Ústavní soud odmítl stížnost Vostrého, který je odsouzený za podvody v harvardských fondech

ČTK ČTK
12. 7. 2016 10:31
Dovolání Borise Vostrého, který se angažoval v harvardských fondech, Ústavní soud zamítl. Důvody odmítnutí stížnosti soud zatím nezveřejnil. Vostrý je odsouzený k devítiletému trestu za miliardové podvody s cennými papíry. Před spravedlností ale unikl do zahraničí a nejspíše se skrývá ve Střední Americe. Harvardskému průmyslovému holdingu šéfoval Viktor Kožený a v první polovině 90. let tak získal moc nad velkou částí české ekonomiky a zpronevěřil miliardy korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brno - Ústavní soud odmítl stížnost Borise Vostrého, který patřil k vůdčím postavám harvardských fondů. Dostal devítiletý trest za podvody s cennými papíry. Žije však v zámoří, stejně jako bývalý prezident fondů Viktor Kožený, jemuž česká justice uložila desetiletý trest. Škoda způsobená Harvardskému průmyslovému holdingu (HPH) přesáhla deset miliard korun.

Odmítnutí stížnosti je patrné z otevřených justičních databází. Na rozhodnutí čekala přes dva roky. Odůvodnění zatím ústavní soudci nezveřejnili, dělají to s časovým odstupem.

V roce 2014 odmítl dovolání Koženého i Vostrého Nejvyšší soud. Ústavní stížnost pak zbyla jako poslední mimořádný opravný prostředek, kterého podle dostupných informací využil jen jeden z odsouzené dvojice.

Kožený s Vostrým rozsáhlými majetkovými převody cenných papírů přivedli HPH k likvidaci. Kožený byl podle justice iniciátorem tunelování, Vostrý se podílel na některých obchodech. Zároveň vedl valné hromady, kde zatajoval akcionářům informace o stavu jejich portfolií. Muži také uskutečňovali takzvaná drancovací kolečka, při kterých převáděli akcie z jedné společnosti na druhou a zpět, ale za různé ceny.

Přestože Kožený s Vostrým páchali trestnou činnost již před značnou dobou, uložily jim pražské soudy tresty na horní hranici trestní sazby. Jako důvod uvedly "astronomickou výši škody" a mimořádně propracovaný způsob spáchání zločinu, který ovlivnil ekonomiku celého státu.

Advokáti obou mužů vinu svých klientů od počátku popírali, Kožený i Vostrý se považovali za oběti politického procesu. V první polovině 90. let Kožený prostřednictvím fondů získal moc nad velkou částí české ekonomiky, jeho majetek se počítal v miliardách korun.

Oba odsouzení před spravedlností unikli do zahraničí - Kožený na Bahamy, Vostrý se podle dostupných informací usadil ve Střední Americe.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Policie evakuuje stovky obyvatel Kuřimi. Nedaleko ulice U Rybníka se našla asi padesátikilogramová letecká puma.

před 1 hodinou

Návrh na spojení agentury CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism projedná vláda, plán kritizuje Hospodářská komora

Sestěhování agentur CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism v České republice i v zahraničí by mělo v následujících třech letech přinést úsporu 138 milionů korun. Novinářům to před pondělním zasedáním vlády řekl ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Kabinet v pondělí projedná přestěhování agentur CzechTrade a CzechTourism do státní budovy ve Štěpánské ulici v Praze, kde sídlí agentura CzechInvest. 

V neděli plánované sloučení ostře zkritizovala Hospodářská komora. "Projekt synergie, tedy sloučení státních agentur CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism, kterým se v pondělí zabývá vláda, bude místo revoluční změny podpory podnikání a exportu pouhým sestěhováním těchto subjektů bez zásadních změn a důkladného auditu jejich fungování," uvedla komora v tiskové zprávě.

Vládní materiál podle Hospodářské komory například vůbec neřeší roztříštěné řízení podpory zahraničního obchodu tuzemských firem v zahraničí. Havlíček výtky odmítl, vyjádření komory má za velmi překvapivé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy