Ústavní soud bojuje za autonomii: Teď i kvůli imunitě

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
25. 8. 2012 9:40
O ústavních soudcích by neměl rozhodovat Senát, píše Pavel Rychetský vládě
Pavel Rychetský
Pavel Rychetský | Foto: Jan Langer

Praha - Ústavní soud se snaží upevnit svou autonomii vůči moci zákonodárné: napříště by rád, aby o trestním stíhání ústavních soudců nerozhodoval Senát jako horní parlamentní komora, ale plénum Ústavního soudu.

Vyplývá to ze stanoviska Ústavního soudu, který dostala vláda.

Ústavní soud tak využívá příležitosti, že se otázka imunity zákonodárců a ústavních soudců opět otevírá: vláda ve středu posoudí senátní návrh na omezení imunity jen na dobu výkonu mandátu.

Navržené usnesení doporučuje vládě se senátním návrhem souhlasit, přestože Nečasův kabinet svůj prakticky totožný návrh už sněmovně poslal.

Rychetský: O ústavním soudci by měl rozhodovat ÚS

Teď vláda připojuje právě i stanovisko Ústavního soudu: "Předseda Ústavního soudu v něm navrhuje zvážit, a to i s ohledem na obdobnou právní úpravu v jiných státech, zda by nebylo vhodné, aby namísto Senátu o stíhání soudců Ústavního soudu rozhodovalo plénum Ústavního soudu."

Na toto stanovisko Pavla Rychetského teď vláda upozorní parlament. A bude jen na sněmovně a Senátu, zda uslyší na Rychetského připomínku a vymaní ústavní soudce z rozhodovací pravomoci horní parlamentní komory.

V praxi by to znamenalo, že trestní stíhání ústavního soudce by bylo možné jen se souhlasem pléna ostatních ústavních soudců (podobně jako o kolegovi rozhodují poslanci nebo senátoři) a na možnost zadržet ústavního soudce by se napříště policie neptala předsedy Senátu, ale předsedy Ústavního soudu.

Ve sněmovně se na podzim znovu otevře možnost omezit imunitu. Teď, pokud parlamentní komora odmítne vydat svého člena, je trestní stíhání navždy vyloučeno. Napříště by se policie mohla k případu vrátit po skončení mandátu.

Podzimní boj o imunitu

Dostihy v tom, kdo první předloží omezení imunity zákonodárců (a ústavních soudců) vyvolal dubnový debakl, kdy po výrazně většinové vůli sněmovny imunitu omezit (pro bylo 156 poslanců ) poslal návrh k ledu Senát (hlavně kvůli nepřítomnosti zastánců omezení imunity , především z řad ČSSD).

Ve sněmovně se teď tak střetnou dva totožné návrhy z dílny Senátu a vlády (dá se čekat, že si vládní koalice vybere návrh Nečasova kabinetu).

K tomu se chystá podat pozměňovací návrh na úplné zrušení imunity ministr financí Miroslav Kalousek. Důvodem je jeho rozladění z toho, že sněmovna vydala k trestnímu stíhání exministryni obrany Vlastu Parkanovou (nyní TOP 09). Hned po jejím vydání prohlásil, že tím je imunita "prakticky zrušena".

Současná sněmovna zatím nevyhověla jen jediné žádosti policie o vydání poslance ke stíhání – a to Stanislava Humla (zvoleného za Věci veřejné, nyní ČSSD). V ostatních případech ano. Naposledy vydali poslanci ke stíhání právě Vlastu Parkanovou, ale už začátkem září je čeká rozhodování o Davidu Rathovi.

Toho sněmovna ke stíhání už v jedné kauze vydala, teď policie žádá o jeho vydání i pro stíhání v kauze další.

 

Právě se děje

Další zprávy