Ústavní soud zamítl stížnost za olympijskou petici

Tomáš Fránek
14. 3. 2008 20:50
Autoři petice mají nárok na náhradu škody
Šéf ČOV Milan Jirásek a primátor Pavel Bém jako bratři v triku.
Šéf ČOV Milan Jirásek a primátor Pavel Bém jako bratři v triku. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Ústavní soud odmítl stížnost autorů petice, kteří u pražského magistrátu chtěli prosadit, aby se konalo referendum o konání olympijských her v Praze v roce 2016.

Senát Ústavního soudu se soudcem, zpravodajem Stanislavem Balíkem, ale zároveň uvedl, že autoři petice mohou uplatňovat nárok na náhradu škody podle zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím či nesprávným úředním postupem.

"Prostředkem k ochraně práv je uplatnění nároku na náhradu škody vůči územnímu samosprávnímu celku (pražskému magistrátu)," uvedli soudci.

Neprojednali včas

Petici, kterou iniciovalo sdružení Nezávislých starostů, pražský magistrát i podle svého přiznání neprojednal v zákonem stanovené lhůtě. Petici za konání referenda pak zastupitelé opožděné zamítli.

Autoři petice stížnost k Ústavnímu soudu ještě před rozhodnutím zastupitelů. A chtěli, aby ústavní soudci zakázali pražskému magistrátu pokračovat v nečinnosti a přikázali zastupitelům petici projednat.

Zastupitelé ale petici nakonec projednali 24. ledna, tedy ještě pře tím než stačil Ústavní soud rozhodnout. Autoři petice ale stejně chtěli, aby ústavní soudci i po projednání petice rozhodli, že magistrát v čele s primátorem Pavlem Bémem nezákonným způsobem porušil jejich práva.

To ale Ústavní soud odmítl. Zasáhnout v případě, jako byla pražská petice, totiž soud může jenom tehdy, když neexistuje jiný způsob, jak se bránit.

Porušení povinností

Soudci ale zároveň jasně řekli, že i neprojednání petice patří mezi ty kroky, za které lze podle zákona požadovat odpovědnost za nesprávný úřední postup.

"Je postaveno najisto, že nesprávným úředním postupem, za který samosprávné celky nesou odpovědnost, je i porušení povinnosti učinit úkon nebo vydat rozhodnutí v zákonem stanovené lhůtě," rozhodl Ústavní soud.

Pražská radnice na svém jednání 24. ledna odmítla předložit návrh referenda do parlamentu, jak petice požaduje. Proti referendu bylo 43 zastupitelů, 11 se vyslovilo pro a 11 se hlasování zdrželo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Pirát Marcel Kolaja byl zvolen kvestorem Evropského parlamentu

Pirátský europoslanec Marcel Kolaja, který je členem evropské frakce zelených, byl zvolen kvestorem Evropského parlamentu (EP). Ve druhém kole získal 344 hlasů z 668 platných. Kolaja byl v první polovině pětiletého volebního období místopředsedou EP, z obhajoby funkce ale ve středu "z taktických důvodů" po druhém kole odstoupil.

Pět kvestorů spolu s předsedou a 14 místopředsedy tvoří vedení EP. Kvestoři jsou většinou pověřeni administrativními a finančními záležitostmi týkajícími se přímo poslanců a chodu parlamentu, jsou členy předsednictva s poradním hlasem.

Ve středu si EP zvolil za předsedkyni maltskou lidoveckou političku Robertu Metsolaovou. Post místopředsedkyně obhájila Češka Dita Charanzová, zvolená za hnutí ANO.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Vláda schválila podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise, podle kterého má Česko vrátit asi miliardu za zemědělské dotace

Vláda ve středu schválila návrh na podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise z listopadu 2021, podle nějž má Česko vrátit zhruba 44,1 milionu eur (v přepočtu asi 1,08 miliardy korun) zemědělských dotací kvůli jejich nedostatečné kontrole. Potvrdil to mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Návrh předložil ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Žaloba nemá odkladný účinek a podle prováděcího rozhodnutí Evropské komise bude Česko muset částku vrátit do rozpočtu Evropské unie. O dané peníze se tak Česku sníží jiné platby z unijního svazku. Evropská komise původně za chybné čerpání evropských zemědělských dotací v letech 2015 až 2017 vyměřila finanční korekci v přepočtu zhruba 7,5 miliardy korun, státu se ji podařilo snížit ve smírčím řízení. Ministerstvo zemědělství nesouhlasí ani s nižší finanční korekcí, chtělo by ji buď dále snížit, nebo zajistit, aby se dotace nekrátily vůbec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy