Ústí dá 3,1 milionu těm, kteří měli vytopené byty

ČTK ČTK
23. 7. 2013 9:39
Ve městě bylo vyplaveno celkem 155 bytových jednotek, z toho 78 v obvodu Střekov
Ilustrační foto. Autor: Jindřich Treumann
Ilustrační foto. Autor: Jindřich Treumann | Foto: Aktuálně.cz

Ústí nad Labem - Ústí nad Labem rozdělí 3,1 milionu korun lidem, kteří měli při povodních zaplavené byty. Žádat o příspěvek mohou do konce října, informoval o tom mluvčí ústeckého magistrátu Karel Rouč. Ve městě bylo v červnu zaplaveno celkem 155 bytových jednotek.

"Na návrh primátora Víta Mandíka radní rozhodli, že každému vlastníku zaplavené bytové jednotky poskytnou příspěvek ve výši 20.000 korun na obnovu. Peníze lidé dostanou podle svého rozhodnutí buď v hotovosti, nebo na účet," uvedl Rouč.

Ve městě bylo vyplaveno celkem 155 bytových jednotek, z toho 78 v obvodu Střekov. V obvodě Neštěmice to bylo 47 bytů a v centrálním obvodě 30. "Lidé, kteří byli povodní postiženi, budou o finanční pomoci informováni městem písemně.

V dopise budou pokyny potřebné k podání žádosti," dodal Rouč. Nárok na tuto pomoc mají pouze fyzické osoby, zároveň nesmějí městu nic dlužit.

Peníze město poskytne z toho, co se mu podařilo ušetřit v roce 2012. Ústí nad Labem hospodařilo v roce 2012 s přebytkem zhruba 148 milionů korun. Město už část z těchto prostředků rozdělilo, koncem června z nich zbývalo necelých 66 milionů korun.

Vedení města si je vědomo, že lidé mají možnost po povodních čerpat na obnovu domácností příspěvky například z dotačních titulů ministerstva pro místní rozvoj.

"Čerpání financí z těchto zdrojů je administrativně a časově velmi náročné. Považovali jsme proto za potřebné zajistit pokud možno jednoduchou formou finanční pomoc lidem, které ničivá povodeň zasáhla," uvedl primátor Vít Mandík.

Město Ústí nad Labem vyčíslilo škody na svém majetku po povodních na téměř 183 milionů korun. V celém Ústeckém kraji škody dohromady přesáhly 3,5 miliardy, z toho více než 2,4 miliardy představují škody ve městech a obcích. Nejpostiženější bylo Litoměřicko.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy