Úsvit vypověděl podezřelé smlouvy, ze všeho viní Okamuru

ČTK ČTK
31. 3. 2015 14:57
Členská konference ho navíc zavázala k tomu, aby vyjednal ukončení smlouvy se společností Celsianus. Okamura se dohodu už dvakrát pokusil vypovědět.
Vyloučený Tomio Okamura.
Vyloučený Tomio Okamura. | Foto: Hnutí Úsvit

Praha - Vedení opozičního hnutí Úsvit vypovědělo smlouvy firmám ATM a 10 minutes, které zajišťovaly marketingové služby předsedovi Tomiu Okamurovi, řekl místopředseda Úsvitu Marek Černoch.

Členská konference podle něho navíc Okamuru zavázala k tomu, aby vyjednal ukončení smlouvy se společností Celsianus, jež zajišťuje hnutí řadu činností.

Osobní odpovědnost

"Pokud tak neučiní, konference vyzvala předsedu, aby převzal osobní a hmotnou odpovědnost za případné soudní spory a vzniklé náklady z vypovězení smlouvy se společnosti Celsianus, která je na dobu určitou a jež dle právních analýz byla Tomiem Okamurou uzavřena velmi nevýhodně bez řádné možnosti výpovědi," uvedl Černoch.

Devítičlenné hnutí Úsvit je rozděleno na kritiky a zastánce předsedy Okamury.

Vnitrostranické spory před týdnem vyústily dokonce ve vyloučení Okamury a poslance Radima Fialy ze sněmovní frakce Úsvitu.

Lidé z Okamurova křídla ani předseda nebyli podle Černocha na úterní členské konferenci přítomni.

Okamura: do účetnictví nemám přístup

Okamura v úterý zopakoval, že nemá do účetnictví hnutí vůbec přístup a dohodu s firmou Celsianus se už dvakrát pokusil vypovědět.

Neuspěl prý kvůli tomu, že je nutný podpis místopředsedy a výkonného tajemníka Jana Zilvara.

Navíc by podle Okamury stačilo, aby smlouvu zrušil další z "pučistů", člen předsednictva hnutí Josef Pisak, jenž za firmou Celsianus stojí.

Firma už podle Okamury dostala od Úsvitu 30 milionů a stejnou sumu ještě dostat má. Vyjádření svých odpůrců v této záležitosti Okamura označil za komedii.

Má platit půl milionu

Konference podle Zilvara vyzvala Okamuru k úhradě 560 000 korun za dodání plánu kampaně do Senátu a evropských voleb.

Okamura měl jednat z titulu funkce, a ne jako politický podnikatel, řekl Zilvar.

Okamura znovu uvedl, že se jednalo o peníze, které dal na senátní kampaň před doplňovacími volbami ze svého, když Úsvit ještě neměl státní příspěvek na činnost.

"Vyzývám předsedu, aby doložil ukončení smlouvy mezi předsedou hnutí Úsvit Tomiem Okamurou a fyzickou osobou Tomiem Okamurou na mediální služby za 47 milionů korun," řekl taky výkonný tajemník hnutí.

Štětinova prověrka

Výpovědi smluv a výzvy Okamurových odpůrců v hnutí vyplývají z prověrky hospodaření komisí, kterou vedl poslanec za Úsvit Jiří Štětina.

Štětinova prověrka byla podnětem k Okamurovu a Fialovu vyloučení z klubu. Oficiální audit loňského hospodaření pro výroční finanční zprávu Úsvitu přitom dopadl "bez výhrad". Tento audit zkoumá účetnictví po formální stránce.

Obě křídla v hnutí se obviňují ze zbytečného utrácení, ve hře jsou údajně desítky milionů korun.

Zatímco předsedovi odpůrci Štětinovu prověrku přijímají, Okamura a další člen Úsvitu Jaroslav Novák ji zpochybňují.

Viník: Věci veřejné

Stejně jako za údajným vyváděním peněz z hnutí za ní vidí Věci veřejné, tedy někdejší vládní stranu, jejímž hybatelem byl podnikatel Vít Bárta.

Ve sporu padají i trestní oznámení. Novák a Okamura je podali už dřív kvůli hospodaření Úsvitu.

Novák nyní čelí oznámení pro podezření z pomluvy a vydírání. Na základě Štětinovy prověrky je podal Zilvar.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy