoky stojí, vyhrožují, že když je někdo zatkne, nebo jejich web zavře, zveřejní všechnu Sobotkovu korespondenci. Není to spíš důkaz toho, že jim takzvaně "teče do bot"?

Můžou po Sobotkovi něco chtít. Myslím si, že kdyby nějaké citlivé informace skutečně měli, mohli by postupovat tak, že po Sobotkovi budou chtít, aby postupoval v nějaké věci jinak, nebo "to zveřejní". Nedokážu si však představit, co by to mohlo být. Dle mého to jenom rozmazávají, nic víc.

Je možné web White Media, který má servery v Kalifornii, zavřít?

To možné není. Proto si můžou dovolit takhle vyhrožovat.

Manipuloval podle vás někdo s těmi zveřejněnými maily?

Minimálně jeden z těch nově zveřejněných e-mailů je úplný falzifikát. Třeba záhlaví v tom mailu není zarovnané a má špatné pořadí řádku.

Vy jste jeden z těch, kteří si myslí, že se hackeři do Sobotkova mailu nedostali…

Situace podle mě není tak jednoduchá, že by White Media měla prostě přístup do Sobotkova mailu. Podle mě je zakopaný pes někde po cestě, kterou se dotyční připojují na internet, a tam dochází k "odposlechu". Existuje způsob, jak si zobrazit stránky, na které se koukají ostatní v síti, aniž bych já sám, jakožto uživatel, na něco klikal.

Proč jste si začal myslet, že premiérovi pouze skenovali počítač?

Ze zveřejněných částí vyplývá, že k tomu odposlouchávání docházelo po dlouhou dobu (jsou vidět různé verze rozhraní seznamu). Ale nic nenaznačuje tomu, že by hackeři skutečně znali heslo do schránky. Kdybych znal heslo do schránky já, stáhnu si veškerou komunikaci a s nějakými screenshoty se vůbec nezdržuji. To, že v poslední várce je e-mail, který je zfalšován neodborně, naznačuje tomu, že předchozí e-maily stejnou osobou zfalšovány nebyly. Neznamená to ale, že jsou to právě samotní hackeři z WM. Ti mohou například dostávat odborně upravené snímky a až v této poslední vlně se teprve rozhodli si je upravit sami.

Co si o celé kauze myslíte?

Já se domnívám, že kdyby měli něco citlivějšího, pravděpodobně by postupovali tak, aby Sobotka udělal nějaký krok, který po něm hackeři chtějí, jinak "to zveřejní". Což si nedokážu představit, co by to mohlo být. Podle mě je to jenom rozmazávání, nic víc. Ten snímek obrazovky je falzifikát, protože záhlaví není zarovnané a má špatné pořadí řádků.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy