ÚS odmítl stížnost poslance Vidíma proti odposlechům

ČTK ČTK
22. 5. 2012 12:03
Po pěti letech padl rozsudek v kauze odposlechů při vyšetřování úniku Kubiceho zprávy
Jan Vidím (ODS).
Jan Vidím (ODS). | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Ústavní soud (ÚS) po více než pětiletém zkoumání odmítl stížnost poslance Jana Vidíma (ODS) proti odposlechům při vyšetřování úniku takzvané Kubiceho zprávy. Policie Vidímovy hovory sledovala, když se snažila zjistit, kdo zprávu vynesl do médií.

Pod ústavní stížnost se podepsala i tehdejší Vidímova poslanecká asistentka. Také její hovory vyšetřovatelé monitorovali.

Ústavní soudkyně Dagmar Lastovecká nakonec stížnost označila za zjevně neopodstatněnou, jak vyplývá z databáze soudu.

Stížnost směřovala proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 5, který v září 2006 povolil 46 odposlechů a záznamů telekomunikačního provozu. Podle Vidíma šlo o nezákonný postup a citelný zásah do soukromí. S únikem informací prý on ani asistentka neměli nic společného.

Podle Ústavního soudu, který stížnost dostal v listopadu 2006, pražský soud nijak nechybil. Šlo totiž o vyšetřování závažného činu.

"Z obsahu spisu vyplývá, že soud návrhu státního zástupce věnoval patřičnou pozornost a měl snahu striktně dodržet příslušná zákonná ustanovení," stojí v usnesení.

ČSSD v kauze proti Kubicemu žalobu stáhla

Takzvaná Kubiceho zpráva se dostala na veřejnost v roce 2006, a to těsně před parlamentními volbami. Hovořila o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. Mimo jiné tvrdila, že tehdejší premiér a šéf ČSSD Paroubek se snažil ovlivňovat vyšetřování některých případů, například neobjasněné vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka či údajné korupční kauzy biolíh.

Přesné okolnosti úniku zprávy se nikdy nevyjasnily. Paroubek tvrdil, že zpráva objektivně poškodila jak ČSSD, tak jeho pověst. Kubice podle Paroubka nerespektoval předpisy a zveřejnění zprávy bylo vybočením z jeho pravomoci.

Kubice se hájil tím, že zprávu předal sněmovnímu branně-bezpečnostnímu výboru v režimu důvěrné. To, že se o citlivých detailech dozvěděli novináři, už prý nebyla Kubiceho chyba. Vrchní soud v Praze v roce 2009 jeho nevinu potvrdil.

Kubice si po odchodu od policie založil poradenskou společnost. Loni se stal jako nestraník ministrem vnitra ve vládě Petra Nečase (ODS). Nejvyšší soud nedávno rozhodl, že se Kubice nemusí Paroubkovi omluvit. S Kubicem se kvůli zprávě soudila také ČSSD, nakonec ale žalobu stáhla.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy