Úspory energií nařízené EU přijdou Česko na 180 miliard

ČTK ČTK
10. 1. 2014 6:55
Celá EU má spotřebu energií do roku 2020 omezit o pětinu, píší Hospodářské noviny.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Asi 180 miliard korun budou podle ministerstva průmyslu a obchodu stát v Česku úspory energií, které nařídila Evropská unie. Píší to Hospodářské noviny (HN).

Celá EU by měla spotřebu energií omezit podle předloňské směrnice do roku 2020 o pětinu, každý stát si ale stanoví vlastní cíl.

Česká vláda určila loni v srpnu jako národní cíl snížení spotřeby o 47,84 petajoulu na 1190,46 petajoulu, tedy zhruba o čtyři procenta. Šetření má začít už letos.

Úspora stanovená českou vládou se rovná přibližně množství energie vyrobenému za rok Jadernou elektrárnou Temelín.

Ministerstvo chce kvůli úsporám posílit příslušné dotační programy, například Novou zelenou úsporám, Panel2013+ nebo Operační program podnikání a inovace. Stát doufá, že na to získá peníze z evropských fondů a prodeje emisních povolenek.

"Představa je sesbírat tímto způsobem 60 miliard korun," řekl HN šéf energetické sekce ministerstva Pavel Gebauer. Sám stát plánuje uspořit část energií rekonstrukcemi státních budov.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Německá společnost Wirecard vyhlásila insolvenci

Německá finanční společnost Wirecard vyhlásila insolvenci a požádá o zahájení konkurzního řízení. Představenstvo svůj krok zdůvodnilo hrozbou předlužení, firmě chybí asi 1,9 miliardy eur (téměř 51 miliard Kč). Společnost přiznala, že účty, kde mají peníze být, patrně vůbec neexistují.

Obchodování s akciemi Wirecard na burze ve Frankfurtu nad Mohanem bylo před oznámením zastaveno. Od odhalení finančního skandálu akcie klesly už o více než 90 procent.

Zdroj: Reuters
Další zprávy