Feri se podle žalobce zranil o parapet. To víme dávno, tvrdí otec útočníka

Radek Bartoníček ČTK Radek Bartoníček, ČTK
Aktualizováno 26. 4. 2019 18:22
Řeznou ránu na zádech poslance Dominika Feriho (TOP 09) při potyčce na Uherskohradišťsku způsobil parapet. Serveru iRozhlas.cz to řekl dozorující státní zástupce Tomáš Pindur. Feri nevyloučil, že si záda zranil o budovu, když ho při ochutnávce vín v Boršicích napadli dva muži. Jeden z nich Aktuálně.cz v pátek řekl, že šlo o výtržnost, která se prý zbytečně zveličuje.
Jediný motiv je motiv politický, ptal jsem se útočníků, proč to udělali, ale vůbec se mnou nekomunikovali, tvrdí poslanec TOP 09. | Video: Martin Veselovský

Dvaadvacetiletý opoziční politik byl po napadení převezen s řeznou ranou na zádech do nemocnice v Uherském Hradišti, odkud ho zdravotníci po ošetření propustili. "Od počátku je zřejmé, že nešlo o žádný nůž nebo skleničku, nějaký útok zezadu. To bylo vyloučeno hned na počátku, při prvotním šetření. Bylo to o parapet," řekl serveru Pindur.

Podle Feriho je to možné. "Říkal jsem od začátku, že to mohlo být i o nějaký hromosvod, něco na té budově," řekl serveru. Doplnil ale, že sám si přesně nepamatuje, co ho na zádech při napadení zranilo. "Protože mě nejvíc bolely ty rány na hlavě, takže já jsem vůbec nevnímal, že mám rozříznutá záda. Na to jsem byl až zpětně upozorněn," uvedl.

"To, že zranění pana Feriho vzniklo pádem na parapet, mě nepřekvapuje. Já i další lidé, kteří jsme byli na místě, toto dávno víme. Nebyl tam žádný nůž ani žádné sklenice, o nic takového se pan Feri nezranil," sdělil Aktuálně.cz v reakci na slova státního zástupce Vladimír Hromádko, jehož syn je podezřelý, že jako první na Feriho zaútočil.

Hromádko podle svých slov i díky tomuto nejnovějšímu zjištění policie věří, že celý případ bude posuzovaný jako výtržnost, aniž by bylo zahájeno trestní stíhání. "Nešlo o nic vážného, naprosto vylučuji, že bychom já nebo můj syn řekli něco rasistického. U stolu jsme například seděli s jedním klukem z Indie, nemáme nic proti lidem jiné pleti," tvrdí Hromádko.

První zaútočil můj syn, přiznává Vojtěchův otec

Na dotaz Aktuálně.cz, jak vidí s odstupem několika dní počátek celého konfliktu, sdělil, že u začátku nebyl. Přišel ve chvíli, kdy už spor mezi jeho synem a Ferim pokračoval. "Chlapci měli spolu potyčku. A vzhledem k tomu, že při této potyčce kamarádi pana Feriho atakovali mého syna, tak jsem se mu snažil pomoci," řekl Hromádko s tím, že sám nějakou ránu schytal a měl například zničené brýle.

Podle několika svědectví je ale velmi pravděpodobné, že konflikt začal Hromádkův pětadvacetiletý syn Vojtěch, který také první poslance udeřil.

"Je pravda, že můj kluk lísknul Feriho jako první. Pan Feri dostal 'po čuni'. O tom žádná, to jsme i vypověděli na policii," uvedl pro Aktuálně.cz Vladimír Hromádko. Proč ale jeho syn Vojtěch poslance napadl? Hromádko otec tvrdí, že to přesně neví, se synem o tom sice mluvil, ale neptal se ho na detaily.

"Důvodem bylo vypisování Feriho na sociálních sítích," řekl. Ale o jaké šlo vypisování, co Feri napsal, že kvůli tomu Vojtěch Hromádko na Feriho zaútočil? "Já nevím přesně. Vím, že syn měl na sociálních sítích nějaké vypisování od Feriho a zablokoval si ho, protože ho štvalo, co Feri píše. Na podrobnosti jsem se už syna neptal. Nemá smysl se v tom pitvat. Lidé se pořád ptají, proč šel za Ferim. Proč? Měl prostě popito. Každý se v tom rýpe, jako kdyby všichni byli svatí a neudělali nějakou blbost," sdělil Vladimír.

Trvá na tom, že celá věc byla výtržnost, ke které se společně se synem hlásí a jsou připraveni nést následky. Že by šlo ale o cokoliv vážnějšího, odmítá. "Když jsme šli z toho koštu na autobus, vůbec nás nenapadlo, co se kolem toho bude dít. Vůbec jsem si nevšimli ani toho, že má Feri zraněná záda. Mysleli jsme si, že jsme se postrkali a tím to všechno končí. Až druhý den den ráno nám volala kriminálka, takže jsme šli na policii vypovídat. Jsme hlupáci, měli jsme vědět, že to bude mít jiný výsledek, než kdybychom se tady postrkali s místníma chlapama," míní Hromádko starší.

Dva muži podle policie v neděli kolem 17:00 poslance napadli na veřejném prostranství. Údajně padly i rasistické nadávky. Feri má z otcovy strany předky v Etiopii. Podezřelí z útoku jsou podle policie muži z Uherskohradišťska ve věku 25 a 48 let.

Policie zjišťuje, zda nebyly spáchány trestné činy výtržnictví, násilí proti úřední osobě a ublížení na zdraví. Policejní mluvčí Monika Kozumplíková v pondělí řekla, že podle dosud zjištěných informací se jednalo o potyčku související zejména s vypitým alkoholem.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Iráku zatkli organizátory pondělního útoku na bagdádském tržišti

V Iráku zatli lidi odpovědné za pondělní atentát, který si v Bagdádu vyžádal více než 30 mrtvých. Na twitteru to dnes oznámil premiér Mustafá Kázimí. K útoku, který zasáhl lidi na tržišti, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

"Zatkli jsme všechny členy zbabělé teroristické skupiny, která naplánovala a provedla útok na tržišti Al-Vahajlát" ve čtvrti Sadr, napsal Kázimí. Podle něj mají zadržení stanout před soudem ještě dnes.

Další zprávy