Ústupový scénář nových Událostí ČT: pozice A, kamera 2

Pavel Baroch
30. 3. 2012 21:45
Před premiérovým vysíláním nových zpráv myslí vedení ČT i na technické poruchy a nehody
Foto: Lenka Hatašová

Praha - Až v neděli před sedmou večer moderátorka České televize Marcela Augustová odstartuje zcela zrenovovanou hlavní zpravodajskou relaci Události, bude mít v hlavě uloženou i "ústupovou variantu" pro případ, že by supermoderní technika v novém studiu zkolabovala nebo se stal jiný malér.

Černý scénář je skryt v kódu "pozice A, kamera číslo 2".

Označuje, do jakého místa ve studiu se má moderátor ČT v případě nouzového stavu přemístit, a jakou kamerou se nechat zabírat. Nové studio je mnohem větší než to dosavadní, moderátoři už nebudou staticky sedět za stolem, ale budou se po studiu pohybovat.

Proto je celý prostor rozdělen podle prvních písmen abecedy na pět základních moderátorských pozic, studio zároveň umožňuje různé varianty záběrů kamery.

Krizový scénář

Vedení zpravodajské redakce veřejnoprávní televize se před spuštěním ostrého vysílání snaží připravit na všechno, a proto má nachystaný i krizový scénář.

"Doufám, že ústupová varianta nenastane," řekla Aktuálně.cz moderátorka Marcela Augustová. Technice věří i ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal. "Je to všechno několikanásobně jištěné," poznamenal Šámal.

Zlomyslnosti živého vysílání

Augustová se na nové vysílání Událostí těší. "Bude to mnohem zábavnější než sedět za stolem, mnohem živější," říká. S přípravou na nové prostředí Událostí i na jiný styl práce začala spolu s ostatními kolegy zkraje března.

Foto: Pavel Baroch

Napřed se začínalo pohybem ve studiu, zkouškami jednotlivých záběrů. V novém prostředí trávili dlouhé hodiny. "Přišli jsme třeba v pět odpoledne a odcházeli v jednu v noci," vzpomíná Augustová.

Postupně se ale testování čím dál víc blížilo reálnému vysílání. Minulý týden si čtveřice moderátorů vyzkoušela i to, když do připraveného bodového scénáře najednou "spadne" aktuální událost, o níž moderátor předem nevěděl, ale musel o ní co nejrychleji informovat.

"Zkoušeli jsme si i všechna úskalí, která by nás mohla potkat," konstatuje Augustová. "I když je pravda, že se nikdy nedají odhadnout všechny zlomyslnosti, které se při živém vysílání mohou stát."

Po letech znovu v terénu

Moderátoři si vyzkoušeli i práci reportéra v terénu, což zapadá do nové koncepce zpravodajství ČT, aby se moderátoři více zapojovali do přípravy relace.

Foto: Petr Vyoral

Pro Augustovou to bylo po mnoha letech poprvé, co se sama podílela na přípravě reportáže. Bavilo jí to. "Je to příjemné oživení," říká.

Při práci v novém, velkém studiu má výhodu, protože má za sebou zkušenost z voleb, z virtuálního studia, kde se také musela pohybovat. "Je důležité mít jako mravenec vlastní cestičky," vysvětluje.

Kvůli tomu, že se nové Události budou vysílat ve vysokém rozlišení, musí se změnit i líčení moderátorek a moderátorů. Složitější to budou mít ženy, které budou v terénu, a pak se přesunou do studia. To znamená napřed odlíčit a znovu nalíčit.

Poslední dva dny pilování

Celý tým, který chystá novou podobu hlavní zpravodajské relace ČT, má poslední hodiny na přípravu.

"Ještě dva dny to budeme pilovat," říká Marcela Augustová, podle níž budou mít Události úplně jinou strukturu. "Doufám, že do toho s námi diváci půjdou. Je to změna pro všechny," dodává.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Soud vrátil k došetření kauzu kalendáře s nacistickou tematikou

Obvodní soud pro Prahu 5 vrátil k došetření případ nakladatelství Naše vojsko a jeho ředitele Emericha Drtiny viněné kvůli prodeji reklamních předmětů s nacistickou tematikou. Během soudního jednání v jiné kauze vydavatele Drtiny to v úterý řekla soudkyně Kateřina Ctiborová. Z informací na justičním webu vyplynulo, že si proti tomuto rozhodnutí podal státní zástupce stížnost. Případ souvisí se zásahy policie v nakladatelství loni v červnu.

Žalobci kladou Drtinovi a nakladatelství Naše vojsko za vinu, že spáchali trestné činy založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a výtržnictví. Hrozí za to až desetiletý trest. Podle dřívějších informací případ souvisí s prodejem kalendáře s portréty osobností nacistického Německa. Vydavatel se v médiích hájil tím, že nešlo o propagaci, ale o byznys.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Medveděv odstoupil kvůli nákaze koronavirem z turnaje v Monte Carlu

Druhý nasazený tenista Daniil Medveděv přišel po pozitivním testu na koronavirus o šanci startovat na antukovém turnaji Masters v Monte Carlu. Ruský tenista neprošel podle dnešního vyjádření organizátorů pondělní kontrolou a musel zamířit do izolace. Hrát v Monte Carlu nebude ani ve čtyřhře.

"Je to velké zklamání, že nebudu hrát v Monte Carlu. Teď se musím soustředit na zotavení a doufám, že se vrátím na Tour, jak nejdříve to bude možné a bezpečné," uvedl Medveděv v prohlášení.

Druhý hráč světového žebříčku měl v prvním kole volný los a zapojit se měl až od druhého, v pavouku ho nahradí lucky looser z kvalifikace. Úvodní hrací dny zatím v Monaku v neděli i pondělí komplikovalo počasí, kvůli dešti je program ve skluzu.

Další zprávy