Přehled: Útěků šelem přibývá, ze zoo i soukromých chovů uprchli lvi, tygři i pumy

Adéla Skoupá ČTK Adéla Skoupá, Karolína Oškerová, ČTK
16. 7. 2018 19:33
V pondělí prolomili dva tygři a lev dvířka klece v zooparku na Hradecku, letos už z podobného zařízení unikla také puma. Rostoucí obliba chovu exotických šelem s sebou nese i rizika v podobě útěků zvířat. Nejčastěji chovanou velkou kočkou v Česku je podle centrální databáze CITES lev. Těch je v Česku nyní 236, z toho jen čtyřicítka žije v zoologických zahradách, ostatní jsou u soukromníků. Tygrů je registrováno 173, z toho 40 v zoo. Oblíbenou kočkovitou šelmou je puma a naprostou většinu ze 135 kusů mají soukromí chovatelé.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Dva tygři a lev si vylomili dveře klece v Bioparku Štít

Dva tygři a lev si v pondělí vylomili dveře klece a volně se pohybovali po Bioparku Štít na Hradecku. Veterináři je dvě hodiny nato uspali. Na místo dorazilo osm policejních hlídek, zásahová jednotka i vrtulník. Před rokem na stejném místě zranil tříletý lev návštěvníka, který si jej chtěl vyfotit a prostrčil ruce s fotoaparátem mezi mřížemi ke zvířeti. Biopark Štít vznikl před čtyřmi lety a prezentuje se jako soukromé zařízení, které chová lvy, tygry, levharty, pumu, kočkodany, ale i lemury, makaky nebo různé druhy ptáků, koně a drůbež.

 

Právě se děje

před 25 minutami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy