reklama
 
 

Ústavní soud zamítl stížnost SNK ED na volby 2006

5. 10. 2009 10:14
Strana se domáhala anulování parlamentních voleb. NSS to zamítl, nyní ho podpořili i ústavní soudci

Brno - Ústavní soud odmítl počátkem září stížnost SNK ED týkající se parlamentních voleb z června 2006 s tím, že je "v převážné části zjevně neopodstatněná".

Strana se domáhala zrušení rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS), který zamítl její návrh na anulování výsledků voleb.

SNK ED si stěžovala, že ji před volbami poškodilo zadržování příspěvků za volby do zastupitelstev. Peníze získala kandidátka Demokratů Jana Kasla, předchůdce SNK ED. Ministerstvo financí nárok nástupnického subjektu zpochybňovalo, byť mu vyplacení příspěvku nařizovaly soudy.

A právě tímto přístupem mělo ministerstvo podle SNK ED narušit právo svobodné volby a znevýhodnit stranu při prezentaci programu.

NSS ale stížnost zamítl s tím, že ztráta na potřebný pětiprocentní zisk byla tak velká, že by ji strana nepřekonala ani s vyplacenými příspěvky. A Ústavní soud označil 8. září rozhodnutí za správné. "Vycházel ze zjištění, že k potřebnému počtu 267 449 hlasů potřebných k překročení pětiprocentní uzavírací klauzule jí scházelo 155 725 hlasů," vysvětlil v usnesení zpravodaj Stanislav Balík.

Neopodstatněná byla podle Ústavního soudu i stížnost na nerovnoměrné zastoupení stran v médiích. SNK ED si stěžovala, že například v České televizi měla oproti Straně zelených devětkrát méně prostoru.

"Závěr NSS o tom, že je ústavně přípustné, aby za dodržení ústavních principů byl politickým stranám v rámci veřejnoprávního média vyměřen další vysílací čas diferencovaně podle jejich významu, Ústavní soud i nyní hodnotí jako ústavně akceptovatelný," uvedl Balík.

autor: Domácí | 5. 10. 2009 10:14

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama