Úspěch hnutí a pád tradic, to jsou vítězové a poražení voleb

Radek Nohl Petr Koděra Marek Pokorný Radek Nohl, Petr Koděra, Marek Pokorný
13. 10. 2014 11:00
Deník Aktuálně.cz sestavil přehled těch nejzajímavějších volebních příběhů, které byste určitě neměli přehlédnout.

Praha - Víkendové komunální a senátní volby odhalily řadu pozoruhodných politických příběhů. Některé končí nečekaným úspěchem a počínající slávou, jiné naopak posunuly známé tváře i strany do zapomnění.

Deník Aktuálně.cz sestavil přehled těch nejzajímavějších, které byste určitě neměli přehlédnout.

Jaroslav Kubera
Jaroslav Kubera | Foto: DVTV

V ODS se však najdou i pozitivní příklady. Například v Teplicích opět vyhrál Jaroslav Kubera. I když jeho vítězství nebylo tak suverénní jako dříve a bude pro něj těžší složit koalici, vládne v tomto severočeském městě již dvacet let. ODS uspěla také v Jablonci nad Nisou a jen těsně skončila druhá v Plzni za hnutím ANO. V Praze pak slavila vítězství na Praze 2 a 13, kde byli v čele kandidátky Jana Černochová a David Vodrážka. A třeba místopředseda ODS Martin Kupka jasně vyhrál v Líbeznicích. Před čtyřmi lety tu získal 42,4 procenta hlasů, letos pak své konkurenty drtivě převálcoval se ziskem 72,5 procenta.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy