Úspěch hnutí a pád tradic, to jsou vítězové a poražení voleb

Radek Nohl Petr Koděra Marek Pokorný Radek Nohl, Petr Koděra, Marek Pokorný
13. 10. 2014 11:00
Deník Aktuálně.cz sestavil přehled těch nejzajímavějších volebních příběhů, které byste určitě neměli přehlédnout.

Praha - Víkendové komunální a senátní volby odhalily řadu pozoruhodných politických příběhů. Některé končí nečekaným úspěchem a počínající slávou, jiné naopak posunuly známé tváře i strany do zapomnění.

Deník Aktuálně.cz sestavil přehled těch nejzajímavějších, které byste určitě neměli přehlédnout.

Organizátor Referenda za nepředraženou radnici jan Čižinský ukazuje, kolik se dá ušetřit proti původně plánované budově úřadu pro 240 úředníků za více než miliardu
Organizátor Referenda za nepředraženou radnici jan Čižinský ukazuje, kolik se dá ušetřit proti původně plánované budově úřadu pro 240 úředníků za více než miliardu | Foto: Marek Pokorný

Jednobarevné vedení radnice Prahy 7 může sestavit aktivista Jan Čižinský – jeho sdružení Praha 7 sobě získalo 43,7 procenta a 15 z 29 křesel v místním zastupitelstvu. Do koalice přesto pozve i sesterské sdružení Koalice Pro 7 kolem Strany zelených, které získalo pět mandátů a 11,5 procenta hlasů. "Na většině projektů jsme už spolupracovali," říká s tím, že ale osloví i TOP 09 a ANO. Úspěch si poctivě odpracoval – například uspořádáním referenda za nepředraženou radnici či poukazováním na nevýhodné smlouvy radnice či to, jak si bývalé vedení Prahy 7 ODS a ČSSD přihrávalo obecní byty za zlomek jejich hodnoty. Dosud vládnoucí ODS a ČSSD propadly, dohromady získaly jen pět mandátů.


 

Právě se děje

před 38 minutami

Při prvním letošním lodním neštěstí u břehů Libye zemřelo 43 migrantů

Při lodním neštěstí u břehů Libye zemřelo 43 migrantů z Afriky, kteří se pokoušeli dostat do Evropy. Deset lidí bylo zachráněno. O úterním neštěstí ve společné zprávě informovali Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) a Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Letos se jedná o první nehodu ve Středozemním moři, při které přišli o život lidé, píší agentury. Loď se převrhla na rozbouřeném moři, když se jí rozbil motor. Deset přeživších dopravila na břeh pobřežní stráž z libyjského města Zuára.

Válkou poničená Libye je hlavní cestou pro africké migranty, kteří se chtějí dostat do Evropy. Agentury OSN vyzvaly k obnovení státem vedených pátracích a záchranných operací ve Středomoří a k zastavení odesílání migrantů zpět do "nebezpečných přístavů".

Zdroj: ČTK
Další zprávy