reklama
 
 

Úsvit podpoří církevní novelu protiislámských aktivistů

13. 1. 2015 15:21
Novela by podle iniciativy Islám v ČR nechceme měla pomoci zabránit šíření radikálních myšlenek.

Praha - Poslanecký klub opozičního hnutí Úsvit podpořil novelu církevního zákona, která by měla podle autorů pomoci zabránit šíření radikálních myšlenek. Předlohu připravila iniciativa Islám v ČR nechceme.

O podpoře informovali poslanec Úsvitu Marek Černoch a zástupce iniciativy Martin Konvička. Iniciativa v minulosti organizovala petici proti případnému přiznání zvláštních práv Ústředí muslimských obcí.

Novela církevního zákona spočívá v tom, že církev nebo náboženskáspolečnost, jež by o zvláštní práva žádala, by nesměla vzbuzovat obavu, že ohrožuje zahraničněpolitický zájem Česka. Nesmělo by taky vznikat podezření, že by ohrožovala národní bezpečnost nebo veřejný pořádek. K žádosti by se musely závazně vyslovit tajné služby a policie.

"Přijetí takové novely by neznamenalo zastavení rizika islámského radikalismu, ale značně by mu ztížilo situaci," uvedl Konvička. Klub Úsvitu i iniciativa se budou snažit získat pro předlohu širší podporu poslanců.

Ústředí muslimských obcí podle dřívějších informací o přiznání zvláštních práv navzdory splnění podmínky desetileté registrace nepožádalo. Nezveřejňovalo výroční zprávy, k žádosti by muselo taky dodat přes 10 400 podpisů.

Mezi zvláštní práva patří možnost vyučovat náboženství na státních školách, mít své duchovní v armádě a ve vězení, konat církevní sňatky, zřizovat církevní školy a zachovávat povinnost mlčenlivosti duchovními v souvislosti s výkonem zpovědního tajemství.

Iniciativa Islám v ČR nechceme chystá na páteční odpoledne demonstraci proti islámu. Kromě poslance Úsvitu Černocha na setkání promluví také poslankyně za ODS Jana Černochová, senátor Jaroslav Doubrava nebo Jana Volfová ze strany Suverenita. Na Facebooku má akce zatím dva a půl tisíce potvrzených účastníků.

autor: ČTK | 13. 1. 2015 15:21

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama