Patnáct minut v OSN pro Kulhánka. Projev přednese dřív než ruský protějšek Lavrov

Jan Horák Jan Horák
23. 9. 2021 18:20
Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek vystoupí na největším diskusním fóru světa, přednese projev na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN). Vystoupení je vrcholem jeho aktuální pracovní návštěvy Spojených států amerických. Během ní se setkal s několika ministry zahraničí, guvernérem státu Massachusetts či zástupci několika firem s českou stopou.
Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek.
Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek. | Foto: Economia

Po půlnoci ze čtvrtka na pátek v 1.20 hodin našeho času začne běžet českému ministru zahraničí Jakubu Kulhánkovi 15 minut, během nichž může definovat pozici České republiky na světové scéně. V sídle Organizace spojených národů v New Yorku promluví na Valném shromáždění OSN. Každoroční fórum slouží světovým státníkům, aby nabídli pohled své země na globální dění a pojmenovali výzvy současnosti.

Kulhánek vystoupí v rámci všeobecné rozpravy, která odstartovala v úterý, pokračovat bude do soboty a po nedělní pauze se uzavře v pondělí. Původně měl přitom promluvit v sobotu. Podle informací Aktuálně.cz k přesunu projevu vedla iniciativa české diplomacie. Kulhánek by měl těžit z toho, že přijde na řadu po bloku premiérských projevů. Očekává se větší pozornost. K mikrofonu si stoupne v 19.20 tamního času.

Přesun ministrovy řeči má symbolický význam ještě v jednom ohledu. Šéf české diplomacie dostane prostor dřív než jeho ruský protějšek Sergej Lavrov. Česká republika má přitom s Ruskem vyostřené vztahy poté, co letos v dubnu vyšlo najevo angažmá ruské vojenské rozvědky v ozbrojeném útoku na muniční sklady ve Vrběticích roku 2014. Při explozích zemřeli dva čeští občané.

Projev ve stylu Bidena

„Reprezentovat Českou republiku na Valném shromáždění OSN je pro mne velkou ctí, celý týden mám nabitý akcemi tak, abych pomohl co nejlépe posílit postavení i obraz Česka ve světě. Kromě dobrého reprezentování České republiky chci také využít čas pro bilaterální jednání s mými zahraničními kolegy a podpořit české firmy v USA,“ uvedl Kulhánek pro Aktuálně.cz předtím, než v neděli do Spojených států odletěl.

Symbolicky se připojí ke dvěma vládním kolegům, kteří už na valném shromáždění dostali prostor v minulosti. V uplynulých dvou letech reprezentoval Česko na světovém fóru předseda vlády Andrej Babiš. Roku 2018 přednesl proslov na půdě OSN ministr vnitra Jan Hamáček. Šéf české diplomacie přitom promluví na valném shromáždění po sedmi letech, naposledy tam vystoupil Lubomír Zaorálek.

„Když přednese silné sdělení, okamžitě o něj projeví zájem světová média. Tím získá možnost oslovit další. Může získat na autoritě coby diplomat, stejně jako může zvýšit autoritu své země,“ řekl k tomu Aktuálně.cz bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda, který pronesl řeč na valném shromáždění v roce 2005. Kulhánkovy teze přitom neminou nikoho v sále, základní myšlenku každého z projevů písemně zaznamenávají juniorní diplomaté všech výprav.

Jaký bude přesný obsah Kulhánkova proslovu, není jasné. Černínský palác zůstává diskrétní. „Ale tematicky nebude projev vzdálen například projevu amerického prezidenta,“ sdělila Aktuálně.cz mluvčí resortu Eva Davidová. Joe Biden v úterý mluvil o potřebě mezinárodního sepětí v řešení pandemie nemoci covid-19, klimatické krizi a porušování lidských práv.

Setkání s guvernérem 

Právě důležitost české účasti na Valném shromážděni OSN Černínský palác akcentuje. Resort zdůrazňuje, že jde o jednu z nejvýznamnějších diplomatických událostí roku. „S projevy, prezentujícími důležitá témata svých zemí, vystupují zejména prezidenti a premiéři, ale i ministři zahraničí z celého světa. Pro pana ministra je velkou ctí Českou republiku reprezentovat,“ řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Eva Davidová.

Kulhánka čeká po projevu v OSN slavnostní večeře Nadace Knihovny Václava Havla v Českém domě v New Yorku, jež bude čítat zhruba stovku hostů. Zúčastní se jí například český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček, bývalý americký ambasador v Česku Andrew Schapiro či někdejší významný polský disident Adam Michnik. Současný šéfredaktor deníku Gazeta Wyborcza předá cenu nadace běloruskému opozičnímu básníkovi Dmitriji Strotsevovi.

Kulhánek už se v průběhu valného shromáždění stihl při dvoustranných schůzkách setkat s protějšky z Dánska, Turecka, Chile, Singapuru či Gruzie. Jednal také s náměstkem generálního tajemníka OSN Jeanem-Pierrem Lacroixem. V úterý se při rakouské misi v New Yorku účastnil večeře pořádané kancléřem Sebastianem Kurzem, kde se diskutovalo o aktuální situaci v Afghánistánu.

Ministrova americká mise má i ekonomický rozměr. Ve středu se v Bostonu setkal s guvernérem Massachusetts Charliem Bakerem, debatovali o spolupráci mezi firmami, univerzitami a vědeckými institucemi. Zavítal rovněž na jednu z nejprestižnějších technických univerzit světa - Massachusetts Institute of Technology (MIT). Navštívil také dvě společnosti s českou stopou Thermo Fischer Scientific a Sotio. V pátek se podívá do firmy Colt, kterou letos v květnu koupila Česká zbrojovka Group.

 

Právě se děje

Další zprávy