Demonstranti napadli vůz Českého rozhlasu. Policie na žádost o pomoc nereagovala, stěžuje si médium

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 7. 2. 2016 21:18
Český rozhlas požádá Policejní prezidium o prošetření incidentu, který se stal během sobotní demonstrace proti islámu na Hradčanském náměstí v Praze. Redaktor Českého rozhlasu Filip Titlbach na Facebooku popsal, že demonstranti třískali do oken a rvali za dveře. Přítomní policisté na žádost o pomoc podle rozhlasu nereagovali. Ministerstvo vnitra ani policie se k tvrzení rozhlasu nevyjádřily.
Policie během sobotní demonstrace.
Policie během sobotní demonstrace. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Český rozhlas požádá Policejní prezidium o prošetření incidentu, který se stal během sobotní demonstrace proti islámu na Hradčanském náměstí v Praze.

Během shromáždění několik agresivních útočníků opakovaně napadlo jeho přenosový vůz, ale přítomní policisté na žádost o pomoc podle rozhlasu nereagovali. V nedělním prohlášení to uvedl mluvčí veřejnoprávního rozhlasu Jiří Hošna. Informace nechal prošetřit ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), výsledky chce mít za dva týdny.

Útočníci se podle Hošny násilně dobývali dovnitř přenosového vozu, pokusili se narušit vysílání rozhlasu a nakonec odpojili elektrocentrálu. "Redaktor Českého rozhlasu v této vypjaté situaci požádal o zakročení nedaleko stojící hlídku Policie ČR. Místo pomoci se však setkal s odmítavým a přehlíživým postojem přítomných policistů," uvedl mluvčí veřejnoprávního rozhlasu.

Redaktor Českého rozhlasu Filip Titlbach na Facebooku popsal, že demonstranti třískali do oken a rvali za dveře. "Když jsme požádali policisty o pomoc, řekli nám, cituji: Můžete si za to sami, protože lžete, najměte si svojí vlastní ochranku," napsal Titlbach. 

Prošetřit "údajné excesy" zadal policejnímu prezidentovi ministr Chovanec. "Na těchto kontrolách se bude podílet i odbor interního auditu ministerstva vnitra. Jde zejména o chování policistů u přenosového vozu Českého rozhlasu a rovněž o obvinění policie z údajné provokace, které na sociálních sítích šíří někteří aktivisté," uvedl ministr v tiskovém prohlášení.

Reagoval tak na spekulace, které se objevily na internetu, že skupina maskovaných lidí napadající sobotní průvod levicových aktivistů mířících k Pražskému hradu byli ve skutečnosti přestrojení policisté. "Výsledky tohoto šetření chci mít k dispozici do dvou týdnů. Následně s nimi seznámím veřejnost," doplnil Chovanec.

Mluvčí prezidia David Schön ale uvedl, že události související se sobotními demonstracemi pod prezidium nespadají, a redakci odkázal na ředitelství pražské policie. 

"Nemám žádnou informaci o tom, že by policisté včera při bezpečnostním opatření jakkoli pochybili. Samozřejmě jsme v mediálním prostoru zaznamenali stížnost jednoho z novinářů a kontrolní orgány se tím budou zabývat," reagoval mluvčí pražské policie Jan Daněk s tím, že oficiálně si zatím nikdo na sobotní postupy policistů nestěžoval.

Na Hradčanském náměstí v Praze se sešla v sobotu odpoledne více než tisícovka lidí na shromáždění, které svolal Blok proti islámu a hnutí Úsvit. Řečníci v projevech kritizovali zastánce uprchlíků, české i evropské politiky a varovali před migrací do Evropy. Akce byla součástí celoevropských protestů organizovaných hnutím Pegida.

Sobotní odpoledne v centru hlavního města patřilo demonstrantům. Sešli se příznivci přijímání uprchlíků, ale i jejich názoroví oponenti. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy