Dovolání Borise Vostrého, který se angažoval v harvardských fondech, Ústavní soud zamítl. Důvody odmítnutí stížnosti soud zatím nezveřejnil. Vostrý je odsouzený k devítiletému trestu za miliardové podvody s cennými papíry. Před spravedlností ale unikl do zahraničí a nejspíše se skrývá ve Střední Americe. Harvardskému průmyslovému holdingu šéfoval Viktor Kožený a v první polovině 90. let tak získal moc nad velkou částí české ekonomiky a zpronevěřil miliardy korun.

Brno - Ústavní soud odmítl stížnost Borise Vostrého, který patřil k vůdčím postavám harvardských fondů. Dostal devítiletý trest za podvody s cennými papíry. Žije však v zámoří, stejně jako bývalý prezident fondů Viktor Kožený, jemuž česká justice uložila desetiletý trest. Škoda způsobená Harvardskému průmyslovému holdingu (HPH) přesáhla deset miliard korun.

Odmítnutí stížnosti je patrné z otevřených justičních databází. Na rozhodnutí čekala přes dva roky. Odůvodnění zatím ústavní soudci nezveřejnili, dělají to s časovým odstupem.

V roce 2014 odmítl dovolání Koženého i Vostrého Nejvyšší soud. Ústavní stížnost pak zbyla jako poslední mimořádný opravný prostředek, kterého podle dostupných informací využil jen jeden z odsouzené dvojice.

Kožený s Vostrým rozsáhlými majetkovými převody cenných papírů přivedli HPH k likvidaci. Kožený byl podle justice iniciátorem tunelování, Vostrý se podílel na některých obchodech. Zároveň vedl valné hromady, kde zatajoval akcionářům informace o stavu jejich portfolií. Muži také uskutečňovali takzvaná drancovací kolečka, při kterých převáděli akcie z jedné společnosti na druhou a zpět, ale za různé ceny.

Přestože Kožený s Vostrým páchali trestnou činnost již před značnou dobou, uložily jim pražské soudy tresty na horní hranici trestní sazby. Jako důvod uvedly "astronomickou výši škody" a mimořádně propracovaný způsob spáchání zločinu, který ovlivnil ekonomiku celého státu.

Advokáti obou mužů vinu svých klientů od počátku popírali, Kožený i Vostrý se považovali za oběti politického procesu. V první polovině 90. let Kožený prostřednictvím fondů získal moc nad velkou částí české ekonomiky, jeho majetek se počítal v miliardách korun.

Oba odsouzení před spravedlností unikli do zahraničí - Kožený na Bahamy, Vostrý se podle dostupných informací usadil ve Střední Americe.

před 57 minutami

Slávistická devatenáctka na Interu schytala čtyři góly

Fotbalistům Slavie do 19 let nevyšel vstup do Youth League, která je mládežnickou obdobou Ligy mistrů. Pražané v úvodním duelu skupiny v Miláně proti Interu zaostávali a favoritovi podlehli vysoko 0:4. Domácí dali dva góly z penalt a dvakrát se trefil Sebastiano Esposito.

Sedmnáctiletý útočník otevřel skóre v 29. minutě, kdy se obtočil kolem obránce a střelou mezi nohy překonal slávistického gólmana Surovčíka, který už v sedmé minutě nahradil zraněnou jedničku Sirotníka.

Inter soupeře jasně přestřílel a po změně stran přidal další tři branky. V 58. minutě Esposito s přehledem proměnil penaltu po zákroku Štětky a o 20 minut později se povedenou střelou zpoza vápna prosadil Oristanio. V 86. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučen Hošek a už v nastavení z dalšího pokutového kopou překonal Surovčíka Vergani.

V dalších zápasech skupiny se slávističtí mladíci stejně jako A-tým v Lize mistrů utkají s Dortmundem a Barcelonou. České maximum v Youth League drží Příbram, která v sezoně 2015/16 došla do osmifinále.