Přehled: Útěků šelem přibývá, ze zoo i soukromých chovů uprchli lvi, tygři i pumy

Adéla Skoupá ČTK Adéla Skoupá, Karolína Oškerová, ČTK
16. 7. 2018 19:33
V pondělí prolomili dva tygři a lev dvířka klece v zooparku na Hradecku, letos už z podobného zařízení unikla také puma. Rostoucí obliba chovu exotických šelem s sebou nese i rizika v podobě útěků zvířat. Nejčastěji chovanou velkou kočkou v Česku je podle centrální databáze CITES lev. Těch je v Česku nyní 236, z toho jen čtyřicítka žije v zoologických zahradách, ostatní jsou u soukromníků. Tygrů je registrováno 173, z toho 40 v zoo. Oblíbenou kočkovitou šelmou je puma a naprostou většinu ze 135 kusů mají soukromí chovatelé.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Dva tygři a lev si vylomili dveře klece v Bioparku Štít

Dva tygři a lev si v pondělí vylomili dveře klece a volně se pohybovali po Bioparku Štít na Hradecku. Veterináři je dvě hodiny nato uspali. Na místo dorazilo osm policejních hlídek, zásahová jednotka i vrtulník. Před rokem na stejném místě zranil tříletý lev návštěvníka, který si jej chtěl vyfotit a prostrčil ruce s fotoaparátem mezi mřížemi ke zvířeti. Biopark Štít vznikl před čtyřmi lety a prezentuje se jako soukromé zařízení, které chová lvy, tygry, levharty, pumu, kočkodany, ale i lemury, makaky nebo různé druhy ptáků, koně a drůbež.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy