Útočníci na Topolánka vyvázli s mírnými pokutami

Domácí ČTK Domácí, ČTK
27. 7. 2010 17:08
Muži dostali pokutu kolem 3000 korun. Je to uprostřed sazby, zní vysvětlení
Fotografie Mirka Topolánka poté, co na něj v Hustopečích čtyři muži hodili kámen
Fotografie Mirka Topolánka poté, co na něj v Hustopečích čtyři muži hodili kámen | Foto: ODS

Hustopeče (Břeclavsko) - Tři z mužů, kteří loni v srpnu zaútočili na expředsedu ODS Mirka Topolánka, dostali v přestupkovém řízení pokutu okolo 3000 korun. Informovala o tom tajemnice hustopečské radnice Věra Linková.

"Rozhodnutí je zatím nepravomocné. Účastníkům řízení zatím nebylo doručeno. Budou mít patnáctidenní lhůtu na odvolání. Pokud jej podají, bude se kauzou zabývat krajský úřad," uvedla Linková.

Topolánek byl napaden 21. srpna krátce po mítinku. Uvedl, že jej zasáhl štěrk, který jej lehce poranil v obličeji. Hovořilo se o tom, že útok na něj byl objednán. Kdo stál v jeho pozadí, se ale nepodařilo zjistit. Nepodařilo se ani prokázat, že by pachatelé skutečně házeli na politika štěrk.

Policie původně navrhovala, aby byla čtveřice obžalována z výtržnictví. Státní zástupce to ale zamítl s tím, že se muži dopustili přestupku. Později jeden z nich spáchal sebevraždu.

Linková neřekla, jaké částky musí trojice uhradit. V přestupkovém řízení hrozí sankce od jednoho do pěti tisíc korun. Podle tajemnice se tresty pohybovaly "přibližně uprostřed hrozící sazby".

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka | Foto: Ludvík Hradilek

Za ránu pěstí Sobotkovi až šest let

Někdejší premiér nebyl v předvolební kampani jediným politikem, jenž se stal terčem útoku. Začátkem května dostal v Brně ránu pěstí místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Osmačtyřicetiletý muž byl při útoku v brněnské části Žabovřesky opilý, policisté mu naměřili 1,88 promile alkoholu v krvi. Na mítink prý přišel už se záměrem politika udeřit. Sociální demokrat po napadení strávil jeden den v nemocnici a pak několik týdnů doléčoval pohmožděnou krční páteř.

Policie muže obvinila z výtržnictví a násilí proti úřední osobě. Státní zastupitelství na něj v půli července podalo žalobu. Hrozí mu až šestiletý pobyt za mřížemi.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy