Ústavní soud zrušil vyhlášku omezující lázeňskou péči

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 2. 4. 2014 15:34
Vyhláška bude platit ještě do konce roku. Ministerstvo nedávno avizovalo, že připravuje novelu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Simona Holecová

Brno - Ústavní soud (ÚS) zrušil vyhlášku ministerstva zdravotnictví, která výrazně omezila rozsah lázeňské péče hrazené pojišťovnami. Návrh na její zrušení podalo 21 senátorů.

Informovala o tom Česká televize.

Vyhláška bude platit ještě do konce roku. Předpis platí od října 2012. Soud odložil vykonatelnost svého nálezu, aby umožnil schválení nové úpravy. Ministerstvo nedávno avizovalo, že připravuje novelu.

Lázně se v posledních třech letech dostaly do vážných ekonomických problémů. Jednou z příčin je podle provozovatelů právě vyhláška, kterou vydal tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Pobyty zkrátila a omezila i počty diagnóz, se kterými pacienti mohli jet do lázní na účet zdravotního pojištění.

Senátoři loni navrhli soudu, aby zrušil celý předpis, jehož přílohou je seznam zahrnující nemoci, odborná kritéria, délku pobytu a indikační zaměření pro poskytování lázeňské péče.

ÚS se ztotožnil se základní námitkou, podle níž by problematiku měl upravovat prováděcí zákon, a nikoliv pouhá ministerská vyhláška. Rozsah bezplatné zdravotní péče má totiž podle Listiny základních práv a svobod vymezovat norma vzešlá z parlamentní demokratické debaty.

Soud nebyl jednotný

Podle ÚS je hledání rovnováhy mezi účinností léčby a její ekonomickou únosností legitimní. "Její dosažení však vyžaduje poměřování nejen medicínských, ale také ekonomických hledisek, jemuž je třeba přiznat povahu politického rozhodování," stojí v nálezu soudce zpravodaje Pavla Rychetského.

Soud nebyl při rozhodování jednotný. Odlišná stanoviska k výroku měli Stanislav Balík, Vladimír Kůrka a Michaela Židlická, odlišné stanovisko k odůvodnění si vyhradil soudce Jan Filip.

Ještě v roce 2010 šly do lázeňství ze zdravotního pojištění tři miliardy, loni už jen 1,6 miliardy korun. Propad příjmů některé lázně vážně zasáhl, kvůli poklesu počtu klientů mnohde ubylo lůžek i zaměstnanců. V únoru ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) oznámil připravované změny v indikačním seznamu.

 

Právě se děje

Další zprávy