Utajovaný seznam odhaluje, jak bohatá je vaše nemocnice

Petr Holub
3. 10. 2012 7:55
Soupis nejvíce utajovaných dat českého zdravotnictví je na světě
Transplantace jater: Jeden z výkonů, za který každá nemocnice inkasuje jinou částku.
Transplantace jater: Jeden z výkonů, za který každá nemocnice inkasuje jinou částku. | Foto: Ludvík Hradílek

Insider - Soupis nejvíce utajovaných dat českého zdravotnictví je na světě. Deníku Insider se podařilo získat seznam „základních sazeb", podle kterých jsou placeny jednotlivé nemocnice.

Jasně dokládá, že nemocnice dostávají od Všeobecné zdravotní pojišťovny za stejné výkony zcela rozdílné částky. A proč se to děje, je ve zdravotnickém resortu veřejným tajemstvím: zdejší systém je vybudován na klientelistických vazbách, kde o výši příjmu od pojišťovny rozhodují lobbisté a dobré kontakty.

V dosud pečlivě tajeném seznamu například zjistíme, že nemocnice v Hořovicích inkasuje za operaci slepého střeva od VZP 36 tisíc korun, zatímco stejný zákrok třeba v Roudnici nad Labem zaplatí pojišťovna částkou o 16 700 korun nižší. A to před dvěma lety činil rozdíl 20 tisíc korun.

Seznam základních sazeb má každá zdravotní pojišťovna, Insider zatím získal data jediné, ale zato té největší - už jmenované VZP. Z ní plynou nemocnicím v republice dvě třetiny příjmů za výkony.

Tabulka základních sazeb přiřazuje každé nemocnici částku od 15 tisíc do 44 tisíc korun. Cenu za konkrétní výkon v konkrétní nemocnici vypočítají pojišťovny tím, že "základní sazbu" vynásobí tzv. "relativní váhou" jednotlivého výkonu. Váha se pohybuje od jedné do deseti podle toho, jestli jde o operaci žlučníku nebo myokardu.

Ministr Leoš Heger od roku 2012 systém upravil s tím, že se podle základních sazeb určí pouze tři čtvrtiny ceny za výkon, zbylou čtvrtinu hradí pojišťovny všem nemocnicím stejně. Z dokumentů získaných Insiderem vyplývá, že tím se rozdíly v platbách snížily.

Základní sazby ukazují, že pojišťovny platí bez ohledu na odvedenou práci. Nemocnicím prostě prodlužují dosavadní smlouvy, které se v průběhu let upravují podle politických konexí jejich majitelů či správců.

Čtěte další podrobnosti v čerstvém vydání placeného deníku Insider:
Patří nemocnice ve vašem městě také mezi ty vyvolené?

 

Právě se děje

před 20 minutami

MF chce zrušit povinnost podvojného účetnictví pro podnikatele

Fyzické osoby, které jsou v obchodním rejstříku vedeny jako podnikatelé, již zřejmě nebudou muset v budoucnu vést podvojné účetnictví při překročení hranice 25 milionů korun ročního obratu. Vyplývá to z návrhu věcného záměru nového zákona o účetnictví, který předložilo ministerstvo financí do mezirezortního připomínkového řízení. 

MF dále navrhuje rozšíření použití mezinárodních účetních standardů při sestavování účetní závěrky bankami, vybranými finančními institucemi a pojišťovnami. Ty přitom již dnes dohledovým orgánům informace v mezinárodních účetních standardech dodávají. Zároveň chce MF navrhnout, aby firmy, které využívají mezinárodní účetní standardy a využijí je i pro stanovení základu daně z příjmu, měly nižší administrativní zátěž. Zákon by měl dále zpřehlednit zákonné požadavky na inventarizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy