reklama
 
 

Utajovaný seznam odhaluje, jak bohatá je vaše nemocnice

3. 10. 2012 7:55
Soupis nejvíce utajovaných dat českého zdravotnictví je na světě

Insider - Soupis nejvíce utajovaných dat českého zdravotnictví je na světě. Deníku Insider se podařilo získat seznam „základních sazeb", podle kterých jsou placeny jednotlivé nemocnice.

Jasně dokládá, že nemocnice dostávají od Všeobecné zdravotní pojišťovny za stejné výkony zcela rozdílné částky. A proč se to děje, je ve zdravotnickém resortu veřejným tajemstvím: zdejší systém je vybudován na klientelistických vazbách, kde o výši příjmu od pojišťovny rozhodují lobbisté a dobré kontakty.

V dosud pečlivě tajeném seznamu například zjistíme, že nemocnice v Hořovicích inkasuje za operaci slepého střeva od VZP 36 tisíc korun, zatímco stejný zákrok třeba v Roudnici nad Labem zaplatí pojišťovna částkou o 16 700 korun nižší. A to před dvěma lety činil rozdíl 20 tisíc korun.

Seznam základních sazeb má každá zdravotní pojišťovna, Insider zatím získal data jediné, ale zato té největší - už jmenované VZP. Z ní plynou nemocnicím v republice dvě třetiny příjmů za výkony.

Tabulka základních sazeb přiřazuje každé nemocnici částku od 15 tisíc do 44 tisíc korun. Cenu za konkrétní výkon v konkrétní nemocnici vypočítají pojišťovny tím, že "základní sazbu" vynásobí tzv. "relativní váhou" jednotlivého výkonu. Váha se pohybuje od jedné do deseti podle toho, jestli jde o operaci žlučníku nebo myokardu.

Ministr Leoš Heger od roku 2012 systém upravil s tím, že se podle základních sazeb určí pouze tři čtvrtiny ceny za výkon, zbylou čtvrtinu hradí pojišťovny všem nemocnicím stejně. Z dokumentů získaných Insiderem vyplývá, že tím se rozdíly v platbách snížily.

Základní sazby ukazují, že pojišťovny platí bez ohledu na odvedenou práci. Nemocnicím prostě prodlužují dosavadní smlouvy, které se v průběhu let upravují podle politických konexí jejich majitelů či správců.

Čtěte další podrobnosti v čerstvém vydání placeného deníku Insider:
Patří nemocnice ve vašem městě také mezi ty vyvolené?

autor: Petr Holub | 3. 10. 2012 7:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama