Soud odmítl stížnost rodičů jedné z obětí havárie u Nažidel

ČTK ČTK
13. 3. 2015 10:04
Rodiče jedné z obětí nehody žádali odškodnění. Ústavní soudci jejich stížnost označili za zjevně neopodstatněnou.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost rodičů jedné z obětí tragické havárie u jihočeských Nažidel. Pozůstalí v dlouhém sporu žádali náhradu újmy od řidiče autobusu Pavla Krbce, avšak neuspěli.

Ústavní soudci jejich stížnost označili za zjevně neopodstatněnou, vyplývá z publikovaného usnesení. Při nehodě v březnu 2003 na místě zahynulo 17 lidí, dva zemřeli po převozu do nemocnice, další člověk podlehl následkům později.

Pouze plnil úkoly

Sporem se v minulosti třikrát zabýval Nejvyšší soud (NS), naposledy koncem loňského roku. Vždy dospěl k závěru, že Krbec pouze plnil úkoly jako zaměstnanec. Pozůstalí tak od něj nemohou žádat náhradu nemajetkové újmy prostřednictvím žaloby na ochranu osobnosti, a to přesto, že řidič byl za nehodu pravomocně odsouzen.

Krbec se podle NS nedopustil excesu, který by vylučoval zodpovědnost zaměstnavatele, a naopak by přesouval náhradu újmy na řidiče. Pozůstalí tento závěr považují za nespravedlivý.

O exces nešlo

Není prý jasné, jaké jiné jednání by mělo být excesem, když ne prokazatelné porušení právních předpisů, které vedlo k smrti mnoha lidí. Krbec překročil povolenou rychlost a neměl oprávnění vozit víc než devět lidí. Rozšíření profesního osvědčení na autobusy si vyznačil v průkaze sám.

Podle ÚS skutečně o exces ve smyslu tehdy platného občanského zákoníku nešlo. "Zaměstnavatel žalovaného by neodpovídal za vzniklou škodu pouze v případě, pokud by se prokázalo, že žalovaný jednal s úmyslem způsobit škodu svému zaměstnavateli, respektive s úmyslem se tímto jednáním nějakým způsobem obohatit," stojí v usnesení zpravodaje Radovana Suchánka.

Vrchní soud v Praze v minulosti opakovaně přiznal dvěma pozůstalým dohromady 200 000 korun. NS v roce 2013 nařídil, aby kauzu projednal jiný senát odvolacího soudu, který pak žalobu pozůstalých skutečně zamítl. Rodiče proto nyní v ústavní stížnosti neúspěšně argumentovali taktéž proti změně senátu.

Havárie u Nažidel

Nehoda se stala 8. března 2003. Autobus směřující od hranic k Českým Budějovicím vjel do protisměru, převrátil se na bok a spadl z asi sedmimetrového srázu. Střecha se při pádu odtrhla. Autobusem se z Alp vraceli mladí lidé z plaveckého oddílu TJ Slovan Karlovy Vary.

Justice v minulosti přiznala některým pozůstalým odškodné od jednatele cestovní kanceláře Vlna Eduarda Knappa. Šlo o částky v řádu statisíců korun. Právě Knappa soudy označily za organizátora zájezdu. Nese tak hlavní díl zodpovědnosti za neštěstí. Knapp však před časem zemřel.

Neexistuje už ani dopravní firma LSK Autobusy, která poskytla autobus a zaměstnávala Krbce. Krbcovi trestní soud uložil osmiletý trest vězení a desetiletý zákaz řízení. Odpykal si pět let, poté se dostal podmíněně na svobodu.

 

Právě se děje

Další zprávy