Útočník na prezidenta? Frustrovaný komunista, zdá se

Adéla Vlachová
29. 9. 2012 17:50
Šestadvacetiletý Pavel Vondrouš měl zájem i o členství v KSČM
Na prezidenta Václava Klause 28. září v Chrastavě na Liberecku vystřelil muž z plastové pistole. Policie střelce zadržela, prezident přečkal incident bez újmy. Klaus v Chrastavě otevíral secesní most, který byl znovu vybudován po ničivých záplavách v roce 2010.
Na prezidenta Václava Klause 28. září v Chrastavě na Liberecku vystřelil muž z plastové pistole. Policie střelce zadržela, prezident přečkal incident bez újmy. Klaus v Chrastavě otevíral secesní most, který byl znovu vybudován po ničivých záplavách v roce 2010. | Foto: ČTK

Liberec - Je z Liberce, je mu šestadvacet let, pracuje jako dělník a je to komunista, který brojí proti dělení společnosti na "otroky a dozorce". 

To je Pavel Vondrouš, který v Chrastavě vystřelil z plastové pistole na prezidenta Václava Klause.

"Bylo to na protest zdejší vládě," řekl hned po útoku pro tn.cz Vondrouš.

"Byť to někdo může nazvat extremismem, tak já považuji za extremismus to, že zdejší vláda vyhladověla celou třetinu národa a vůči nářku národa je v podstatě hluchá a slepá. Takže pokud nepomáhají pouhá slova, tak co pomůže," vysvětlil na otázku, zda mu přijde adekvátní střílet na prezidenta z makety.

Incident se stal při otevírání mostu v Chrastavě na Liberecku. Prezident nebyl vážně zraněn, po útoku byl ale z Chrastavy převzen do pražské Ústřední vojenské nemocnice kvůli lehkému poranění na ruce.

Kolem prezidenta se v Chrastavě tísnil dav lidí a situace byla nepřehledná. Na akci bylo kolem dvou tisíc lidí. Vondrouš se v maskáčích protlačil davem bezprostředně ke Klausovi a zasáhl prezidenta sedmi plastovými kuličkami z airsoftové pistole.

"Svým způsobem jsem měl chvíli na přípravu. Ale musel jsem samozřejmě reagovat podle situace," popsal pro tn.cz, jak se na páteční útok připravoval.

Neplatil členské příspěvky

Útočník o sobě říká, že je komunista, ale politicky se nijak neangažuje. Podle serveru idnes.cz byl Vondrouš jen krátce členem KSČM.

"Koncem února letošního roku projevil zájem o členství, následně se v jedné z libereckých organizací strany zúčastnil asi dvou členských schůzí, ale jak sám uváděl, tak v podstatě nebyl nijak aktivní a ničeho se nezúčastňoval, řekla pro idnes.cz předsedkyně liberecké KSČM Dana Lysáková.

Podle ní byl Vondrouš pasivní, neplatil členské příspěvky a začátkem září mu bylo členství zrušeno.

Lysáková Vondroušův čin odsoudila. "KSČM Liberec odsuzuje jakoukoli formu násilí, útoku pro řešení osobní životní situace. Považujeme incident v Chrastavě za naprosto nepřijatelný. Prezentovat svůj nesouhlas byť plastovou pistolí je zcela nezodpovědné, neboť mohlo dojít při řešení ochrankou či Policií ČR v davu ke skutečným tragédiím," uvedla na stranickém webu.

K ideím komunismu se hlásil i na svém facebookovém profilu. "Pokut se mespojime vase deti se budou myt hur. KSČM vam chce zajistit zakladni lidska prava a moznost zit opjet jako lide," napsal ve svém únorovém příspěvku.

Na námitku k pravopisu reagoval: "Jsem clovek velkych pravopisnych chyb, ale i myslenek."

Vondrouš strávil noc v policejní cele předběžného zadržení. V sobotu odpoledne byl obviněn z výtržnictví.

 

Právě se děje

Další zprávy