Ústavní soud odmítl stížnost Gruzínce, který v Česku přes 20 let žádal o azyl

ČTK ČTK
13. 2. 2017 10:36
Naděje Gruzínce Zuraba Nadiradzeho, že nebude po 20 letech v Česku vydán zpět do vlasti, se opět ztenčily. Poté, co o jeho extradici rozhodl ministr spravedlnosti Robert Pelikán, zamítl jeho stížnost i Ústavní soud. Organizace pro pomoc uprchlíkům se ještě snaží získat pro Nadiradzeho zastání u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Muž byl v Gruzii odsouzen za vraždu a v Česku přes 20 let žádal o azyl. Nadiradze dlouhodobě poukazuje na politické pozadí své kauzy a ústavní soudci se jej dříve opakovaně zastali.
Zurab Nadiradze.
Zurab Nadiradze. | Foto: Aktuálně.cz

Brno – Ústavní soud odmítl stížnost Gruzínce Zuraba Nadiradzeho proti rozhodnutí ministra spravedlnosti Roberta Pelikána o cizincově vyhoštění. Nadiradze byl v Gruzii odsouzen za vraždu a v Česku přes 20 let žádal o azyl.

Ústavní soudci loni odmítli stížnost v azylové větvi Gruzíncova případu. Za zjevně neopodstatněnou nyní označili také stížnost proti rozhodnutí, jímž ministr povolil vydání, stojí v usnesení v soudní databázi.

Možnosti právní obrany proti vydání na vnitrostátní úrovni jsou vyčerpané, potvrdil Gruzíncův advokát Jan Schýbal. Organizace pro pomoc uprchlíkům se ještě snaží získat pro Nadiradzeho zastání u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Nadiradze dlouhodobě poukazuje na politické pozadí své kauzy a ústavní soudci se jej dříve opakovaně zastali. Později se však vývoj obrátil, a to například s ohledem na demokratizaci poměrů v Gruzii a poskytnutou záruku obnovy trestního řízení.

Obětí vraždy v Tbilisi se v roce 1994 stal synovec inspektora městské prokuratury. Nadiradze vinu popírá, z místa prý odešel půl hodiny před činem. Domnívá se, že proces vedený v Gruzii za jeho nepřítomnosti, který vyústil v patnáctiletý trest vězení, je politickým komplotem. Před vycestováním ze země působil jako ředitel odboru mezinárodního obchodu na ministerstvu obrany.

Hrozba vydání z Česka do vlasti se nad Gruzíncem vznáší řadu let. V poslední ústavní stížnosti muž poukazoval na to, že mu ve vlasti hrozí kruté zacházení. Vedle obecného stavu gruzínského vězeňství zmínil i své špatné zdraví.

 

Právě se děje

Další zprávy