Ústavní soud se zastal muže, kterému někdo na dovolené z karty vybral 100 tisíc

ČTK ČTK
26. 2. 2020 16:50
Česká spořitelna pravděpodobně bude muset vrátit muži z jižních Čech peníze, které někdo vybral z jeho karty v Turecku. Karta v roce 2013 zůstala z nejasných důvodů v bankomatu, když si Čech na dovolené chtěl vybrat hotovost. Muž hned situaci řešil s tamní policií a tureckou bankou, která jej ujistila, že kartu dostane poštou do Česka. V mezičase z ní někdo vybral přes 100 tisíc korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Spořitelna reklamaci neautorizovaných výběrů neuznala. Obvodní soud pro Prahu 4 se muže zastal, u odvolacího Městského soudu v Praze ani Nejvyššího soudu ale neuspěl. Za transakce i škodu podle těchto soudů odpovídal držitel karty, který ji nenechal okamžitě zablokovat.

Podle ústavních soudců justice špatně vyložila pojem ztráta karty, který zákon blíže nedefinuje. "Proto je nutné ten pojem vykládat tak, jak jej chápeme v běžné řeči," zdůraznil soudce zpravodaj David Uhlíř.

Ztrátou podle Uhlíře není situace, kdy člověk sice nemá kartu ve své držbě, ale zároveň ví, kde se nachází, a předpokládá, že banka dodrží svůj slib. Že někdo kartu zneužil k neoprávněným výběrům, zjistil muž teprve poté, co se vrátil z dovolené do Česka. Hned poté kartu zablokoval. Jeho postup podle ústavních soudců nelze pokládat za hrubě nedbalý.

"Vyjádření Ústavního soudu je pro nás překvapivé, protože klient nám ztrátu karty a žádost o blokaci sdělil až celé čtyři dny poté, co mu bankomat v Turecku kartu nevydal. Klient se tak dopustil hrubé nedbalosti, což potvrdily i soudy nižší instance. Všechny naše klienty pravidelně upozorňujeme, že v případě ztráty karty je nutné okamžitě kontaktovat Spořitelnu," reagoval na verdikt mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Případem se nyní musí znovu zabývat odvolací Městský soud v Praze. Bude při tom vázán právním názorem Ústavního soudu, zdůraznil David Uhlíř.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy