Urna exprezidenta Havla bude uložena možná už ve středu

ČTK ČTK
3. 1. 2012 19:05
Kameník již připravuje nápis, který pomáhal navrhovat sám Václav Havel
Ve středu, kdy by mohla být urna uložena, uplyne 15 let od Havlovy svatby s jeho druhou ženou (ilustrační foto).
Ve středu, kdy by mohla být urna uložena, uplyne 15 let od Havlovy svatby s jeho druhou ženou (ilustrační foto). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - U hrobky rodiny Havlovy na Vinohradském hřbitově v Praze v úterní začaly přípravy na uložení urny s ostatky prezidenta Václava Havla.

Kameník Jiří Kubík po poledni začal na náhrobek rozkreslovat nápis, celou noc bude do pomníku tesat Havlovo jméno, písmena barvit a zlatit.

"Před půlnocí by měl být nápis vytesán, pak začnu pokládat základní nátěry. Pak tam nalepím zlato a budu se snažit to usušit. Pak budu dál barvit, abych tam dostal bronzový nádech. Nad ránem bych mohl být hotov," řekl v podvečer Kubík.

Termín uložení urny rodina nechce zveřejnit, podle dobře informovaného zdroje se tak stane zřejmě ve středu. V tento den uplyne 15 let od Havlovy svatby s jeho druhou ženou Dagmar. Ta se v úterý odpoledne přišla na stav prací podívat.

Hrobka Havlovy rodiny se nachází v boční stěně kaple svatého Václava na Vinohradských hřbitovech. Havlovy ostatky budou uloženy do hrobky, do níž byli v minulosti pohřbeni členové jeho rodiny a také jeho první manželka Olga. Právě po její smrti v roce 1996 Havel požádal architekta Zdeňka Hölzela a sochaře Olbrama Zoubka, aby hrobku přestavěli.

Václav Havel pomáhal vymyslet písmo na náhrobku

Jiří Kubík, který do náhrobku tesal už jméno Olgy, prozradil, že písmo použité na hrobce je originál, který před lety vznikal ve spolupráci s Havlem. Přál si mít na náhrobku pouze jméno, bez jakýchkoli titulů nebo funkcí. Rodina kameníkovi práci zadala v úterý dopoledne.

"Tesání do kamene je někdy opravdu těžké - kde se co uvolní, tam dlátem jedu. Ale záměrem pana Havla bylo, aby tu byla vidět ruční práce se vším všudy. To je na tom to pěkné - ten lidský faktor," řekl Kubík, který obrysy číslic a písmen sekal třikrát, aby byly co nejhladší.

Hrobka je ze stejného kamene jako obelisk na Hradě

Státní význam hrobky připomíná to, že náhrobek je z mrákotínské žuly, tedy ze stejného kamene, ze kterého navrhl slovinský architekt Josip Plečnik obelisk na Pražském hradě.

Linky v reliéfu náhrobní desky naznačují pruhy na české státní vlajce, které jsou do ní vybroušeny. Čtyři metry vysoký náhrobní kámen lemují bronzové reliéfy andělů a Panny Marie, které pro Havla vytvořil Zoubek. Havel podle Hölzela do reliéfu náhrobku při jeho tvarování otiskl i svůj palec.

Havel zemřel 18. prosince na své chalupě na Hrádečku, kde v posledních měsících pobýval. Rakev s jeho ostatky pak byla dva dny vystavena v duchovním centru Pražská křižovatka a dva dny ve Vladislavském sále Pražského hradu. Pohřeb za účasti mnoha českých i zahraničních osobností se konal den před Štědrým dnem v chrámu svatého Víta. Havlovu památku přicházely na pietní místa uctít desetitisíce lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy