Ústav pro studium totality povede bývalý mluvčí biskupů

Eliška Bártová Eliška Bártová
12. 8. 2010 17:15
Daniel Herman je veřejnosti znám jako někdejší mluvčí České biskupské konference
Byl dědeček kolaborant? Chcete to vědět? Havelkova 2, Praha 3
Byl dědeček kolaborant? Chcete to vědět? Havelkova 2, Praha 3 | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Rada Ústavu pro studium totalitních režimů zvolila ve čtvrtek nového ředitele této často kritizované instituce. Ústav nově povede Daniel Herman, bývalý mluvčí České biskupské konference.

O Hermanovi se již delší dobu hovořilo jako o favoritovi. Nakonec z devíti kandidátů vybrala rada skutečně právě tohoto muže, jenž nyní vede kancelář neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Švejnara.

Herman nahradí ve funkci dočasného šéfa instituce Zdeňka Hazdru, jenž byl kritizován za presonální změny, které v ústavu provedl navzdory výzvě rady ústavu, aby tyto kroky nechal na regurélně zvoleném řediteli.

Od zvolení nového šéfa ústavu si rada slibuje především zklidnění situace a že bude nezpochybnitelnou osobností.

Odsvěcený kněz

Nově jmenovaný ředitel Daniel Herman se narodil roku 1963 v Českých Budějovicích. Vystudoval gymnázium, absolvoval rok na Pedagogické fakultě, odkud však z ideologických důvodů odešel.

Poté pracoval jako průvodce na zámku Hluboká nad Vltavou, odkud byl propuštěn s tím, že zde provádí ideologickou diverzi,  a stal se pomocným dělníkem v Jihočeských pekárnách.

V letech 1984-1989 studoval teologickou fakultu v Litoměřicích a v červnu 1989 byl vysvěcen na kněze. Krátce působil jako kaplan v Táboře, poté pracoval jako sekretář biskupa Miroslava Vlka.

Herman absolvoval stáž v oblasti práce s veřejností Německu a v USA. Byl na stáži v tiskových odděleních německé a americké biskupské konference a v redakcích některých zahraničních katolických periodik.

Od roku 1996 do 2005 zastával funkci tiskového mluvčího České biskupské konference. Poté pracoval na Policejním prezidiu, na ministerstvu kultury. V roce 2007 požádal o zrušení kněžského slibu, tzv laicizaci a o osvobození od povinností celibátu. 

Poslední dva roky je šéfem kanceláře ekonoma a neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Švejnara.

Deset uchazečů

Jeho předchůdce v čele ÚSTR Hazdra byl do čela instituce zvolen v květnu poté, co rada ÚSTR odvolala ředitele Jiřího Pernese. Tento historik vydržel na pozici jen půldruhého měsíce. Některým radním vadila jeho minulost, skončil ale pro údajné plagiátorství.

Rada pak vypsala nové výběrové řízení na ředitele ÚSTR, do nějž se přihlásilo deset lidí. Rada po vyřazení jednoho z nich, tak vybírala mezi devíti kandidáty.

O post se kromě vítězného Hermana ucházel náměstek ředitele ÚSTR Marek Junek, Lubomír Augustin a Martin Pulec z Archivu bezpečnostních složek, advokát a obhájce disidentů Milan Hulík, historik Antonín Kostlán, který se již hlásil v minulém výběrovém řízení, bývalá náměstkyně ministra vnitra Lenka Ptáčková Melicharová.

O ředitelské křeslo usilovaly také dvě kandidátky ze zahraničí - francouzská historička žijící ve Vídni Muriel Blaiveová a Eugenie Trützschlerová, emigrantka a historička žijící v Německu.

 

Právě se děje

Další zprávy