Ústavní soud odmítl stížnost Vostrého, který je odsouzený za podvody v harvardských fondech

ČTK ČTK
12. 7. 2016 10:31
Dovolání Borise Vostrého, který se angažoval v harvardských fondech, Ústavní soud zamítl. Důvody odmítnutí stížnosti soud zatím nezveřejnil. Vostrý je odsouzený k devítiletému trestu za miliardové podvody s cennými papíry. Před spravedlností ale unikl do zahraničí a nejspíše se skrývá ve Střední Americe. Harvardskému průmyslovému holdingu šéfoval Viktor Kožený a v první polovině 90. let tak získal moc nad velkou částí české ekonomiky a zpronevěřil miliardy korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brno - Ústavní soud odmítl stížnost Borise Vostrého, který patřil k vůdčím postavám harvardských fondů. Dostal devítiletý trest za podvody s cennými papíry. Žije však v zámoří, stejně jako bývalý prezident fondů Viktor Kožený, jemuž česká justice uložila desetiletý trest. Škoda způsobená Harvardskému průmyslovému holdingu (HPH) přesáhla deset miliard korun.

Odmítnutí stížnosti je patrné z otevřených justičních databází. Na rozhodnutí čekala přes dva roky. Odůvodnění zatím ústavní soudci nezveřejnili, dělají to s časovým odstupem.

V roce 2014 odmítl dovolání Koženého i Vostrého Nejvyšší soud. Ústavní stížnost pak zbyla jako poslední mimořádný opravný prostředek, kterého podle dostupných informací využil jen jeden z odsouzené dvojice.

Kožený s Vostrým rozsáhlými majetkovými převody cenných papírů přivedli HPH k likvidaci. Kožený byl podle justice iniciátorem tunelování, Vostrý se podílel na některých obchodech. Zároveň vedl valné hromady, kde zatajoval akcionářům informace o stavu jejich portfolií. Muži také uskutečňovali takzvaná drancovací kolečka, při kterých převáděli akcie z jedné společnosti na druhou a zpět, ale za různé ceny.

Přestože Kožený s Vostrým páchali trestnou činnost již před značnou dobou, uložily jim pražské soudy tresty na horní hranici trestní sazby. Jako důvod uvedly "astronomickou výši škody" a mimořádně propracovaný způsob spáchání zločinu, který ovlivnil ekonomiku celého státu.

Advokáti obou mužů vinu svých klientů od počátku popírali, Kožený i Vostrý se považovali za oběti politického procesu. V první polovině 90. let Kožený prostřednictvím fondů získal moc nad velkou částí české ekonomiky, jeho majetek se počítal v miliardách korun.

Oba odsouzení před spravedlností unikli do zahraničí - Kožený na Bahamy, Vostrý se podle dostupných informací usadil ve Střední Americe.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy